www.torun.pl

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Miasto
Data publikacji: 06 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej został odsłonięty uroczyście Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939. Wydarzenie poprzedziła msza św. w bazylice katedralnej śś. Janów.

W uroczystości odsłonięcia pomnika Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 w dniu 6 października 2018 roku wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele jednostek samorządowych z terenu województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego, żołnierze, harcerze, duchowieństwo. Jednak najważniejszymi osobami, które przybyły tego dnia do Torunia, byli potomkowie ofiar tych strasznych wydarzeń. Dla nich, jak wspominały podzas uroczystości córka i prawnuczka rozstrzelanych w 1939 roku, jest to symbol pamięci o tysiącach ofiar, pamięci, która przetrwa wśród kolejnych pokoleń. Przedstawiciele rodzin zapalili również znicz wykonany z wosku zebranego na terenie przedwojennego województwa pomorskiego.

- Odtąd to miejsce spoglądające na toruńską starówkę staje się miejscem pamięci o tysiącach zamordowanych bezbronnych mieszkańców dawnego województwa pomorskiego. Jesteśmy im winni tę pamięć. Zostali oni skazani na śmierć z jednego powodu – że byli Polakami i swojej ojczyźnie służylipowiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Swoje słowa do zebranych skierował także w liście prezydent RP Andrzej Duda.

Ważną rolę w uroczystości odegrali harcerze z ZHP i ZHR z obu województw. To oni przez kilka miesięcy poprzedzających odsłonięcie pomnika zbierali ziemię w miejscach kaźni, by dziś złożyć ją, kolejno, do jednej, wspólnej urny. Została on następnie wmurowana w pomnik. Temu symbolicznemu momentowi towarzyszyło bicie dzwonu Tuba Dei z wieży bazyliki katedralnej.

Podczas uroczystości Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy oraz chór żeński Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego wykonał utwór „Lacrimosa nr 2”, który specjalnie na tę okazję skomponował Krzysztof Penderecki.

Pomnik, wykonany według projektu Zbigniewa Mikielewicza, upamiętnia ponad 30 tys. cywilów zamordowanych przez hitlerowców na ziemiach pomorskich w 1939 roku. Zamysłem twórcy było, aby monument przypominał rozstrzelany dom – składa się z bryły z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami ponad 400 miejscowości położonych w dawnym województwie pomorskim, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok znajduje się tablica z informacją historyczną i fragmentem wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Dodatkowo na terenie skweru znajdują się inne mniejsze formy kamienne upamiętniające ofiary i miejsca kaźni.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wiosna w kalendarzu i w plenerze - czas ruszyć z domu. Na weekend w Toruniu polecamy m.in. lekkoatletyczne mistrzostwa świata mastersów w Arenie Toruń, Afryka Reggae Festival w Od Nowie, Moscow City Ballet na Jordankach, Wiosenną Rowerową Masę Krytyczną i Powitanie Wiosny na Barbarce.
 • Miasto, Sport
  8. Halowe Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce Masters potrwają do 30 marca 2019 r. O medale walczy 4350 zawodników z 88 krajów.
 • Miasto
  Firma BIKEU Sp. z o.o. została wybrana w przetargu na operatora Toruńskiego Roweru Miejskiego. Miejski Zarząd Dróg dokonał wyboru nowego operatora spośród dwóch oferentów, którzy po wczorajszym wyroku Krajowej Izby Odwoławczej pozostali w grze. - Na tym etapie postępowania, wykonawcom służy odwołanie do KIO. Mają na to 10 od dzisiejszego wyboru -...
 • Inwestycje, Miasto
  W perspektywie finansowej 2014-2020 Gmina Miasta Toruń podpisała już 122 umowy o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 647 mln zł.
 • Miasto
  21 marca 2019 r. prezydent Michał Zaleski spotkał się z mieszkańcami osiedla Jakubskie-Mokre. Dziesiąte z kolei spotkanie prezydenta z torunianami zamieszkującymi poszczególne osiedla odbyło się w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich 30/36.
 • Drogi, Miasto
  Konsorcjum szczecińsko-gdańskie zaprojektuje most tymczasowy w Toruniu. Wielkim krokami zbliża się remont mostu J. Piłsudskiego. Jak już informowaliśmy, będzie on podzielony na dwa etapy. W I etapie (realizacja II połowa 2019 roku)  planuje się rozbudowę półek przeprawy (na nich znajdują się ciągi piesze i rowerowe). W tym czasie  ruch na jezdni...
 • 23 marca 2019 r. w teatrze Baj Pomorski prezydent Torunia Michał Zaleski nagrodził czworo pracowników teatru oraz wręczył listy gratulacyjne dyrektorom teatrów, instytucji oraz placówek oświatowych prowadzących zajęcia teatralne.
 • Od dnia 5 marca 2019 r. godz. 8:00 zmienia się organizacja przystanku autobusowego „Lipnowska”.
 • W sobotę 23 marca 2019 r. zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału we Wiosennej Rowerowej Masie Krytycznej.
 • 25 marca 2019 roku od godz. 21:10 tramwaje linii 1N będą kurowały objazdem przez ul. Broniewskiego, Reja, Bydgoską oraz plac Rapackiego.
 • Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28 zwyciężyli w wojewódzkim finale turnieju „Jestem sprawny, sprawny miś”, który odbył się 18 marca 2019 roku w Bydgoszczy w hali Łuczniczka.
 • 23 marca 2019 roku odbyła się Gala Żeglarska Toruńskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, podczas której wręczono nagrody dzieciom i młodzieży za sukcesy w sezonie 2018. TOZŻ zrzesza 29 klubów i sekcji żeglarskich z Torunia, Grudziądza, Wąbrzeźna, Chełmna, Chełmży i Brodnicy. Siedziba związku znajduje się w Przystani Toruń, która jest bazą dla...
 • 21 marca 2019 roku Krajowa Izba Odwoławcza ostatecznie potwierdziła zasadność działań MZD w zakresie odrzucenia oferty Konsorcjum: WIM System Sp. z o.o. i Arkus&Romet Group Sp. z o.o. w przetargu na prowadzenie Toruńskiego Roweru Miejskiego.
 • W poniedziałek, 25 marca 2019 roku rusza budowa pierwszego z pięciu parkingów, które powstaną w sąsiedztwie nowo budowanej siedziby Sądu Rejonowego. Parking pomieści 50 aut i powstanie przy ul. Wały gen. Sikorskiego, na odcinku od ronda ZNP do ul. Gregorkiewicza.