Pałac Dąmbskich oficjalnie otwarty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pałac Dąmbskich oficjalnie otwarty

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 grudnia 2022
Autor: Marcin Pryka
Moment uroczystego przecięcia wstęgi.

Dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Miasta Toruń w ramach unijnego projektu dokonano renowacji i przebudowy siedziby Teatru Muzycznego. Pałac zyskał drugą młodość.

W piątek 16 grudnia 2022 r. dokonano oficjalnego otwarcia Pałacu Dąmbskich. Barokowy budynek przy ul. Żeglarskiej 8 został przebudowany i przeszedł gruntowny remont. Pałac jest aktualną siedzibą Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego w Toruniu. Wcześniej mieścił się tu Wydział Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

W trakcie uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował oficjalnego otwarcia obiektu i wyraził nadzieję, że zespół teatru wykorzystuje już wszystkie walory tego historycznego miejsca, któremu w ostatnim czasie przydano nowe atuty, dzięki pracom wykonanym na zewnątrz budynku oraz adaptacji wnętrz na nowe cele.

Zadanie zrealizowano w ramach działań II etapu projektu Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO. Przeprowadzono kompleksowe prace konserwatorskie elewacji budynku głównego i oficyny, odrestaurowane zostały reprezentacyjne wnętrza, które dziś zachwycają wystrojem i pieczołowicie odnowionymi dekoracjami. Dokonano konserwacji wystroju malarskiego i sztukaterii, zajęto się stolarką okienną, wyremontowano posadzki pałacu oraz wykonano nowe, niezbędne instalacje, aby swoje przedstawienia mógł tam przygotowywać i przedstawiać teatr muzyczny.

Stworzono nowoczesną i komfortową salę teatralną na 145 widzów z profesjonalnym zapleczem scenicznym, dzięki której odwiedzający mogą zobaczyć szeroki repertuar wydarzeń kulturalnych. Część powierzchni przeznaczono do prowadzenia dodatkowej działalności komercyjnej tworzącej nowe miejsca pracy. Ponadto wyremontowana została klatka schodowa i zagospodarowana piwnica - odbywają się w niej koncerty jazzowe i spektakle kameralne. Dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami zainstalowano windę, pętle indukcyjne, tablice tyflograficzne oraz inne udogodnienia.

Pałac Dąmbskich został zbudowany w 1693 r. dla biskupa kujawskiego Stanisława Kazimierza Dąmbskiego. Służył on duchownemu głównie za miejsce wypoczynku i komfortowego pobytu w Toruniu. Przed wojną mieściła się w nim siedziba Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.

Odnowienie Pałacu kosztowało w sumie 17 875 915 zł (przy 11 568 714 zł dofinansowania z Unii Europejskiej). Było możliwe dzięki wspomnianemu wyżej dwuetapowemu projektowi unijnemu, prowadzonemu od 2008 r. (etap I) oraz od 2015 r. (etap II). Działanie to zapewniło Toruniowi wyróżnienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za skuteczne wykorzystanie środków Unii Europejskiej na kulturę (2013 r.) oraz Medal Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Hereditas Saeculorum (w 2016 r.). 

Beneficjentem tego przedsięwzięcia była Gmina Miasta Toruń, która pozyskała znaczące fundusze będące w dyspozycji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tak aby skorzystali z tego wszyscy partnerzy skupieni przez miasto wokół wspaniałego zamysłu konserwatorskiego.

Już teraz jest on uznawany za największe tego typu wyzwanie w dziejach Torunia. Mówimy tu o 9 najcenniejszych zabytkach Torunia odnowionych w etapie pierwszym kosztem 37 mln zł oraz 13 wybranych obiektach odnowionych w etapie drugim kosztem 73 mln zł. To w sumie aż 110 mln zł, które Toruń pozyskał lub skupił dzięki swojej obecności na liście UNESCO oraz woli przeprowadzenia zadania w formule partnerstwa wielu podmiotów. Łączny wkład samego miasta w ten projekt na jego obu etapach to blisko 18 mln zł.

Przeprowadzone prace mają przyczynić się do wzrostu atrakcyjności turystycznej i gospodarczej Torunia i regionu. Temu celowi ma sprzyjać zintegrowany charakter projektu, o którym mówimy, a więc odnowienie innych i pobliskich pereł toruńskich zabytków, choćby: katedry Świętych Janów, gotyckich świątyń Panny Marii oraz św. Jakuba, Ratusza Staromiejskiego, Domu Kopernika, Muzeum Diecezjalnego, kościoła ewangelicko-augsburskiego pw. św. Szczepana, kościoła akademickiego ojców jezuitów, Pałacu Meissnera czy ruin zamku krzyżackiego.

Projekt Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO - etap II dofinansowano przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Fot. Adam Zakrzewski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Weź udział w projekcie Zielona Ławeczka
  Eko, Miasto
  Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Na zdjeciu: trzy zawodniczki na podium
  Miasto, Sport
  Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.