Postępy na budowie linii tramwajowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Postępy na budowie linii tramwajowej

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 06 maja 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Maszyna do wylewania asfaltu na budowi linii tramwajowej

Układają podbudowę pod przyszłe torowisko, przebudowują ciepłociąg, wylewają płyty torowe, montują szyny, kładą chodniki i asfalt – na każdym odcinku budowy nowej linii tramwajowej sporo się dzieje. Już niebawem prace wkroczą na kolejny etap, co wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego. Szczegóły wkrótce.

Na ul. Polnej, od przejazdu kolejowego do Traktorowej, zakończyły się prace przy układaniu kanalizacji kablowej i kabli trakcyjnych. Ułożono warstwę z maty wibroizolacyjnej i wylano dolną płytę torową, a obecnie kończy się montaż szyn. W rejonie skrzyżowania ul. Polna/Ugory, na fragmencie dochodzącym do zbiegu ulic, gotowe jest już koryto pod przyszłe torowisko i ułożono kable trakcyjne. Od 14 maja br. planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu Polna/Ugory/Traktorowa.

Na ul. Watzenrodego, od Freytaga do Hubego, zakończono prace przy korytowaniu i profilowaniu terenu pod przyszłe torowisko. Ułożono warstwę stabilizacji i kable trakcyjne, a teraz kładziona jest podbudowa z kruszywa łamanego. Od Hubego do Grasera położono maty wibroizolacyjne, wylano warstwę dolną płyty torowej na obu torach i zakończono układanie oraz mocowanie szyn. Tak samo na odcinku od Grasera do Strobanda. Z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Watzenrodego ze Strobanda zakończono korytowanie i układanie warstwy stabilizacji pod budowę jezdni, ułożono krawężniki i trwa wylewanie warstwy wiążącej asfaltu.

Sporo dzieje się także bliżej centrum. Od 21 maja br. planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu drogowego w rejonie pl. NOT oraz al. Solidarności. O szczegółach wszystkich planowanych na tym i na innych odcinkach zmian będziemy informowali wkrótce. Będą dokładne opisy oraz mapki, a także ulotki.

Na wysokości targowiska miejskiego trwa budowa wodociągu, a na Szosie Chełmińskiej, od posesji nr 68 do ul. Dekerta, zakończono korytowanie, wykonywanie stabilizacji, drenażu oraz podbudowy pod przyszłe torowisko. Ułożono maty wibroizolacyjne, zakończono betonowanie płyty podtorowej i rozpoczęto montaż szyn. Dalej, w kierunku ul. Bema, rozpoczęto korytowanie oraz wykonywanie stabilizacji pod wschodnią jezdnię al. 700-lecia Torunia. Ponadto usuwane są kolizje sieci podziemnych i powstaje wodociąg.

Wzdłuż Szosy Chełmińskiej, od skrzyżowania z ul. Bema do Trasy Średnicowej Północnej, gotowe są już fundamenty pod słupy trakcyjne. Rozpoczęto korytowanie, stabilizację oraz drenaż pod przyszłe torowisko tramwajowe, a także przebudowę wyjazdu z ul. Małachowskiego.

Na ul. Długiej, od Szosy Chełmińskiej do ul. Mohna, przebudowano sieci podziemne, wykonano dolną płytę podtorową, rozpoczęto spawanie i kotwienie szyn. Na jezdniach zakończono korytowanie, stabilizację, a także podbudowę oraz wykonanie warstwy wiążącej z mas bitumicznych. Chodniki po stronie południowej są gotowe, a po stronie północnej ich układanie i budowa drogi rowerowej są na ukończeniu. Przypomnijmy, że ten odcinek jest już udostępniony dla ruchu, ale mogą występować chwilowe utrudnienia.

Z kolei odcinek od ronda Czadcy do Mohna został zamknięty, gdyż trwa tam m.in. przebudowa ciepłociągu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Ruch poprowadzono objazdem: Trasą Prezydenta Raczkiewicza oraz ul. Polną. Planowane zamknięcie tego fragmentu potrwa do 30 września br.

Szczegóły dotyczące planowanych zmian w organizacji ruchu, w tym mapki i opisy, zostaną przedstawione już za kilka dni.

Fot. Miejski Zakład Komunikacji



Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.