Plebiscyt Stulecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plebiscyt Stulecia

Generał Haller na tle biało-czerwonej flagi oraz napis: 100. rocznica powrotu Torunia do wolnej Polski

18 stycznia 1920 roku Toruń powrócił w granice Rzeczypospolitej Polskiej. Polska armia, pod wodzą gen. Józefa Hallera, przywróciła mieszkańcom naszego miasta upragnioną niepodległość i nadzieję na lepsze życie.

To właśnie wydarzenia sprzed 100 lat zapoczątkowały rozwój Torunia po latach zaborczej niewoli i znacząco wpłynęły na obecny kształt grodu Kopernika.

W roku 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowaliśmy dla mieszkańców dwa plebiscyty:

 • "Toruńska Legenda Stulecia”, w którym wybierzemy osobę najbardziej zasłużoną dla naszego miasta w minionym stuleciu
 • "Toruńskie Wydarzenie Stulecia", w którym wytypujemy epizod o największym znaczeniu w historii ostatnich stu lat naszego miasta

Jak wziąć udział w plebiscycie?

Głosowanie odbędzie się za pomocą systemu Toruń SMS. Każdy mieszkaniec może oddać jeden głos na "Toruńską Legendę Stulecia" oraz jeden na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia" wysyłając osobną wiadomość SMS w każdym z plebiscytów - z kodem przyporządkowanym do wybranych kandydatów. Koszt SMS-a jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki SMS-a wewnątrz sieci, z której korzysta osoba głosująca.

Oddając głos najbliżej godziny 14:00 - w terminach wskazanych w Regulaminie - będzie można otrzymać zestaw toruńskich gadżetów oraz drobny sprzęt elektroniczny.

W każdym z plebiscytów będzie jeden zwycięzca: osoba oraz wydarzenie, które otrzymają największą ilość głosów. Decyzja mieszkańców zostanie utrwalona w formie tablicy pamiątkowej odsłoniętej w 101. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski, to jest 18 stycznia 2021.

Głosowanie trwa od 21 września 2020 r. od godziny 16:00 do 15 listopada 2020 r. do godziny 23:59.


W plebiscycie na "Toruńską Legendę Stulecia"
SMS wysyłamy na numer

4321

wpisując w treści: TOR.LXX
gdzie XX to numer kandydata w plebiscycie na "Toruńską Legendę Stulecia"
z listy stanowiącej załącznik nr 1 regulaminu


W plebiscycie na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia"
SMS wysyłamy na numer

4321

wpisując w treści: TO.WXX
gdzie XX to numer kandydatury w plebiscycie na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia"
z listy stanowiącej załącznik nr 2 regulaminu


  

 

Treść SMS

Propozycje w plebiscycie
na "Toruńską Legendę Stulecia"

TOR.L1

Marian Biskup – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii Pomorza, historii strefy bałtyckiej, historii średniowieczna i nowożytnej oraz historii zakonu krzyżackiego. Autor wielu książek i artykułów o historii Torunia i jego wybitnych mieszkańcach, przede wszystkim o Mikołaju Koperniku. Honorowy Obywatel Miasta Torunia.

TOR.L2

Antoni Bolt – prezydent Torunia w latach 1924-1936, który zyskał sobie opinię najbardziej energicznego i zasłużonego dla miasta prezydenta w międzywojniu. Za jego prezydentury wybudowano m.in. 2 linie tramwajowe i oddano do użytku w 1934 r. most drogowy.

TOR.L3

Grzegorz Ciechowski - polski muzyk rockowy, pianista, flecista, poeta, kompozytor, felietonista, autor tekstów, lider i wokalista zespołu Republika, który działalność artystyczną zaczynał w toruńskim klubie studenckim „Od Nowa” w 1980.

TOR.L4

Zdzisław Dandelski - współzałożyciel, prezes i członek honorowy Polskiego Towarzystwa Lekarskiego w Toruniu, chirurg, twórca nowoczesnego Szpitala Miejskiego w Toruniu

TOR.L5

Grzegorz Dunecki - polski lekkoatleta i trener lekkoatletyczny. Wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski w biegach sprinterskich

TOR.L6

Władysław Dziewulski – polski astronom, jeden ze współzałożycieli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i jednocześnie Obserwatorium Astronomicznego UMK w Piwnicach pod Toruniem. Inicjator badań z zakresu astrofizyki i astronomii gwiazdowej w Polsce. Jego imieniem w Toruniu nazwane jest planetarium i ulica oraz jeden z kraterów na księżycu.

TOR.L7

Tony Halik - dziennikarz, podróżnik, autor książek podróżniczych i około 300 filmów dokumentalnych.

