Postępy na budowie linii tramwajowej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Postępy na budowie linii tramwajowej

Inwestycje, MZK
Data publikacji: 06 maja 2022
Autor: Sylwia Derengowska
Maszyna do wylewania asfaltu na budowi linii tramwajowej

Układają podbudowę pod przyszłe torowisko, przebudowują ciepłociąg, wylewają płyty torowe, montują szyny, kładą chodniki i asfalt – na każdym odcinku budowy nowej linii tramwajowej sporo się dzieje. Już niebawem prace wkroczą na kolejny etap, co wiąże się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego. Szczegóły wkrótce.

Na ul. Polnej, od przejazdu kolejowego do Traktorowej, zakończyły się prace przy układaniu kanalizacji kablowej i kabli trakcyjnych. Ułożono warstwę z maty wibroizolacyjnej i wylano dolną płytę torową, a obecnie kończy się montaż szyn. W rejonie skrzyżowania ul. Polna/Ugory, na fragmencie dochodzącym do zbiegu ulic, gotowe jest już koryto pod przyszłe torowisko i ułożono kable trakcyjne. Od 14 maja br. planowane jest wprowadzenie zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu Polna/Ugory/Traktorowa.

Na ul. Watzenrodego, od Freytaga do Hubego, zakończono prace przy korytowaniu i profilowaniu terenu pod przyszłe torowisko. Ułożono warstwę stabilizacji i kable trakcyjne, a teraz kładziona jest podbudowa z kruszywa łamanego. Od Hubego do Grasera położono maty wibroizolacyjne, wylano warstwę dolną płyty torowej na obu torach i zakończono układanie oraz mocowanie szyn. Tak samo na odcinku od Grasera do Strobanda. Z kolei w rejonie skrzyżowania ul. Watzenrodego ze Strobanda zakończono korytowanie i układanie warstwy stabilizacji pod budowę jezdni, ułożono krawężniki i trwa wylewanie warstwy wiążącej asfaltu.

Sporo dzieje się także bliżej centrum. Od 21 maja br. planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu drogowego w rejonie pl. NOT oraz al. Solidarności. O szczegółach wszystkich planowanych na tym i na innych odcinkach zmian będziemy informowali wkrótce. Będą dokładne opisy oraz mapki, a także ulotki.

Na wysokości targowiska miejskiego trwa budowa wodociągu, a na Szosie Chełmińskiej, od posesji nr 68 do ul. Dekerta, zakończono korytowanie, wykonywanie stabilizacji, drenażu oraz podbudowy pod przyszłe torowisko. Ułożono maty wibroizolacyjne, zakończono betonowanie płyty podtorowej i rozpoczęto montaż szyn. Dalej, w kierunku ul. Bema, rozpoczęto korytowanie oraz wykonywanie stabilizacji pod wschodnią jezdnię al. 700-lecia Torunia. Ponadto usuwane są kolizje sieci podziemnych i powstaje wodociąg.

Wzdłuż Szosy Chełmińskiej, od skrzyżowania z ul. Bema do Trasy Średnicowej Północnej, gotowe są już fundamenty pod słupy trakcyjne. Rozpoczęto korytowanie, stabilizację oraz drenaż pod przyszłe torowisko tramwajowe, a także przebudowę wyjazdu z ul. Małachowskiego.

Na ul. Długiej, od Szosy Chełmińskiej do ul. Mohna, przebudowano sieci podziemne, wykonano dolną płytę podtorową, rozpoczęto spawanie i kotwienie szyn. Na jezdniach zakończono korytowanie, stabilizację, a także podbudowę oraz wykonanie warstwy wiążącej z mas bitumicznych. Chodniki po stronie południowej są gotowe, a po stronie północnej ich układanie i budowa drogi rowerowej są na ukończeniu. Przypomnijmy, że ten odcinek jest już udostępniony dla ruchu, ale mogą występować chwilowe utrudnienia.

Z kolei odcinek od ronda Czadcy do Mohna został zamknięty, gdyż trwa tam m.in. przebudowa ciepłociągu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Ruch poprowadzono objazdem: Trasą Prezydenta Raczkiewicza oraz ul. Polną. Planowane zamknięcie tego fragmentu potrwa do 30 września br.

Szczegóły dotyczące planowanych zmian w organizacji ruchu, w tym mapki i opisy, zostaną przedstawione już za kilka dni.

Fot. Miejski Zakład KomunikacjiZobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.