Ostatnia droga radnego Rojewskiego | www.torun.pl

Ostatnia droga radnego Rojewskiego

Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W poniedziałek 11 stycznia 2021 r. odbył się pogrzeb Aleksandra Rojewskiego, wieloletniego radnego Rady Miasta Torunia.

Zasłużony torunianin zmarł 7 stycznia 2021 r. 4 grudnia 2020 r. skończył 82 lata. Jego pogrzeb, zgodnie z ceremoniałem miejskim, odbył się w obecności pocztu sztandarowego miasta, przy udziale marszałka województwa Piotra Całbeckiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady Miasta Torunia Łukasza Walkusza i radnych. Po mszy świętej żałobnej, koncelebrowanej w kościele Chrystusa Króla przez ks. prałata Marka Rumińskiego, pochówek odbył się na cmentarzu przy ul. Wybickiego.

- Miasto Toruń żegna z honorami swojego wybitnego obywatela i zasłużonego radnego - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas ceremonii pogrzebowej. - Tę godność nasz niezapomniany Olek podejmował z woli i zaufania torunian aż cztery razy. Samorządowi naszego miasta służył ofiarnie jako radny przez 16 lat: od 1998 do 2014 roku. Dlatego właśnie pochylamy dziś ku Jego czci tę samą Chorągiew Miasta Torunia z sylwetą herbowego anioła toruńskiego, przed którą czterokrotnie składał uroczyste ślubowanie i której kraj z szacunkiem całował na znak bezinteresownego oddania dobru publicznemu.

Aleksander Rojewski urodził się 4 grudnia 1938 r. w Konecku. Był z wykształcenia inżynierem energoelektronikiem po Politechnice Poznańskiej i automatykiem po Politechnice Warszawskiej. Z Toruniem związany od 1960 roku - pracował jako nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych i XIII Liceum Ogólnokształcącym, w Ośrodku Inicjatyw Gospodarczych i Produkcyjnych „Poltech”, a także w toruńskim Apatorze. Utrzymywał również wieloletnie i aktywne związki z Naczelną Organizacją Techniczną NOT w Toruniu.

W 1998 r. dostał się do Rady Miasta Torunia, zdobywając mandat z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. Objął funkcję przewodniczącego Komisji Inicjatyw Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw, działał też w Komisji Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska. Funkcję radnego pełnił przez kolejne cztery kadencje (III-VI) aż do ostatniej - w latach 2010-2014 - kiedy wszedł do rady jako kandydat Czasu Gospodarzy, wybrany z okręgu nr 4 (Rubinkowo, Mokre, Jakubskie Przedmieście, Grębocin-Bielawy). Zasiadał wówczas w Komisjach Rewizyjnej, Budżetu oraz Oświaty i Sportu. Dzięki jego aktywności jako radnego Uniwersytet Mikołaja Kopernika mógł liczyć na wielokrotne, coroczne wsparcie miasta, w tym na zapewnienie budynków dla rozwoju Studium Politechnicznego. Był pomysłodawcą pleneru malarsko-rzeźbiarskiego „Sztuka zaklęta w naturze”, dzięki któremu pnie obumarłych drzew zamieniły się na kilka lat w dzieła sztuki.

Po zakończeniu kariery zawodowej i pracy w radzie, udzielał się nadal społecznie. Działał m.in. w Radzie Seniorów Miasta Torunia oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Był również wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana. Laureat medalu za zasługi dla województwa kujawsko-pomorskiego "Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis" (2010).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.