Powstała Toruńska Rada Kobiet | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstała Toruńska Rada Kobiet

Miasto
Data publikacji: 08 marca 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Toruńska Rada Kobiet w Dworze Artusa

25 torunianek reprezentujących różne sfery życia miasta tworzy Toruńską Radę Kobiet. 8 marca 2023 r. w Dworze Artusa prezydent Michał Zaleski wręczył im akty powołania do tego gremium.

Rada będzie pełnić funkcję konsultacyjną, doradczą, ekspercką oraz inicjatywną przy Prezydencie Miasta Torunia, w zakresie spraw kobiet.

- Któż może wiedzieć więcej o Toruniu niż mieszkanki naszego miasta - osoby, które reprezentują różne zawody, funkcje, wypełniają rozmaite zadania, uczestniczą w życiu społecznym i rodzinnym. Chcemy właśnie w ten sposób spojrzeć na działalność tego zespołu, aby było to wspólne myślenie o Toruniu, o tym, co może się w nim zmienić i jak się może zmienić - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Rada jest miejscem spotkań i dyskusji. Od dziś rozpoczyna się zbieranie pomysłów i propozycji do programu wspólnego działania. Z mojej strony jako organizatora pań spotkań i debat, mogę zapewnić, że będę starał się wypełnić swoje obowiązki solidnie i efektywnie.

Jak przypomniał prezydent, w Toruniu mieszka obecnie nieco ponad 97 tys. kobiet w różnym wieku. To znaczy, że stanowią one większość spośród niespełna 174 tys. stałych mieszkańców, nie licząc ponad 6 tys. osób zameldowanych na pobyt czasowy (2022). Także w Urzędzie Miasta Torunia panie stanowią większość zatrudnionych, nie tylko na "szeregowych" stanowiskach biurowych. Wiele kobiet pełni funkcje dyrektorów wydziałów, także za finanse miasta odpowiada skarbniczka pani Aneta Pietrzak.

Pomysł powołania Toruńskiej Rady Kobiet pojawił się podczas ubiegłorocznego 20-lecia toruńskiego oddziału Europejskiej Unii Kobiet. Jedną z inicjatorek tego przedsięwzięcia była Aleksandra Łukomska -Smulska. Z ramienia Urzędu Miasta Torunia prace nad powstaniem i działaniem Toruńskiej Rady Kobiet koordynuje Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji. Prezydent Torunia zaprosił do zasiadania w Radzie 31 aktywnych społecznie kobiet, 25 odpowiedziało pozytywnie.   

TORUŃSKA RADA KOBIET (alfabetycznie):

Paulina Błaszkiewicz
Dziennikarka „Gazety Wyborczej”, mama pięcioletniej Melanii. Pisze o tym, co ważne w Toruniu. Chętnie podejmuje tematy społeczne i dotyczące spraw kobiet np. ich praw lub zdrowia.

Ewa Chodakowska
Neonatolożka i pediatra z długoletnim stażem pracy, niezwykle oddana swoim małym pacjentom i wciąż poszerzająca dynamicznie zmieniającą się wiedzę na temat ich leczenia. Matka dwóch dorosłych synów.

Agata Chyżewska-Pawlikowska
Prezeska Fundacji Nie Tylko Matka Polka, działającej na rzecz kobiet, m.in. przeciwko przemocy wobec kobiet. Założycielka oddolnych ruchów feministycznych m.in. Toruńskiego Strajku Kobiet i Toruńskiej Brygady Feministycznej. Zaangażowana w wiele akcji m.in. Różową Wstążeczkę. Absolwentka Wydziału Prawa UMK w Toruniu, obecnie prowadzi rodzinną firmę. Matka, partnerka, opiekunka 5 kotów.

Katarzyna Czachowska
Absolwentka studiów MBA na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Georgia State University w Atlancie oraz studiów prawniczych na UMK w Toruniu. Od 23 lat zawodowo związana z Grupą TZMO, gdzie odpowiada za obszar komunikacji i public relations. Prowadzi projekty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu.

Aleksandra Derra
Filozofka, tłumaczka i filolożka. Profesorka UMK w Toruniu, zajmuje się m.in. relacjami między społeczeństwem, nauką i technologią, stereotypami płciowymi w nauce oraz teoriami feministycznymi. Jako pełnomocniczka Rektora UMK ds. równego traktowania troszczy się o rozwijanie kultury poszanowania różnorodności i rozwijania polityki otwartości we wszystkich obszarach funkcjonowania organizacji.

Magdalena Flisykowska
Zastępca dyrektora ds. finansowych w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu. Swoją drogę zawodową zaczynała jako księgowa w Rejonowym Urzędzie Pocztowym, następnie naczelnik wydziału rachunkowości i zastępca dyrektora w bankowości. W latach 2001-2022 związana z Urzędem Miasta Torunia, gdzie przez wiele lat pełniła funkcję Skarbniczki Miasta Torunia. Prywatnie – mama  dorosłego już syna Mateusza i od 5 lat babcia bliźniaków.

