Pętla Motoarena gotowa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pętla Motoarena gotowa

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 23 lutego 2015
Autor: Sylwia Derengowska

Jeden z kluczowych punktów na tramwajowej mapie Torunia przeszedł prawdziwą metamorfozę. Pętla Motoarena została oddana do eksploatacji z końcem stycznia 2015 r.

Modernizacja popularnej Motoareny składała się z wielu elementów, a końcowy efekt robi duże wrażenie. Koszt całej inwestycji wyniósł 9 827 700 złotych brutto. Inwestycja przyniosła wiele korzyści zarówno osobom korzystającym z transportu tramwajowego, jak i motorniczym. Przyczyni się także do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych MZK.

Przystanki znajdujące się na terenie pętli zostały dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pętla została wyposażona w cztery platformy przystankowe. Podniesienie rzędnych platform do poziomu podłogi nowych tramwajów ułatwi korzystanie z nowego taboru m.in. osobom starszym czy niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowo z myślą o osobach niedowidzących i słabowidzących platformy zostały wyposażone w pasy bezpieczeństwa z wypustkami, wykonane z płyt w kolorze odróżniającym się od pozostałej nawierzchni platformy. Ponadto na przystanku dla wsiadających pasażerowie mogą ochronić się przed opadami deszczu bądź śniegu dzięki zamontowanym dwóm wiatom. To dobra informacja przed rozpoczęciem sezonu dla amatorów sportu żużlowego.

W trosce o bezpieczeństwo pasażerów na terenie całej pętli pojawiły się wygrodzenia zabezpieczające przed wtargnięciem pieszego pod tramwaj oraz chroniące pieszych przed samochodami. Wybudowane zostały specjalne systemy chodników bezpośrednio kierujących pasażerów do poszczególnych platform. Nie zapomniano także o miłośnikach rowerów: wyremontowano ścieżkę rowerową, a także przygotowano plac pod przyszłe miejsca parkingowe dla rowerów.

W lepszych warunkach będą także pracować motorniczowie, ponieważ modernizacji został poddany budynek socjalny. Zlikwidowano bezodpływowy zbiornik na ścieki i podłączono budynek do kanalizacji sanitarnej. Dodatkowo motorniczowie korzystają ze specjalnych kart, które umożliwiają wejście do budynku i otwieranie szlabanu zainstalowanego na wjeździe na wyremontowany parking dla pracowników.


Na pętli przebudowano cały układ torowy oraz dobudowano dodatkowe tory odstawcze, które zostały odgrodzone, co zapewni ochronę parkowanym tam tramwajom. W sumie wybudowano osiem rozjazdów, cztery z nich są sterowane automatycznie z tramwaju, a pozostałe mechanicznie. Wszystkie zwrotnice w obrębie pętli zostały wyposażone w grzałki ogrzewające rozjazdy, dzięki czemu przy niskich temperaturach nie będą zamarzać. Ponadto wymieniono słupy trakcyjne, oświetlenie drogowe, a także zainstalowano oświetlenie wewnętrze pętli, między innymi torów odstawczych oraz platform przystankowych. Wszystkie prace budowlane wykonane zostały w przeciągu sześciu miesięcy.

W ramach kolejnych działań na platformie przystankowej dla wsiadających zostanie dodatkowo zamontowana także tablica systemu informacji pasażerskiej z godzinami odjazdu tramwajów, która będzie wyposażona w informację głosową, pomocną dla osób niedowidzących i słabowidzących.

Modernizacja pętli tramwajowej Motoarena to jeden z elementów projektu pod nazwą „Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach programu Infrastruktura i Środowisko, którego celem jest poprawa sprawności funkcjonowania transportu tramwajowego w naszym mieście.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Dołącz do GreenLab Toruń!
    Eko, Miasto
    Chcesz mieć wpływ na zarządzanie zielenią i ochroną środowiska w Toruniu? Dołącz do zespołu drugiej edycji GreenLab Toruń!
  • Komunikacja miejska w długi weekend
    Miasto, MZK
    W wydłużony majowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska. Poniżej publikujemy zmiany.
  • - W czwartek od godz. 12:00 do godz. 19:00 na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 10 mm do 20 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Możliwe opady gradu - poinformowało Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • W czwartek 2 maja 2024 r. kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 6.00 – 13.30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
  • 23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Ponad 300 liderów sieci dostaw i produkcji przyjechało do Torunia, by rozmawiać o przyszłości swoich branż. Od 24 do 25 kwietnia 2024 r. potrwa konferencja „Trendownia” - jedno z ważniejszych spotkań branży logistycznej w Polsce. Podczas wydarzenia prezentowana jest oferta inwestycyjna miasta, którą przygotowało Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
  • Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.