Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego

Data publikacji: 20 marca 2024

Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia na wystąpienie radnego Bartosza Szymanskiego z dn. 11.03.2024 r.:

Szanowny Panie Radny,

Występując w roli kandydata na prezydenta miasta przedstawił Pan 11 marca 2024 r. informacje mijające się z prawdą dotyczące działalności Gminy Miasta Torunia (GMT), w związku z tym wyjaśniam:

1. Konsultacje społeczne, ich tematykę,  rozmiar i sposób prowadzenia ustala Rada Miasta Torunia (RMT) po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych. Organ ten jest powoływany na podstawie „Regulaminu konsultacji społecznych” (uchwała RMT nr 508/2013 z dn. 21.02.2013 r.). Pan jest radnym kadencji 2018-2024, jak każdy radny ma wpływ na to, co będzie przedmiotem konsultacji i jak będą one prowadzone. W trwającej kadencji zawsze, t.j. 9-krotnie głosował Pan za przyjęciem uchwał w sprawie planów konsultacji społecznych, jak i ich zmian. Także poparł Pan uchwały ws. ustalania zasad i trybu przeprowadzania konsultacji oraz zmiany regulaminu tychże konsultacji (ostatnia przyjęta przez Radę Miasta Torunia 8 lutego 2024 r.).

Tym samym formułowanie rozlicznych i obszernych zarzutów dotyczących prowadzenia konsultacji społecznych w naszym mieście to także przyznanie się do własnych win i uchybień w tym zakresie. Ale przede wszystkim to deprecjacja pracy całej Rady Miasta w tym klubów radnych, do których Pan należał i należy, tj. Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz Aktywni dla Torunia - Szymanski, Krużewski, Skerska-Roman. (popierających wszystkie z wspomnianych 9 oraz 2 uchwał – protokoły z głosowań do wglądu).

2. Rady okręgu to jednostki pomocnicze RMT, w której to w radzie tej kadencji Pan zasiada mając pełne prawo do kształtowania relacji z tymi gremiami. Tym samym to Pana obciąża użyte wobec rad okręgów domniemanie „piąte koło u wozu”.

Ja uważnie wsłuchuję się w ich głosy, aczkolwiek nie przystaję na niektóre z rozwiązań mające charakter partykularny niesprzyjający ogółowi mieszkańców Torunia. Zapewniam, że mój dialog prowadzony z mieszkankami i mieszkańcami Torunia ma miejsce codziennie, w każdej sytuacji i nie ma cech schematyzmu, kontaktów z jakąś wybraną grupą (na przykład tylko radami okręgu), a jest wszechstronny i realizowany poprzez różne formy.

3. Nieuzasadnionym i niedopuszczalnym jest niczym nie poparte stwierdzenie o Budżecie Obywatelskim (BO) cyt. „niektórzy mówią, że ten budżet jest okradany”. Wobec powyższego wzywam Pana Radnego do natychmiastowego przedstawienia dowodów o rzekomym „okradaniu” tegoż budżetu. Przypominam, iż BO jest częścią budżetu miasta uchwalanego przez radnych, z którego to sprawozdanie następnie radni przyjmują. Nie muszę dodawać, iż w przyjmowaniu ww. dokumentów uczestniczył Pan akceptując ich treść (za wyjątkiem głosowania sprawozdania za 2022 r. oraz projektu uchwały ws. uchwalenia budżetu na rok 2024 – II czytanie).

4. Używa Pan nieprawdziwych informacji o cyt. „zatajonej ekspertyzie” dotyczącej „Parku Naturalnego Wrzosowisko”. Informacja o jej istnieniu została przekazana m.in. na spotkaniu z mieszkańcami osiedla Wrzosy (26 lutego 2024 r.), była też o niej mowa na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa RMT w dniu 5 marca 2024 r. Nikt z radnych i mieszkańców nie zwrócił się do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia (UMT) o jej udostępnienie, w tym również Pan. Pierwszy wniosek o udzielenie informacji publicznej wpłynął elektronicznie 6 marca 2024 r., po godz. 17.00, czyli poza godzinami pracy urzędu. Dopominanie się treści tego dokumentu miało następnie miejsce w dniu 7 marca, tuż przed rozpoczęciem obrad RMT i tam ekspertyza była dostępna. Następnie przekazano przedmiotowy dokument wnioskodawcy w formie elektronicznej z potwierdzeniem skutecznego doręczenia dnia 11 marca 2024 r.

5. Plany budowy tzw. Trasy Staromostowej (połączenia Placu Niepodległości z Szosą Chełmińską) są znane już od kilkudziesięciu lat i aktualnie mogą być zrealizowane. W związku z tą inwestycją na targowisku, z 938 stanowiskami handlowymi, ok. 49 (5,22%) zostanie przeniesionych w inne lokalizacje, i w ten sposób liczba miejsc stałych się nie zmniejszy.

Skomunikowanie targowiska w trakcie budowy ulicy będzie zapewnione od strony ul. Szosa Chełmińska. Z kolei docelowe przejścia dla pieszych od strony zachodniej będą, zgodnie z projektem, w dwóch miejscach tj. w rejonie skrzyżowania z ul. Gałczyńskiego oraz u wylotu ul. Sportowej.

6. Odnosząc się do domniemań o rzekomym cyt. „sparaliżowaniu urzędników”, w domyśle przeze mnie, są jedynie powtórzeniem narzuconej przez zadającego pytania tezy (co wynika z dostępnych w internecie nagrań). Nie ma absolutnie takiej potrzeby, aby ktokolwiek z moich współpracowników miał czuć obawę, bo wykonują swoją pracę rzetelnie i profesjonalnie. Zgodnie z przepisami odpowiadam za efekty i skutki ich pracy, trudno abym nie uczestniczył świadomie w wykonywaniu zdań przez podległych mi ponad 400 urzędniczek i urzędników.

W kilkuset osobowym zespole urzędniczym UMT naturalne są odejścia z pracy (emerytury, zmiany zakładów pracy itp.). Niezwłocznie przeprowadzane są nabory na wolne stanowiska urzędnicze. Efekt ogłoszeń? W ostatnich naborach na 3 wolne stanowiska urzędnicze ds. obsługi administracyjnej mieszkańców zgłosiło się 87 kandydatów, a na kolejne 2 wolne stanowiska związane z obsługą turystyki oraz konsultacji społecznych wpłynęły 33 oferty! Tym samym absurdalna jest Pana teza cyt. „nie ma chętnych na te stanowiska, które się zwalniają”.

Jeszcze na marginesie tego wątku, skoro wielokrotnie wypowiada się Pan o kształtowaniu planów miasta, w tym budżetowych, to czy i kiedy zaproponował Pan np. zwiększenie środków finansowych na rozwój potencjału urzędniczego? Bo twierdzenie Pana o zamierzeniu cyt. „będzie trzeba wprowadzić nową ekipę” do UMT nie tylko brzmi złowieszczo dla obecnych, naprawdę solidnych i dobrych urzędniczek i urzędników, ale przede wszystkim tanie nie będzie.

 Z poważaniem,

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.