Olimp już działa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Olimp już działa

Miasto
Data publikacji: 04 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wręcza dyrektorce I LO Hannie Wilińskiej upominek, w tle widać uczniów szkoły

Klub Ucznia „Olimp” w I LO został oficjalnie otwarty. Będzie to miejsce do realizacji działań artystycznych, warsztatów, spotkań.

Oficjalne otwarcie Klubu Ucznia „Olimp” w I Liceum Ogólnokształcącym miało miejsce 3 października 2022 r. Wśród zaproszonych gości byli: prezydent Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski, pomysłodawczyni powstania klubu, dawna dyrektorka I LO Elżbieta Glura oraz Krystian Kubjaczyk, dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Klub mieści się w dawnym budynku garażowo-gospodarczy znajdującym się na terenie szkoły. To poprzednia dyrektorka, Elżbieta Glura, zaproponowała, by obiekt wyremontować i przeznaczyć na działalność kulturalno-edukacyjną uczniów. Pomysł spotkał się z przychylnością władz miasta i w terminie od października 2019 r. do czerwca 2020 r. przeprowadzono prace w ramach zadania „Przebudowa, rozbudowa i remont ze zmianą sposobu użytkowania budynku garażowo-gospodarczego na Klub Ucznia na terenie I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Zaułek Prosowy 1 w Toruniu”. Koszt całego zadania to blisko 1 mln zł, z czego dofinansowanie w ramach Regionalnego Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 na prace budowlane i zakup sprzętu i wyposażenia wyniosło 776 962,89 zł (69% od wartości całkowitej).

Zakres przeprowadzonych prac objął roboty, budowlane m.in. rozbiórkowe, murarskie, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, remont dachu i elewacji, roboty sanitarne oraz wykonanie instalacji elektrycznych. W efekcie w budynku o powierzchni całkowitej 175,5 m kw. powstał lokal stanowiący wielofunkcyjną przestrzeń umożliwiającą działalność uczniów w zakresie wystawiania sztuki, projekcji filmowych i innych zajęć szkolno-artystycznych. Największą przestrzeń zajmuje sala teatralno-kinowa oraz sala klubowa, dodatkowo znajdują się w nim toalety, w tym dostosowana dla osób niepełnosprawnych, aneks kuchenny i wiatrołap.

Klub Ucznia „Olimp” będzie prowadził działania artystyczno-kulturalne we współpracy z Toruńską Agendą Kulturalną oraz przedsięwzięcia samodzielne: slamy poetyckie, koncerty, spektakle, spotkania warsztatowe, spotkania tematyczne (np. ekologiczne, Olimpiadę Zwolnieni z Teorii, spotkania z seniorami in.) czy karaoke.

Patronką Olimpu została Elżbieta Glura, która w latach 1990-2018 pełniła funkcję dyrektorki I LO, ale ze szkołą tą była związana już wcześniej – jako jej uczennica, nauczycielka, wychowawczyni i wicedyrektorka. - Szkoła pod kierunkiem Pani Dyrektor rozwijała się znacząco z każdym rokiem, a dziś szczyci się tym, że jest jedną z najlepszych szkół w województwie. Najważniejsze jednak jest to, że Pani Elżbieta Glura stworzyła szkołę otwartą na potrzeby ucznia i przyjazną uczniowi, szkołę która chce ukształtować młodego człowieka w taki sposób, aby odnalazł się we współczesnym świecie i był w nim szczęśliwy – podkreślił prezydent Michał Zaleski, który wraz z Elżbietą Glurą symbolicznie przeciął wstęgę.

Z okazji otwarcia Klubu Ucznia szkoła przygotowała szereg atrakcji, jak koncert muzyczny w wykonaniu uczniów I LO, warsztaty tańca flamenco, wspólna zabawa na dziedzińcu, spotkanie dla entuzjastów gier planszowych i rozmowa z behawiorystą zwierzęcym.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Rozpoczęła się 15. edycja festiwalu Sztuki Natury. W toruńskich galeriach i centrach kultury można podziwiać wystawy sztuk wizualnych inspirowanych przyrodą.
 • Kultura, Miasto
  Silnie związane z Toruniem flisackie tradycje zostały wpisane na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO!
 • Na zdjęciu: charakterystyczny biały namiot, którym stanowi zadaszenie nad boiskiem na osiedlu Przy Skarpie
  Miasto, Sport
  Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji odbudował i ponownie postawił powłokę nad pełnowymiarowym boiskiem do piłki nożnej przy ul. Przy Skarpie. Charakterystyczny biały balon, a mówiąc fachowo, powłoka pneumatyczna, jest z powrotem na swoim miejscu.
 • Miasto
  Niezwykły, świątecznie iluminowany i rozbrzmiewający kolędami tramwaj zgodnie z tradycją rozpocznie w Mikołajki, 6 grudnia 2022 r. kursowanie po ulicach Torunia. Podczas jego pierwszego przejazdu nie zabraknie niespodzianek.
 • Zdjęcie przedstawia dzieci w czapkach św. Mikłaja biegnące ulicą Szeroką
  Miasto, Sport
  W niedzielę, 4 grudnia 2022 r. wystartuje jubileuszowy XX FESTIWAL BIEGÓW ŚWIĘTYCH MIKOŁAJÓW. Dzień wcześniej, 3 grudnia 2022 r., na Rynku Staromiejskim w godz. 11:00 – 12:30, odbędą się imprezy dla dzieci, w tym BIEG MIKOŁAJKA.
 • Bieg Św. Mikołajów w Toruniu odbędzie się 4 grudnia.
  Miasto
  W najbliższą niedzielę 4 grudnia 2022 r. w godzinach od 11.30 do 14.30 ulicami Torunia pobiegną Święci Mikołajowie.
 • Prace przy budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na odcinku od pl. NOT do przejazdu kolejowo-drogowo-tramwajowego na ul. Legionów zaawansowanie robót wynosi 64 procent, a dalej – od przejazdu wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego – 80 procent.
 • Zawodnicy klubu sportowego Laguna 24 Toruń walczyli o medale w finale Klubowego Pucharu Polski i jednocześnie Zimowych Mistrzostwach Polski w pływaniu w płetwach. Zdobyli 32 medale indywidualne i 4 medale w sztafetach.
 • Pod Pomnikiem Artylerii Polskiej oraz na terenie poligonu Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu przez dwa dni odbywały się uroczystości z okazji Święta Wojsk Rakietowych i Artylerii.
 • Apel o wsparcie obywateli Ukrainy i pomoc w zgromadzeniu dla nich rzeczy niezbędnych do przetrwania zimy w walczącym kraju wystosował prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • W Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej 2.Piętro przy ul. Konopnickiej 13 odbyło się bezpłatne szkolenie dot. tworzenia wartościowych treści w sieci. Warsztaty były częścią programu Firmy Jutra prowadzonego przez Google, PFR i OChK.
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu otrzymał prestiżowe, najwyższe wyróżnienie - Status Diamentowy od Inicjatywy Angels oraz Europejskiej Organizacji Udarowej za leczenie udarów mózgu w III kwartale 2022 roku.
 • W związku z obchodami święta Radia Maryja w sobotę 3 grudnia 2022 r. zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu, które obejmą ulicę Żwirki i Wigury, Drogę Starotoruńską oraz ulicę Bema.
 • 1 grudnia 2022 r. minęła 28. rocznica śmierci Honorowej Obywatelki Torunia Wandy Szuman, nestorki toruńskiej pedagogiki, twórczyni miejscowego oddziału PCK i pionierki rehabilitacji osób niepełnosprawnych.