Magda Foeller
Dyplomowana psychodietetyczka i trenerka personalna, właścicielka popularnych studiów treningowo-dietetycznych w Toruniu i Bydgoszczy, Master Trenerka metody EMS, instruktorka oddechu. Systematycznie występuje jako ekspertka na łamach prasy, w programach telewizyjnych i radiowych, mediach społecznościowych oraz na ogólnopolskich konferencjach dedykowanym zdrowiu i biznesowi.

Anna Frelik
Toruńska przedsiębiorczyni działająca w branży motoryzacyjnej, prezeska zarządu rodzinnej firmy Auto Frelik, posiadającej renomowane salony samochodowe w Toruniu i Bydgoszczy, sprzedające samochody marki Mercedes-Benz i Jeep. Firma zajmuje się również produkcją części  do pojazdów silnikowych.

Magdalena Hoffmann
Od 2012 r. dyrektorka generalna Copernicus Toruń Hotel, współtwórczyni Toruńskiego Klastra Turystycznego. Absolwentka kierunku zarządzania biznesem na Uniwersytetu Queen Mary UK, hotelarstwa i turystyki na AWF Poznań oraz podyplomowych studiów na WSB Toruń. Od przeszło 20 lat związana z branżą hotelarską, współpracowała na wielu stanowiskach kierowniczych w znanych sieciach w Polsce i Europie.

Joanna Jarkiewicz-Tretyn
Urodziła się i wychowała w Toruniu, gdzie przeszła wszystkie szczeble edukacji, włącznie ze studiami na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od 22 lat kieruje Pracownią Genetyki Nowotworów, zajmującą się m.in. badaniem nowotworów kobiet. Mama Aleksandra i Julii, miłośniczka podróży po krajach Azji.

Kafka Jaworska
Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, prezeska Fundacji Biuro Kultury, od 2003 r. dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest, założycielka Festiwalu Filmowego dla dzieci i młodzieży Młode Kino, organizatorka koncertów muzyki filmowej Wyspa Kina oraz wielu inicjatyw filmowych w regionie.

Żaneta Kopczyńska
Z wykształcenia etnolożka i antropolożka kulturowa. Doświadczenia zawodowe zdobywała w organizacjach pozarządowych, m.in. Polskiej Akcji Humanitarnej. Współzałożycielka Fundacji Emic (obecnie w Radzie Fundacji). Przez prawie dekadę dziennikarka Gazety Wyborczej Toruń, gdzie podejmowała głównie tematy społeczne. Obecnie związana z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika – zajmuje się promocją uczelni oraz popularyzacją nauki, m.in. jako rzeczniczka prasowa Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Anna Kulczyńska
Od ponad 30 lat aktywnie trenuje karate. Osiągnęła wiele sukcesów: sportowych - związanych z rywalizacją podczas zawodów (28 medali  dla Polski), jak i zawodowych - ponad 20 lat jest prezeską zarządu Klubu Karate Tradycyjnego „KUMADE”. W 2004 r. założyła sklep ze specjalistycznym sprzętem do sztuk walki. Pisze także książki o karate. Jest jedną z nielicznych kobiet na świecie posiadających najwyższą, międzynarodową klasę sędziowską w karate.

Lidia Lach
Emerytka, ale wciąż aktywnie działająca w Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Nauczycielstwa Polskiego, członkini Toruńskiej Rady Seniorów, współorganizatorka Toruńskiej Senioriady – jednego z najważniejszych i największych wydarzeń integrujących środowisko seniorskie w Toruniu.

Aleksandra Łukomska-Smulska
Toruńska przedsiębiorczyni, od 20 lat zaangażowana w działalność Europejskiej Unii Kobiet Sekcja Polska o/Toruń jako jej przewodnicząca. Jedna z inicjatorek powstania Toruńskiej Rady Kobiet. Aktywna na wielu polach – zasiada w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia (przewodnicząca), w Lokalnej Grupie Działania „Dla Miasta Torunia” i Stowarzyszeniu Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami w Gdyni.

Katarzyna Minczykowska-Targowska
Dr nauk humanistycznych w zakresie historii, archiwistka, pedagog, organizatorka i realizatorka ponad 130 projektów z zakresu nauki, kultury, edukacji i rehabilitacji. Autorka i redaktorka książek i wystaw naukowych i popularnonaukowych. Wieloletnia współpracowniczka gen. prof. dr hab. Elżbiety Zawackiej. Mama Mikołaja i Doroty, od której imienia wzięła nazwę Fundacja Dorotkowo, zajmująca się rozwijaniem umiejętności i talentów dzieci z niepełnosprawnością.

Izabela Miłoszewska
Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu oraz studiów podyplomowych z Organizacji Pomocy Społecznej na UKW w Bydgoszczy. W 2021 r. zakończyła pracę zawodową na stanowisku dyrektorki Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta Torunia. Aktualnie członkini Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestniczyła w tworzeniu i działalności toruńskiego samorządu zawodowego pielęgniarek i położnych. Aktywna na forum PTTK.

Krystyna Nowakowska
Wieloletni pedagożka i psycholożka, przewodnicząca Rady Seniorów, na co dzień współpracująca ze środowiskiem seniorskim w Toruniu. Działaczka Toruńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wolontariuszka realizująca wiele inicjatyw edukacyjnych i społecznych w Toruniu.

