Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 lipca 2023
Autor: Magdalena Kujawa
Otwarcie linii tramwajowej z dobrą energią - plakat

25 sierpnia 2023 r. – zapiszcie sobie tę datę w kalendarzach! Tego dnia Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski i Miejski Zakład Komunikacji zapraszają mieszkańców na uroczyste otwarcie nowej linii tramwajowej na północ Torunia! Hasło przewodnie wydarzeń: „Załaduj się dobrą energią!”.

Otwarcie linii tramwajowej stanowi zwieńczenie jednej z największych inwestycji zrealizowanych w Toruniu ze wsparciem funduszy unijnych. Budowa jest najważniejszą częścią wielozadaniowego projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT City II”, w ramach którego miasto za pośrednictwem MZK zmodernizowało wiele odcinków istniejących torowisk, zakupiło nowoczesne tramwaje, autobusy hybrydowe i elektryczne oraz wozy techniczne. Jest więc co świętować!

W dniu otwarcia linii nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin. Na szczegóły przyjdzie jeszcze czas, organizatorzy mają jednak nadzieję, że torunianki i torunianie zechcą z nimi świętować i w ten sposób wzajemnie będziemy ładować nasze akumulatory dobrą energią.

Skąd hasło „Załaduj się dobrą energią!”?

Wydarzenia i działania związane z otwarciem linii tramwajowej będą podkreślać najważniejsze korzyści płynące z nowego rozwiązania komunikacyjnego: nowoczesny transport, zeroemisyjność oraz możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się po mieście.

„Dobra energia” odnosi się zatem zarówno do kwestii ekologii, energicznego przemieszczania się, ale także do tworzenia pozytywnego klimatu miasta, w którym dba się o wygodę i dobre samopoczucie mieszkańców. O to ostatnie zatroszczymy się, oferując wspólną zabawę 25 sierpnia 2023 r., ale nie tylko tego dnia. Codzienną dawkę dobrej energii zapewnimy dzięki specjalnemu projektowi zrealizowanemu we współpracy z toruńskimi artystami. O tym także więcej opowiemy nieco bliżej otwarcia.

Samo otwarcie nowej linii tramwajowej także nie ograniczy się do jednego dnia. Wcześniej młodszych i starszych zaprosimy do udziału w konkursach i zabawach, zaś po uroczystości, aż do 1 września 2023 r. (dnia uruchomienia regularnych kursów) będziemy Was zaznajamiać z nową trasą.

Szczegóły już wkrótce, a już teraz zapraszamy do oglądania spotu zapowiadającego wydarzenie.Informacje o projekcie  „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT CITY II”

• umowa o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. – podpisanie 3.08.2017 r.,
• 8 zadań, w tym:
- budowa nowej linii tramwajowej;
- modernizacje torowisk - 4 odcinki wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ul. Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, Broniewskiego, Kraszewskiego, Warneńczyka i Gogi (zakończone);
- 14 autobusów hybrydowych – dostarczone;
- 5 nowoczesnych tramwajów – dostarczone;
- 6 autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ich ładowania – dostarczone (uruchomienie ostatniej ładowarki na pętli Dziewulskiego wraz w uruchomieniem parkingu P&R);
- wóz techniczny do czyszczenia i udrażniania rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic oraz pojazd wieżowy, - pojazd do czyszczenia rowków szyn i przestrzeni międzyszynowej (dostarczone).
 
Finansowanie
•    Miastu trzykrotnie udało się pozyskać dodatkowe dofinansowanie dla tego projektu.
•    Pierwotna wartość projektu: 400 403 080,64 zł
•    Pierwsze dodatkowe dofinansowanie dla projektu - 17,7 mln zł
•    Drugie dodatkowe dofinansowanie (głównie na realizację dodatkowego odcinka nowego  torowiska – od Strobanda do pętli w ul. Hweliusza) – 25 mln zł
•    Trzecie dofinansowanie dla projektu  w wysokości 22 581 320,33 zł.
•    Całkowita wartość projektu: 461 533 791,95 zł
•    Wydatki kwalifikowalne: 365 794 662,21 zł
•    Kwota dofinansowania od wydatków kwalifikowalnych (po zwiększeniu): 260 909 352,65 zł (71,33%)

Nowa linia tramwajowa (I i II etap)
•    przebieg: z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory, Watzenrodego, Strobanda do pętli przy ul Heweliusza;
•    przybędzie ok. 12,9 tys. metrów toru pojedynczego torowiska (11,5 tys. etap I i 1,4 tys. etap II), w tym 5,2 tys. metrów toru pojedynczego zielonych torowisk (ok. 4 tys. etap I i 1,2 tys. etap II); łącznie w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” powstanie ponad 11 tys. mtp. zielonych torowisk (już zrealizowanych i w trakcie realizacji).
•    pętla z dwoma peronami końcowymi i jednym peronem początkowym przy ul. Heweliusza;
•    budynek z zapleczem socjalnym, dyżurką oraz punktem sprzedaży biletów;
•    27 platform przystankowych, w tym 14 zielonych przystanków;
•    nowy układ drogowy.
a)   Etap I do ul. Strobanda
- umowy podpisano 30.08.2021 r.
- koszt: 188,81 mln zł brutto
- wykonawca I etapu: konsorcjum firm Balzola Polska i Intop Warszawa
b) Etap II do pętli przy ul. Heweliusza
- umowę podpisano 14.11.2022 r.
- koszt: 23,36 mln zł brutto
- wykonawca: Balzola Polska sp. z o.o.
Korzyści z realizacji I i II etapu
•    kompletna linia tramwajowa, czyli szybki, ekologiczny transport,
•    większy komfort podróżnych, punkt obsługi pasażerów na pętli,
•    nowy, bezpieczniejszy układ drogowy.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: zawodnicy masters - mężczyźni biorą udział w biegu w hali na bieżni
  Miasto, Sport
  24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń odbędą się są 33. Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce Masters połączone z 7. Halowymi Mistrzostwami Polski Lekarzy.
 • Akt powołania na stanowisko urzędnicze odbiera z rąk prezydenta Torunia Natalia Raszkiewicz
  Miasto
  Do korpusu urzędników toruńskiego samorządu dołączyło 10 nowych osób. 23 lutego 2024 r., po zakończeniu służby przygotowawczej i zdaniu egzaminu, złożyły ślubowanie na sztandar miasta i odebrały z rąk prezydenta akty powołań na stanowiska urzędnicze.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy
  24 lutego 2022 roku rozpoczęła się agresja rosyjska na Ukrainę. W 2. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń głos zabrał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.