TOR.L8

Wilam Horzyca - polski reżyser, pisarz, tłumacz, krytyk teatralny, współtwórca tzw. Polskiego Teatru Monumentalnego, dyrektor Teatru Ziemi Pomorskiej w Toruniu (1945–1948), zrealizował swoje prawie wszystkie najwybitniejsze przedstawienia

TOR.L9

Artur Hutnikiewicz - wybitny znawca literatury polskiej, Honorowy Obywatel Torunia. W swoim dorobku miał ponad 200 rozpraw i esejów, m.in. studium "Żeromski i naturalizm", rozprawę "Twórczość literacka Stefana Grabińskiego (1887-1936)", wielokrotnie wznawianą monografię "Stefan Żeromski".

TOR.L10

Roman Ingarden - polski filozof, opublikował łącznie 224 prace, pisał głównie po polsku i niemiecku. Wiele jego dzieł doczekało się tłumaczeń na języki obce. Dokonał kilku przekładów na język polski (m.in. Krytyki czystego rozumu Immanuela Kanta). Pozostawił bogatą spuściznę rękopiśmienną.

TOR.L11

Wilhelmina Iwanowska - założycielka Toruńskiego Centrum Astronomicznego PAN, jedna ze współzałożycielek Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

TOR.L12

Ludwik Kolankowski - polski historyk, działacz polityczny i senator RP, profesor Uniwersytetu Lwowskiego i pierwszy rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

TOR.L13

Stefan Łaszewski - polski prawnik i sędzia, działacz niepodległościowy. W latach 1919–1920 piastował stanowisko pierwszego w historii II RP wojewody pomorskiego z siedzibą w Toruniu.

TOR.L14

Witold Łukaszewicz - polski historyk, badacz dziejów Polski XVIII i XIX wieku. W latach 1965-1975 był rektorem UMK. Odegrał znaczącą rolę w realizacji budowy miasteczka uniwersyteckiego na Bielanach.

TOR.L15

Kazimierz Osmański - wszechstronny polski sportowiec, trener hokejowy, związany z Toruniem.

TOR.L16

Helena Piskorska - działaczka społeczno-oświatowa, archiwistka, nauczycielka. Była sekretarzem Polskiej Rady Ludowej powołanej w Toruniu w listopadzie 1918 r.

TOR.L17

Władysław Raczkiewicz - polski działacz polityczny, wojewoda pomorski (1936-39). Prezydent RP na uchodźstwie (1939–1947).

TOR.L18

Leon Raszeja - prezydent Torunia w latach 1936-1939. Kontynuował rozbudowę Torunia. Po wybuchu II wojny światowej, 5 września 1939 r. ewakuował ważne agendy miejskie do Lublina

TOR.L19

Marian Rose – żużlowiec startujący w barwach toruńskich klubów LPŻ Toruń i Stal Toruń. Drużynowy mistrz świata w 1966 r.

TOR.L20

Melania Sinoracka – dwukrotna mistrzyni polski w rzucie oszczepem, w 1948 r. jako oszczepniczka reprezentowała Polskę na igrzyskach w Londynie, zajęła 11. miejsce

TOR.L21

Regina Smendzianka - polska pianistka i pedagog. Wykształciła ponad 70 pianistów

TOR.L22

Otton Steinborn – jako reprezentant ludności polskiej powitał w Toruniu wojsko 18 stycznia 1920 r. Tego samego dnia objął urząd komisarycznego burmistrza Torunia

TOR.L23

Helena Steinbornowa – działaczka społeczna, przewodnicząca Komitetu Powitania Wojsk Polskich w Toruniu w 1920 r.

TOR.L24

Józef Stogowski - polski hokeista, reprezentant Polski, trzykrotny olimpijczyk. Również lekkoatleta, tenisista i piłkarz. Jako ochotnik był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej.

TOR.L25

Wanda Szuman - polska działaczka społeczna, pedagog, pionierka pedagogiki specjalnej, Honorowa Obywatelka Miasta Torunia.

TOR.L26

Władysław Szuman – obrońca ludności polskiej przed władzami i sądami niemieckimi, pierwszy prezes Polskiej Rady Ludowej, organizator sądownictwa na Pomorzu

TOR.L27

Ignacy Tłoczek - architekt, urbanista, historyk architektury krajobrazu i humanista, który decydująco wpłynął na współczesne oblicze Torunia. Twórca „Planu generalnego Torunia”. Projektant m.in. Łuku Cezara

TOR.L28

Stefania Toczyska - gwiazda scen operowych świata (mezzosopran). Występuje na stałe w wiedeńskiej Staatsoper, ale śpiewała m.in. w Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Teatro San Carlo w Lizbonie, Deutsche Oper w Berlinie.

TOR.L29

Alojzy Tujakowski - Dyrektor Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu w latach 1954 – 1980. Rozbudował sieć bibliotek – filii na terenie Torunia.

