Podziel się podatkiem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Podziel się podatkiem

Miasto
Data publikacji: 18 marca 2024
Autor: Filip Tomasik

Rozliczając podatek dochodowy za 2023 r. możemy pomagać! Pamiętajmy o toruńskich organizacjach pożytku publicznego.

Przy składaniu zeznania podatkowego za 2023 r. warto pamiętać o możliwości przekazania 1,5% swojego podatku dla organizacji pozarządowej posiadającej status OPP. Nie ponosimy z tego tytułu żadnych kosztów - decydujemy jedynie, do jakiej organizacji trafi cząstka pieniędzy, którą i tak musimy odprowadzić do budżetu państwa w postaci podatku. Przez takie działanie dołączamy do grona wspierających.

Do otrzymania 1,5% z naszych podatków są uprawnione organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia, kluby sportowe, organizacje utworzone przez kościoły i związki wyznaniowe), które posiadają tzw. status organizacji pożytku publicznego (OPP). W Toruniu mamy ponad 1400 zarejestrowanych ngo-sów, ale status organizacji pożytku publicznego posiada 87 z nich. I właśnie jednej z tych organizacji warto przekazać 1,5 % swojego podatku!

Dlaczego warto wspierać organizacje toruńskie?

Bo wszyscy korzystamy z ich działalności - to m.in.: pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej, wsparcie osób z niepełnosprawnością, działalność charytatywna, działania kulturalne, na rzecz rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych, wspomagające rozwój gospodarczy i społeczny, nauki, edukacji, sportu, wolontariat.


W 2023 r. osoby rozliczające swoje podatki w toruńskich urzędach skarbowych zdecydowały o przekazaniu organizacjom pożytku publicznego ponad  10 mln (prawie o 3 mln więcej niż w roku 2022). Tylko 25% tej kwoty, tj. 2,6 mln zł trafiło do toruńskich organizacji, pozostałe ponad 75% do organizacji o zasięgu krajowym.


Jak przekazać 1,5% podatku?

 • Zdecyduj, której organizacji chcesz przekazać swój 1,5% - szczególnej uwadze polecamy organizacje z Torunia!
 • W formularzu podatkowych znajdziesz sekcję dotyczącą 1,5% - wypełnij odpowiednią rubrykę wpisując numer KRS wybranej przez siebie organizacji.
 • Możesz także wskazać cel szczegółowy, na który zostanie przeznaczona Twoja wpłata.
 • Gotowe. Twój 1,5% trafi na konto wskazanej przez Ciebie organizacji.

Uwaga!

W usłudze Twój e-PIT (podatki.gov.pl) osoba dokonująca rozliczenia ma automatycznie wskazaną organizację, której przekazała 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym, o ile dana OPP znajduje się nadal w wykazie uprawionych. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy został również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście łatwo można zmienić zarówno dane dotyczące OPP - podając numer KRS i nazwę, a także cel szczegółowy, logując się do usługi.

Pobierz wykaz toruńskich organizacji pożytku publicznego uprawnionych do korzystania z odpisu 1,5% podatku za rok 2023.

Chcesz przekazać 1,5% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego? Jak tego dokonać możesz szczegółowo również sprawdzić na stronie rządowej. Dowiesz się tam:

 • Jak przekazać 1,5% podatku na OPP w zeznaniu
 • Ułatwienia dla emerytów i rencistów
 • Jak wybrać OPP
 • Zasady przekazywania 1,5% podatku na OPP
 • Jak przekazać 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT
 • W dziale pytania i odpowiedzi możesz znaleźć odpowiedź na pytanie związane z OPP

Więcej informacji na stronie.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Na zdjeciu: trzech zawodników na speedrowerze
  Miasto, Sport
  TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.