Oświetlenie z dofinansowaniem! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oświetlenie z dofinansowaniem!

Drogi, Miasto
Data publikacji: 05 grudnia 2023
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.

Na wymianę ponad 2 600 starych opraw oświetleniowych miasto otrzyma 3 999 120 zł z Rządowego Funduszu Polski Ład - Programu Inwestycji Strategicznych „Rozświetlamy Polskę”. Nabór wniosków IX edycji Programu trwał od końca sierpnia do połowy września 2023 r. W ramach naboru Beneficjenci mogli zgłosić tylko jeden wniosek o dofinansowanie, którego wartość dofinansowania nie mogła przekroczyć 4 mln zł. Całkowita wartość modernizacji oświetlenia to niespełna 5 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie prawie 4 mln, co stanowi 80% wszystkich kosztów.

Przedmiotem projektu jest modernizacja oświetlenia ulicznego na obszarze miasta Torunia. W ramach inwestycji przewidziano montaż 2 631 nowoczesnych opraw oświetleniowych, wykonanych w technologii LED. Zakres modernizacji obejmuje wyłącznie istniejące punkty oświetleniowe zlokalizowane w różnych dzielnicach miasta. Zastąpienie tradycyjnych energochłonnych opraw o dużej mocy energooszczędnymi diodami LED umożliwi wielokrotne zmniejszenie poboru energii elektrycznej i uzyskanie większej trwałości światła. Wdrożenie rozwiązań opartych na nowej technologii znacznie wydłuży czas pracy lamp, co przełoży się na dużą oszczędność i wysoką niezawodność. Głównym celem inwestycji jest ograniczenie emisji CO2 oraz negatywnego wpływu na środowisko na obszarze Torunia poprzez poprawę efektywności energetycznej oświetlenia ulicznego. Istotnym efektem realizacji zadania będzie również znacząca poprawa bezpieczeństwa ruchu wszystkich użytkowników dróg publicznych.

Modernizacja oświetlenia będzie miała miejsce przy drogach publicznych, które mają kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki miasta i pobudzenia aktywności inwestycyjnej. Poprawa bezpieczeństwa wielu obszarów miejskich będzie mieć także duży wpływ na lepszą dostępność do atrakcyjnych i szybko rozwijających się terenów inwestycyjnych. Pozwoli to na kontynuację działań mających na celu zrównoważony rozwój i przyciąganie kolejnych inwestorów. Modernizacja oświetlenia obejmie kilkadziesiąt ulic w całym mieście, w tym m.in. takie kluczowe drogi jak Andersa, Polna, Szosa Lubicka, Olsztyńska, Bema, Włocławska, Mickiewicza, Sienkiewicza oraz wiele mniejszych dróg lokalnych w różnych dzielnicach Torunia.

Fot. MZD Toruń

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Kolejny protest rolników
  Drogi, Miasto
  Od 20 lutego 2024 r. od godzin porannych bardzo duże ograniczenia w dojeździe do i wyjeździe z Torunia na większości dróg - rozpoczyna się kolejny protest rolników.
 • Na zdjęciu: znak drogowy - rondo, w tle widać maszyny rolnicze
  20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Na zdjęciu: nieruchomość przy drodze Trzeposkiej, stary zniszczony budynek, wokół białe nowe bloki
  Biznes, Miasto
  O 300% przebito cenę wywoławczą w przetargu na sprzedaż nieruchomości na Jakubskim Przedmieściu w Toruniu. Działka pod zabudowę wielorodzinną i usługi została wylicytowana za 20 050 000 zł. Cena wywoławcza wynosiła 5 000 000 zł.
 • Miasto
  20 lutego 2024 r. władze samorządowe Torunia spotkały się w Collegium Maximum z władzami rektorskimi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Tematem rozmów była szeroko pojęta współpraca miasta z uczelnią i społecznością uniwersytecką.
 • Miasto, Toruń dla Ukrainy, Торунь для України
  24 lutego 2024 r. w Toruniu odbędzie się Maraton Solidarności "Flaga życia" upamiętniający drugą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę oraz dziesiątą rocznicę agresji zbrojnej na terytorium Ukrainy.
 • Grafika przedstawia teren pod usługi przy ul. Grudziądzkiej
  Biznes, Miasto
  Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna w północnym Toruniu idzie pod młotek. W miejskim katalogu ofert dla biznesu znalazła się nieruchomość przy ul. Grudziądzkiej 194. Teren w sąsiedztwie drogi krajowej nr 91, nieopodal Centralnego Cmentarza Komunalnego, wyceniono na 5 000 000 zł.
 • W Toruniu rozpoczynają się hokejowe Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów, w których udział weźmie 8 zespołów z całej Polski.
 • Pokaz z elementami ognia, warsztaty, wystawy, koncerty i wykłady naukowców - tymi wydarzeniami podsumowaliśmy niezwykły Rok Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zakończenie świętowania jubileuszu 550. rocznicy urodzin wybitnego polskiego astronoma było nie tylko okazją do wspólnego spędzenia czasu, ale także edukacyjnym wydarzeniem, podczas którego...
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowuje kolejne warsztaty z cyklu „Wsparcie na starcie”, które odbędą się 5 marca 2024 r. o godz. 14:00 w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2. Piętro przy ul. Konopnickiej 13.
 • 20 lutego 2024 r. w godzinach porannych rozpoczął się protest rolników – są utrudnienia na drogach wjazdowych do i wyjazdowych z Torunia. O przebiegu akcji będziemy informować na bieżąco.
 • Msza pogrzebowa śp. Krzysztofa Żabińskiego została odprawiona 19 lutego 2024 r. w Katedrze św. Janów. Uczestniczyli w niej m.in. były premier RP Jan Krzysztof Bielecki, były wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz, europoseł Janusz Lewandowski i prezydent Torunia Michał Zaleski. Po zakończeniu Eucharystii kondukt pogrzebowy przeszedł na...
 • Podczas tegorocznego Święta Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (19 lutego 2024 r.) nadano wybitnemu urologowi - prof. Jerzemu Bogdanowi Gajewskiemu tytuł doktora honoris causa UMK. Laureatką międzynarodowej Nagrody Naukowej "Ratio et Spes" została w tym roku prof. Chantal Delsol. Ponadto przyznano szereg innych ważnych odznaczeń, medali i wyróżnień...
 • Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta Miasta Torunia w poniedziałek 19 lutego 2024 r. od godz. 10:00 zostało odwołane pogotowie przeciwpowodziowe na terenie Gminy Miasta Toruń.