TOR.L30

Kazimierz Ulatowski - polski architekt i historyk architektury. Projektant m.in. budynku Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. Mickiewicza 9, 1926-27), Kasy Chorych (ob. Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, 1928), hali wystawowej (ob. Centrum Targowe „Park”, Szosa Bydgoska 3)

TOR.L31

Prof. gen. Elżbieta Zawacka - kurierka Komendy Głównej Armii Krajowej, jedyna spośród 15 kandydatek, która służyła w szeregach cichociemnych, profesor nauk humanistycznych specjalizująca się w historii najnowszej. Utworzyła Fundację "Archiwum i Muzeum Pomorskie AK". Honorowa Obywatelka Miasta Torunia.

TOR.L32

Ignacy Zelek - polski rzeźbiarz, autor m.in. ołtarza polowego przy kościele garnizonowym św. Katarzyny w Toruniu i ołtarz główny w świątyni, rzeźby niedźwiedzi przed gmachem Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu przy ul. Mickiewicza 9, supraporty pn. "Spragnionych napoić" nad wejściem do obecnej Miejskiej Przychodni Specjalistycznej

  Treść SMS

Propozycje w plebiscycie
na "Toruńskie Wydarzenie Stulecia"

TO.W1

1919 - utworzenie województwa pomorskiego ze stolicą w Toruniu

TO.W2

1920 – wkroczenie do Torunia Wojska Polskiego pod wodzą pułkownika Stanisława Skrzyńskiego oraz przejęcie Torunia przez władze polskie

TO.W3

1923 - otwarcie Książnicy Miejskiej

TO.W4

1922 – powołanie Oficerskiej Szkoły Marynarki Wojennej

TO.W5

1923 – powołanie, rozkazem Józefa Piłsudskiego,  Wyższej Szkoły Artylerii i Wojsk Rakietowych

TO.W6

1934 - oddanie do użytku mostu Piłsudskiego

TO.W7

1938 - włączenie Podgórza do Torunia (wcześniej do Podgórza włączono Piaski 1934 i Rudak ze Stawkami w 1935)

TO.W35

1945 - powołanie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

TO.W8

1945 –rozwój przemysłowy Torunia po zakończeniu II wojny światowej

TO.W9

1959- powstaje wyjątkowe Muzeum Etnograficzne w centrum miasta

TO.W10

1960 - otwarcie lodowiska TOR TOR

TO.W11

1967 - wychodzi Gazeta Pomorza i Kujaw „Nowości”

TO.W12

1972- wizyta astronautów amerykańskich Davida Scotta i Alfreda Wordena

TO.W13

1973 – powstanie kampusu UMK na Bielanach

TO.W14

1973 - ogłoszenie przez UNESCO międzynarodowym Rokiem Kopernika dla uczczenia 500. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

TO.W15

1975  - powstanie osiedla Rubinkowo (oddanie pierwszego bloku)

TO.W16

1975 – utworzenie województwa toruńskiego

TO.W17

1990 – pierwsze wybory do samorządu terytorialnego w Polsce po jego przywróceniu

TO.W18

1991 - wyjście wojsk radzieckich z Torunia i zwolnienie terenu po ich jednostce wojskowej

TO.W19

1991- powstanie Radia Maryja

TO.W20

1991- podniesienie bandery okrętu transportowo-minowego ORP Toruń

TO.W21

1992 - utworzenie Diecezji Toruńskiej, z pierwszym biskupem Andrzejem Suskim i w 1993 powołanie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej

TO.W22

1994 - otwarcie planetarium

TO.W23

1996 - utworzenie Gimnazjum Akademickiego 1996, pierwszej tego rodzaju szkoły w Polsce z pierwszym dyr. Jerzym Wieczorkiem (pierwszy prezydent odrodzonego samorządu i Honorowy Obywatel Miasta Torunia), aktualnie najlepszej szkoły średniej w Polsce

TO.W24

1996 - ustanowienie przez samorządy Torunia i Getyngi nagrody literackiej im.S.B. Lindego

TO.W25

1997 - wpisanie Zespołu Staromiejskiego Torunia na listę światowego dziedzictwa UNESCO

TO.W26

1999 - wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II,

TO.W27

2002 – bezpośrednie wybory prezydenckie w wyborach samorządowych

TO.W28

2008 – srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie dla Łukasza Pawłowskiego

TO.W29

2009 - otwarcie Motoareny

TO.W30

2013 – oddanie do użytku mostu im. Zawackiej

TO.W31

2014 – otwarcie Areny Toruń

TO.W32

2015 – otwarcie CKK Jordanki

TO.W33

2015 - otwarcie Muzeum Toruńskiego Piernika w byłej fabryce Gustawa Weese

TO.W34

2019 – powrót Festiwalu CAMERIMAGE do Torunia

  


Do pobrania:

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.