Pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Pamięci ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939

Miasto
Data publikacji: 02 października 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: harcerze pełnią wartę przy pomniku Pamięci Ofiar Zbrodni POmorskiej 1939

W dniu 2 października 2021 r. złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 uczczono pamięć poległych na początku II wojny światowej cywilów z naszego regionu.

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 znajduje się w Parku Pamięci przy zbiegu ulic Uniwersyteckiej i Dąbrowskiego. Podczas uroczystości w dniu 2 października 2021 r. odsłonięto w nim nową instalację, poświęconą bezimiennym ofiarom niemieckiego terroru na zajętych we wrześniu 1939 ziemiach polskich.

Monument Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 został odsłonięty w październiku 2018 roku i upamiętnia ok. 30 tysięcy cywilów zamordowanych przez hitlerowców na ziemiach pomorskich w 1939 roku. Najwięcej było wśród nich inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości.

Pomnik Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 powstał z inicjatywy marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Jego budowę poparła Rada Miasta Torunia oraz sejmiki województw: pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Inicjatywę patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Pomnik, wykonany według projektu Zbigniewa Mikielewicza, przypomina rozstrzelany dom – składa się z bryły z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami ponad 400 miejscowości położonych w dawnym województwie pomorskim, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok znajduje się tablica z informacją historyczną i fragmentem wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Dodatkowo na terenie skweru znajdują się inne mniejsze formy kamienne upamiętniające ofiary i miejsca kaźni.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto
  21 marca obchodzimy światowy dzień solidarności z osobami z trisomią 21. Z tej okazji zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym!
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".