Paradą tramwajów na festyn BiT-City | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Paradą tramwajów na festyn BiT-City

Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 10 sierpnia 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski podczas konferencji prasowej, przed nim mikrofony

Już 25 sierpnia 2023 r. będziemy świętować otwarcie nowej linii tramwajowej, a zarazem finisz największego przedsięwzięcia dotyczącego toruńskiej komunikacji miejskiej, czyli projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II”. Z tej okazji Prezydent Miasta Torunia zaprasza wszystkich torunian i gości grodu Kopernika do wspólnej zabawy. Parada tramwajów, rodzinny festyn, konkursy dla małych i dużych, darmowe przejażdżki to tylko część atrakcji, które czekają na nas tego i nie tylko dnia.

- Właśnie dobiegła końca realizacja największego przedsięwzięcia komunikacyjnego w naszym mieście, jakim jest projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Jego wartość wynosi ponad 461 mln zł. Dzięki wsparciu z Funduszu Spójności zmodernizowaliśmy i zazieleniliśmy cztery odcinki toruńskich torowisk, zakupiliśmy pięć nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów, ekologiczne autobusy - 14 hybrydowych i sześć elektrycznych oraz nowe pojazdy techniczne. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, a realizatorem Miejski Zakład Komunikacjimówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Największym zadaniem projektu była budowa nowej linii tramwajowej, która przebiega z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza. Koszt jej budowy to ponad 212 mln zł brutto. Nowa linia tramwajowa to prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowiska, z czego ok, 5,2 tys. metrów została wykonana w technologii zielonej. To także 27 nowych przystanków, w tym 14 zielonych, system informacji pasażerskiej, a dodatkowo poza projektem zostały zakupione i zamontowane 4 stacjonarne biletomaty. Jest więc co świętować!

Hasło przewodnie wydarzeń towarzyszących zakończeniu projektu BiT-City II i otwarcia nowej linii tramwajowej brzmi „Załaduj się dobrą energią!”. Wydarzenia i działania organizowane z tej okazji będą podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego: nowoczesny transport, zeroemisyjność oraz możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście. „Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców.

Co się będzie działo?

Uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej nastąpi 25 sierpnia 2023 r. o godz. 15:30 na al. Solidarności. Stamtąd parada tramwajów powiezie wszystkich chętnych na festyn BiT-City przy Przedszkolu Miejskim nr 18 przy ul. Grasera 3.

- Podczas parady tramwajów będzie można podziwiać artystyczne aranżacje, które ozdobią dziesięć przystanków wzdłuż nowej linii tramwajowej. Projekty graficzne wykonane zostały przez toruńskich artystów, a nazwy przystanków nawiązują do dobrej energii. Będzie więc „Przystanek uśmiechu”, „Przystanek życzliwości”, „Przystanek uskrzydlony”, „Przystanek dobrego słowa”. Artystyczne aranżacje przystanków pozostaną z nami na dłużej. Po drodze obejrzymy nową pętlę, która powstała przy ul. Heweliusza, zaś na festynie czekać będzie moc atrakcjiopowiada prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki. - W programie m.in. konkursy dla małych i dużych, stoiska z animacjami i atrakcjami, malowanie buziek, wspólna nauka energetycznych tańców, zumba, prezentacja sprzętu MZK, Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej, bicie pamiątkowych okolicznościowych monet i koncert zespołu Żuki!

Na festynie staną także stoiska informacyjne Urzędu Miasta Torunia, gdzie będzie można porozmawiać o ważnych miejskich sprawach. Na chętnych będą czekali przedstawiciele Wydziału Gospodarki Komunalnej, Wydziału Środowiska i Ekologii, Miejskiego Zarządu Dróg, Miejskiego Zakładu Komunikacji, Toruńskiego Centrum Usług Społecznych i Rady Seniorów.

Ciekawych wydarzeń nie zabraknie także przed i po 25 sierpnia. Podczas Bella Skyway Festival na Szosie Chełmińskiej (pomiędzy pl. NOT a tzw. „Małą Grudziądzką”) stanie rozświetlony tramwaj marki Konstal, czyli prawdziwa gratka dla miłośników komunikacji miejskiej.

Już teraz trwają dwa konkursy:

 • plastyczny dla przedszkolaków „Mój wymarzony tramwaj” (wystawa i wręczenie nagród odbędzie się podczas festynu BiT-City - więcej informacji)
 • fotograficzny „Tory Torunia” (prace można zgłaszać do 15 sierpnia - więcej informacji).

Przed chętnymi jeszcze konkursy wiedzy o projekcie i nowej linii tramwajowej oraz konkurs na wiersz/hasło z użyciem słów „energia”, „tramwaj”, „Toruń”. Szczegóły niebawem.

10 sierpnia 2023 r. przed CKK Jordanki odbył się pierwszy event „Załaduj tramwaj energią!”, czyli zabawa na energorowerach. Zasada jest prosta: napędzane siłą mięśni uczestników rowery stacjonarne wytwarzały prąd, a ten wprawiał w ruch miniaturowe tramwaje poruszające się po makiecie torowiska. Kolejna odsłona tego samego dnia w godz. 16:00-19:00 w Galerii Copernicus.

Po uroczystym otwarciu linii chętni będą mogli się za darmo przejechać nową trasą od al. Solidarności do pętli przy ul. Heweliusza i z powrotem.

Po uroczystym otwarciu linii, w dniach 26-31 sierpnia (sobota - czwartek) w godz. 10.00-20.00, chętni będą mogli się za darmo przejechać nową trasą od al. Solidarności do pętli przy ul. Heweliusza i z powrotem.
 • kursy Swingów co 30 minut
 • kursy tramwaju turystycznego co 1,5 godz.

Partnerzy projektu: Bank Pekao, BGK

Sponsorzy imprezy otwarcia: Balzola, Intop, Pesa, Solaris, Mera Systemy, Intermarche, B-ACT, Ster Group, Mentor SA, Kancelaria Gorczyca & Klempert Radcowie Prawni, Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Patroni medialni: Radio Gra, Raport Tramwajowy

Współpraca: CKK Jordanki, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, Stowarzyszenie Wędka, Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej

Fot. Paula Gałązka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.