Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 25 lipca 2023
Autor: Marcin Pryka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

25 sierpnia 2023 r. – zapiszcie sobie tę datę w kalendarzach! Tego dnia zapraszamy Was na uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia! Hasło przewodnie wydarzeń: „Załaduj się dobrą energią!”

Otwarcie linii tramwajowej stanowi zwieńczenie jednej z największych inwestycji zrealizowanych w Toruniu ze wsparciem funduszy unijnych. Budowa jest najważniejszą częścią wielozadaniowego projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II”, w ramach którego miasto za pośrednictwem MZK zmodernizowało wiele odcinków istniejących torowisk, zakupiło nowoczesne tramwaje, autobusy hybrydowe i elektryczne oraz wozy techniczne. Jest więc co świętować!

W dniu otwarcia linii nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas, mamy jednak nadzieję, że torunianki i torunianie zechcą z nami świętować i że w ten sposób wzajemnie będziemy ładować nasze akumulatory dobrą energią.

Skąd hasło „Załaduj się dobrą energią!”?

Wydarzenia i działania związane z otwarciem linii tramwajowej będą podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego: nowoczesny transport, zeroemisyjność oraz możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście.

„Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców. O to ostatnie zatroszczymy się, oferując wspólną zabawę 25 sierpnia, ale nie tylko tego dnia. Codzienną dawkę dobrej energii zapewnimy dzięki specjalnemu projektowi zrealizowanemu we współpracy z toruńskimi artystami. O tym także więcej opowiemy nieco bliżej otwarcia.

Samo otwarcie nowej linii tramwajowej także nie ograniczy się do jednego dnia. Wcześniej młodszych i starszych zaprosimy do udziału w konkursach i zabawach, zaś po uroczystości, aż do 1 września (dnia uruchomienia regularnych kursów) będziemy Was zaznajamiać z nową trasą.

Szczegóły już wkrótce, a już teraz zobaczcie spot podsumowujący projekt i zapowiadający wydarzenie.

Informacje o projekcie  „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT CITY II”

 • umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – podpisanie 3.08.2017 r.,
 • 8 zadań, w tym:
  - budowa nowej linii tramwajowej;
  - modernizacje torowisk - 4 odcinki wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ul. Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi (zakończone);
  - 14 autobusów hybrydowych – dostarczone;
  - 5 nowoczesnych tramwajów – dostarczone;
  - 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ich ładowania – dostarczone (uruchomienie ostatniej ładowarki na pętli Dziewulskiego wraz w uruchomieniem parkingu P&R);
  - wóz techniczny do czyszczenia i udrażniania rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic oraz pojazd wieżowy, pojazd do czyszczenia rowków szyn i przestrzeni międzyszynowej (dostarczone).

Finansowanie

 • Miastu trzykrotnie udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie dla tego projektu.
 • Pierwotna wartość projektu: 400 403 080,64 zł
  Pierwsze dodatkowe dofinansowanie dla projektu - 17,7 mln zł
 • Drugie dodatkowe dofinansowanie (głównie na realizację dodatkowego odcinka nowego  torowiska – od Strobanda do pętli w ul. Hweliusza) – 25 mln zł
 • Trzecie dofinansowanie dla projektu  w wysokości 22 581 320,33 zł.
 • Całkowita wartość projektu: 461 533 791,95 zł
 • Wydatki kwalifikowalne: 365 794 662,21 zł
 • Kwota dofinansowania od wydatków kwalifikowalnych (po zwiększeniu): 260 909 352,65 zł (71,33%)

Nowa linia tramwajowa (I i II etap)

 • przebieg: z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory, Watzenrodego, Strobanda do pętli przy ul Heweliusza;
 • przybędzie ok. 12,9 tys. metrów toru pojedynczego torowiska (11,5 tys. etap I i 1,4 tys. etap II), w tym 5,2 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk (ok. 4 tys. etap I i 1,2 tys. etap II); łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).
 • pętla z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym przy ul. Heweliusza;
 • budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów;
 • 27 platform przystankowych, w tym 14 zielonych przystanków;
 • nowy układ drogowy.

Etap I do ul. Strobanda
- umowy podpisano 30.08.2021 r.
- koszt: 188,81 mln zł brutto
- wykonawca I etapu: konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa
Etap II do pętli przy ul. Heweliusza
- umowę podpisano 14.11.2022 r.
- koszt: 23,36 mln zł brutto
- wykonawca: Balzola Polska sp. z o.o.

Korzyści z realizacji I i II etapu

 • kompletna linia tramwajowa, czyli szybki, ekologiczny transport,
 • większy komfort podróżnych, punkt obsługi pasażerów na pętli,
 • nowy, bezpieczniejszy układ drogowy.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...