Pamięci honorowych obywateli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci honorowych obywateli

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin

16 kwietnia 2024 roku, w 19. rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 12. rocznicę śmierci prof. Mariana Biskupa, przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.

- Wspominamy dziś dwóch wybitnych torunian, profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zmarli tego samego dnia roku - 16 kwietnia, ale jeden w roku 2005 (dwa tygodnie po śmierci Papieża św. Jana Pawła II), a drugi dwanaście lat temu, w roku 2012. Byli znakomitymi naukowcami, współtwórcami renomy toruńskiej uczelni i mentorami dla wielu pokoleń swoich następców - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Prof. Artur Hutnikiewicz, wybitny filolog, znawca literatury międzywojennej i twórczości Stefana Żeromskiego, oraz prof. Marian Biskup - historyk, specjalizujący się w okresie średniowiecza, znawca dziejów zakonu krzyżackiego i postaci Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak w rozmowie ze mną mówił o potrzebie kontynuacji "Historii Torunia", której był redaktorem, i to jego marzenie właśnie się ziszcza w postaci kolejnego, czwartego tomu tego cyklu.

Prof. Artur Hutnikiewicz, urodzony we Lwowie w 1916 r. i ukształtowany przez środowisko naukowe lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, do Torunia trafił w 1946 r. Objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble uniwersyteckiej kariery, wychował wielu wspaniałych polonistów i naukowców, na jego zajęcia i wykłady monograficzne przychodziły tłumy słuchaczy. Był niewątpliwym autorytetem naukowym i moralnym dla całych pokoleń humanistów. Od 2002 r. był Honorowym Obywatelem Torunia. Zmarł w wieku 89 lat.

Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył studia historyczne. Od 1955 r. należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Przez kilkanaście lat był sekretarzem generalnym TNT, a w 1983 r. objął w nim funkcję prezesa (którą pełnił aż do 2004 r.). Dzięki dorobkowi naukowemu, zyskał status wybitnego znawcy historii Torunia, Pomorza, strefy bałtyckiej oraz zakonu krzyżackiego. Był redaktorem naukowym wielotomowego dzieła pt. „Historia Torunia”, którego pierwszy tom ukazał się 32 lata temu, w 1992 r. Profesor Marian Biskup był także autorem monograficznych opracowań dziejów Chełmna, Koronowa, Szubina, Inowrocławia czy Bydgoszczy. Jest to jeden z dowodów na niebywałą pracowitość, a jednocześnie wyśmienitą markę toruńskiej szkoły historycznej, której Marian Biskup był wychowankiem i jednocześnie współtwórcą. 27 kwietnia 2000 r. Rada Miasta nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Portret profesora Mariana Biskupa jest w Toruniu stale eksponowany w Galerii Honorowych Obywateli Miasta w sali obrad Rady Miasta. Prof. Marian Biskup zmarł w wieku 90 lat.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.