Powiat toruński otrzymał sztandar | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powiat toruński otrzymał sztandar

Miasto
Data publikacji: 02 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

- Dzielimy z Państwem radość i dumę z tego, że najbliższy Toruniowi powiat zyskuje jednoczący i rozpoznawalny znak swojej tożsamości - podkreślił w piśmie do władz powiatu toruńskiego prezydent Michał Zaleski.

W czwartek 1 lutego 2024 r. w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbyła się uroczystość nadania Sztandaru Powiatu Toruńskiego. Wcześniej został on poświęcony w gotyckiej katedrze pw. Świętych Janów. Pomysłodawcom ustanowienia Sztandaru i jego fundatorom pogratulował prezydent Torunia Michał Zaleski.

Włodarz miasta okazał należne honory i słowa sympatii staroście Markowi Olszewskiemu, przewodniczącemu Rady Powiatu Pawłowi Polikowskiemu, Komitetowi Honorowemu Sztandaru oraz wszystkim mieszkankom i mieszkańcom powiatu toruńskiego. Prezydent przypomniał, że herb powiatu toruńskiego stanowi srebrny Orzeł z koroną na szyi i ramieniem uzbrojonym w szablę i jest to ponadpokoleniowy symbol bliskości historycznej ziemi chełmińskiej z Królestwem Polskim.

- Zachowujemy pewność, że w każdym zakątku powiatu toruńskiego: w mieście i gminie Chełmża, a także gminach Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka, ten orli i polski przekaz będzie wciąż wyrażał najlepsze aspiracje Państwa powiatowej wspólnoty - zaznaczył prezydent.

Członkowie Komitetu Honorowego Nadania Sztandaru otrzymali pamiątkowe repliki. Gwoździe w drzewiec wbili radni powiatu oraz burmistrz i wójtowie gmin leżących w powiecie. Na zakończenie uroczystości odbył się koncert muzyków Powiatowej i Miejskiej Orkiestry Dętej z Chełmży pod kierownictwem Jacka Kałamarskiego.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.