Pamięci honorowych obywateli | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pamięci honorowych obywateli

Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Małgorzata Litwin

16 kwietnia 2024 roku, w 19. rocznicę śmierci prof. Artura Hutnikiewicza i 12. rocznicę śmierci prof. Mariana Biskupa, przedstawiciele miasta złożyli kwiaty na grobach honorowych obywateli Torunia.

- Wspominamy dziś dwóch wybitnych torunian, profesorów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którzy zmarli tego samego dnia roku - 16 kwietnia, ale jeden w roku 2005 (dwa tygodnie po śmierci Papieża św. Jana Pawła II), a drugi dwanaście lat temu, w roku 2012. Byli znakomitymi naukowcami, współtwórcami renomy toruńskiej uczelni i mentorami dla wielu pokoleń swoich następców - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Prof. Artur Hutnikiewicz, wybitny filolog, znawca literatury międzywojennej i twórczości Stefana Żeromskiego, oraz prof. Marian Biskup - historyk, specjalizujący się w okresie średniowiecza, znawca dziejów zakonu krzyżackiego i postaci Mikołaja Kopernika. Pamiętam, jak w rozmowie ze mną mówił o potrzebie kontynuacji "Historii Torunia", której był redaktorem, i to jego marzenie właśnie się ziszcza w postaci kolejnego, czwartego tomu tego cyklu.

Prof. Artur Hutnikiewicz, urodzony we Lwowie w 1916 r. i ukształtowany przez środowisko naukowe lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza, do Torunia trafił w 1946 r. Objął stanowisko starszego asystenta w Katedrze Teorii Literatury i Literatury Porównawczej na UMK. Przeszedł wszystkie szczeble uniwersyteckiej kariery, wychował wielu wspaniałych polonistów i naukowców, na jego zajęcia i wykłady monograficzne przychodziły tłumy słuchaczy. Był niewątpliwym autorytetem naukowym i moralnym dla całych pokoleń humanistów. Od 2002 r. był Honorowym Obywatelem Torunia. Zmarł w wieku 89 lat.

Prof. Marian Biskup urodził się 19 grudnia 1922 r. w Inowrocławiu. Po wojnie na stałe zamieszkał w Toruniu, gdzie na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika ukończył studia historyczne. Od 1955 r. należał do Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Przez kilkanaście lat był sekretarzem generalnym TNT, a w 1983 r. objął w nim funkcję prezesa (którą pełnił aż do 2004 r.). Dzięki dorobkowi naukowemu, zyskał status wybitnego znawcy historii Torunia, Pomorza, strefy bałtyckiej oraz zakonu krzyżackiego. Był redaktorem naukowym wielotomowego dzieła pt. „Historia Torunia”, którego pierwszy tom ukazał się 32 lata temu, w 1992 r. Profesor Marian Biskup był także autorem monograficznych opracowań dziejów Chełmna, Koronowa, Szubina, Inowrocławia czy Bydgoszczy. Jest to jeden z dowodów na niebywałą pracowitość, a jednocześnie wyśmienitą markę toruńskiej szkoły historycznej, której Marian Biskup był wychowankiem i jednocześnie współtwórcą. 27 kwietnia 2000 r. Rada Miasta nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia. Portret profesora Mariana Biskupa jest w Toruniu stale eksponowany w Galerii Honorowych Obywateli Miasta w sali obrad Rady Miasta. Prof. Marian Biskup zmarł w wieku 90 lat.

fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...