Elżbieta Olszewska
Absolwentka filologii polskiej na UMK oraz podyplomowych studiów z zakresu literatury dla dzieci i młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim. Członkini zarządu i dyrektorka programowa Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom, członkini rady programowej fundacji KULT Kultury, założycielka fundacji NIEOGRANICZONA im. Bogny Olszewskiej. Współwłaścicielka  Muzeum Piernika w Toruniu, Domu Legend Toruńskich i Bunkra „Wisła”. Laureatka orderu Gloria Artis i Orderu Uśmiechu. Działa na rzecz osób wykluczonych, w tym uchodźców i osób z niepełnosprawnościami.

Marta Olszewska
Od 20 lat jest związana z Izbą Przemysłowo-Handlową w Toruniu, gdzie realizuje różnorodne projekty jako doradczyni, trenerka biznesu oraz ekspertka w zakresie funduszy unijnych dla firm. Od 2007 r. zarządza biurem IPH. Łączy firmy z naukowcami, szkoli i doradza.

Beata Przyborowska
Pedagożka, profesorka nauk społecznych, pracowniczka Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Absolwentka Wydziału Humanistycznego UMK, była prodziekanką Wydziału Nauk Pedagogicznych ds. studiów podyplomowych i kształcenia nauczycieli oraz prorektorką ds. kształcenia. Aktualnie prorektorka ds. studenckich UMK w Toruniu. Autorka ponad 100 publikacji naukowych.

Joanna Suchomska
Wiceprezeska Zarządu Pracowni Zrównoważonego Rozwoju. Socjolożka, doktorantka Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Członkini zespołu ds. monitoringu, ewaluacji i aktualizacji Planu Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030 (2020–2023). Przez kilka lat współdziała z feministycznymi grupami Toruńskie Dziewuchy i Manifą Toruńską współorganizując Toruńską Manifę oraz akcję Nazywam się Miliard (One Billion Rising Poland).

Justyna Wojciechowska-Narloch
Z wykształcenia pedagożka, z zawodu dziennikarka. Od 25 lat w "Nowościach", od 2021 r. zastępca redaktora naczelnego tego dziennika. W spektrum jej zawodowych zainteresowań są sprawy społeczne, edukacja, rodzina, zdrowie i ochrona zwierząt. Prywatnie matka trójki dorosłych już dzieci: 29-letniego syna i 18-letnich bliźniąt, babcia Kornelki. Ma 2 psy i 4 koty - wszystkie przygarnięte z ulicy bądź schroniska.

Marta Wojnowska
19-latka, w roku 2023 zdaje maturę. Aktywna społecznie od najmłodszych lat, pełniła różne funkcje, m.in. zastępczyni i przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego w szkole podstawowej i w liceum. Zdobyła tytuł "Osobowości Roku" w IX LO w Toruniu.

Katarzyna Zillmann
Urodzona w Toruniu polska wioślarka, wicemistrzyni olimpijska w czwórce podwójnej (Tokio 2021), mistrzyni Europy i mistrzyni świata w czwórce podwójnej (2018), dwukrotna mistrzyni świata juniorów, wielokrotnie na podium wioślarskiego Pucharu Świata. Reprezentantka klubu AZS UMK Toruń. W 2017 r. podczas treningu na Wiśle uratowała z nurtów rzeki mężczyznę, który skoczył z mostu.


Do zadań Toruńskiej Rady Kobiet należeć będzie w szczególności:

 • analizowanie i opiniowanie działań podejmowanych w mieście Toruniu w zakresie równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, aktywności zawodowej i społecznej, ochrony przed przemocą, dostępności opieki zdrowotnej oraz równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia;
 • analizowanie aktywności samorządu miasta Torunia w zakresie działań na rzecz zaspokajania potrzeb kobiet;
 • opiniowanie projektów uchwał Rady Miasta Torunia oraz zarządzeń Prezydenta Miasta Torunia dotyczących zagadnień bezpośrednio lub pośrednio wpływających na sytuację kobiet w Toruniu;
 • inicjowanie i wspieranie akcji społecznych, szkoleń, debat, konferencji, działań informacyjno-edukacyjnych i kampanii społecznych podnoszących świadomość społeczną w zakresie praw kobiet;
 • współpraca z działami Urzędu Miasta Torunia oraz jednostkami organizacyjnymi Gminy Miasta Torunia w zakresie podejmowanych działań na rzecz równości i respektowania praw kobiet, w tym dotyczących polityki rodzinnej, aktywności zawodowej i społecznej, ochrony przed przemocą, dostępności opieki zdrowotnej oraz równouprawnienia we wszystkich dziedzinach życia.

Członkinie Rady pełnią swoje funkcje społecznie i nie pobierają z tego tytułu wynagrodzenia.

Kadencja Toruńskiej Rady Kobiet trwa trzy lata, obecna zakończy się 7 marca 2026 r.

Podczas pierwszego posiedzenia członkinie Rady wybrały spośród siebie przewodniczącą. Została nią Agata Chyżewska-Pawlikowska.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.