Podpory czekają na łuki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Podpory czekają na łuki

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 marca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Mimo fali mrozów i śnieżycy, która przeszła w ostatnich dniach przez Toruń, praca na budowie mostu wre. Podpory brzegowe są już gotowe do montażu łuków.

Nieoczekiwany powrót zimy w pierwszej połowie marca nie zahamował prac na budowie mostu. Kontynuowane są wszystkie roboty, możliwe do wykonania w ujemnych temperaturach. Po ustaniu silnych opadów śniegu robotnicy wrócili na prawobrzeżne estakady i montują wanty do kolejnego pylonu.

W nurcie rzeki trwa umacnianie sztucznej wyspy za pomocą betonu i nasypu z kamieni. To zapewni jej stabilność po zamontowaniu pierwszego stalowego łuku na podporach - brzegowej i rzecznej. By nie doszło do jakiegokolwiek przesunięcia konstrukcji, drugi łuk musi trafić na swoje miejsce najdalej w ciągu miesiąca po osadzeniu pierwszego. Nadzór nad operacją spławiania łuków będzie prowadził Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej - jego zgoda jest warunkiem rozpoczęcia kolejnych etapów transportu i montażu łuków. Dlatego całe przedsięwzięcie musi być bardzo dokładnie przygotowane, pogoda stabilna, a wszelkie możliwe problemy, jakie mogą wystąpić, wcześniej przewidziane. Inżynierowie Strabaga od wielu tygodni śledzą długoterminowe prognozy, przygotowując się do rozpoczęcia tej skomplikowanej operacji. Ma to niebawem nastąpić. Na placu budowy jest zgromadzony cały zapas stali potrzebnej do wykonania konstrukcji mostu.

15 marca budowę mostu odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski. Wraz z inżynierami Strabaga obejrzał postęp prac i zapoznał z planami robót na najbliższe dni. Spotkał się też z dziennikarzami bydgoskiego oddziału Telewizji Polskiej, którzy realizowali program o nowej toruńskiej przeprawie - zostanie on wyemitowany w najbliższych dniach. 

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi to kluczowa inwestycja drogowa miasta. Obejmuje realizację kilku obiektów inżynieryjnych: 120 m tunelu podziemnego wzdłuż ulicy Wschodniej pod placem Daszyńskiego, 300 m estakady relacji ul. Żółkiewskiego - szosa Lubicka, prawo i lewobrzeżnych estakad o długości 600 m i 830 m, przejścia podziemnego pod trasą wzdłuż ulicy Rypińskiej oraz wiaduktu kolejowego o długości 110 m. Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak most przez Wisłę – obiekt dwuprzęsłowy o długości 540 m, stalowej konstrukcji łuków i płyt pomostowych z podporą na sztucznej wyspie. Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Strabag Sp. zo.o. z Pruszkowa (lider) i Strabag AG (Spittal) z Austrii (partner).  Zgodnie z nowym harmonogramem nowa toruńska przeprawa ma być gotowa w grudniu 2013 r.

Całkowita wartość projektu wynosi 753 mln zł. Budowa jest współfinansowana przez Unię Europejską z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 kwotą 327 mln zł.



Zobacz też film z budowy mostu, zrealizowany w połowie lutego 2013:

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • I Liceum Ogólnokształcące w Toruniu
    Miasto
    Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkursy na stanowiska dyrektorów siedmiu placówek oświatowych.
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły
    Miasto
    Grupa Inicjatywna Kaszczorzacy zaprasza na inicjatywę lokalną pod tytułem „Flisackim szlakiem Drwęcy i Wisły”. W ramach wydarzenia odbędzie się wycieczka rowerowa z przewodnikiem drogą wzdłuż Drwęcy.
  • 8 maja 2024 roku, w 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej, w toruńskich miejscach pamięci złożono kwiaty i zapalono znicze.
  • Już w najbliższą sobotę 11 maja 2024 r. Stowarzyszenie Gildia Superbohaterów zaprasza na grę miejską w klimatach popkultury.
  • Szukasz ciekawego i smacznego sposobu na spędzenie czasu? 18 maja odbędzie się Śniadanie na Trawie w Ogrodzie Społecznym Lewobrzeże.
  • Rozwój gospodarki i finansów cyfrowych, nowoczesne usługi płatnicze i edukacyjne, e-commerce, dostępność i bezpieczeństwo cyfrowe. O tym rozmawiają w Toruniu uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej COPERNICAN DIGITAL FORUM. Miasto Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu są partnerami wydarzenia.
  • 13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • 20 maja 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu rozpocznie się dwudniowa konferencja poświęcona zdrowiu psychicznemu młodzieży.
  • Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.