Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT ws. wystąpienia radnego Bartosza Szymanskiego

Data publikacji: 20 marca 2024

Poniżej publikujemy treść odpowiedzi Prezydenta Miasta Torunia na wystąpienie radnego Bartosza Szymanskiego z dn. 11.03.2024 r.:

Szanowny Panie Radny,

Występując w roli kandydata na prezydenta miasta przedstawił Pan 11 marca 2024 r. informacje mijające się z prawdą dotyczące działalności Gminy Miasta Torunia (GMT), w związku z tym wyjaśniam:

1. Konsultacje społeczne, ich tematykę,  rozmiar i sposób prowadzenia ustala Rada Miasta Torunia (RMT) po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych. Organ ten jest powoływany na podstawie „Regulaminu konsultacji społecznych” (uchwała RMT nr 508/2013 z dn. 21.02.2013 r.). Pan jest radnym kadencji 2018-2024, jak każdy radny ma wpływ na to, co będzie przedmiotem konsultacji i jak będą one prowadzone. W trwającej kadencji zawsze, t.j. 9-krotnie głosował Pan za przyjęciem uchwał w sprawie planów konsultacji społecznych, jak i ich zmian. Także poparł Pan uchwały ws. ustalania zasad i trybu przeprowadzania konsultacji oraz zmiany regulaminu tychże konsultacji (ostatnia przyjęta przez Radę Miasta Torunia 8 lutego 2024 r.).

Tym samym formułowanie rozlicznych i obszernych zarzutów dotyczących prowadzenia konsultacji społecznych w naszym mieście to także przyznanie się do własnych win i uchybień w tym zakresie. Ale przede wszystkim to deprecjacja pracy całej Rady Miasta w tym klubów radnych, do których Pan należał i należy, tj. Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz Aktywni dla Torunia - Szymanski, Krużewski, Skerska-Roman. (popierających wszystkie z wspomnianych 9 oraz 2 uchwał – protokoły z głosowań do wglądu).

2. Rady okręgu to jednostki pomocnicze RMT, w której to w radzie tej kadencji Pan zasiada mając pełne prawo do kształtowania relacji z tymi gremiami. Tym samym to Pana obciąża użyte wobec rad okręgów domniemanie „piąte koło u wozu”.

Ja uważnie wsłuchuję się w ich głosy, aczkolwiek nie przystaję na niektóre z rozwiązań mające charakter partykularny niesprzyjający ogółowi mieszkańców Torunia. Zapewniam, że mój dialog prowadzony z mieszkankami i mieszkańcami Torunia ma miejsce codziennie, w każdej sytuacji i nie ma cech schematyzmu, kontaktów z jakąś wybraną grupą (na przykład tylko radami okręgu), a jest wszechstronny i realizowany poprzez różne formy.

3. Nieuzasadnionym i niedopuszczalnym jest niczym nie poparte stwierdzenie o Budżecie Obywatelskim (BO) cyt. „niektórzy mówią, że ten budżet jest okradany”. Wobec powyższego wzywam Pana Radnego do natychmiastowego przedstawienia dowodów o rzekomym „okradaniu” tegoż budżetu. Przypominam, iż BO jest częścią budżetu miasta uchwalanego przez radnych, z którego to sprawozdanie następnie radni przyjmują. Nie muszę dodawać, iż w przyjmowaniu ww. dokumentów uczestniczył Pan akceptując ich treść (za wyjątkiem głosowania sprawozdania za 2022 r. oraz projektu uchwały ws. uchwalenia budżetu na rok 2024 – II czytanie).

4. Używa Pan nieprawdziwych informacji o cyt. „zatajonej ekspertyzie” dotyczącej „Parku Naturalnego Wrzosowisko”. Informacja o jej istnieniu została przekazana m.in. na spotkaniu z mieszkańcami osiedla Wrzosy (26 lutego 2024 r.), była też o niej mowa na posiedzeniu Komisji Gospodarki Komunalnej i Bezpieczeństwa RMT w dniu 5 marca 2024 r. Nikt z radnych i mieszkańców nie zwrócił się do Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia (UMT) o jej udostępnienie, w tym również Pan. Pierwszy wniosek o udzielenie informacji publicznej wpłynął elektronicznie 6 marca 2024 r., po godz. 17.00, czyli poza godzinami pracy urzędu. Dopominanie się treści tego dokumentu miało następnie miejsce w dniu 7 marca, tuż przed rozpoczęciem obrad RMT i tam ekspertyza była dostępna. Następnie przekazano przedmiotowy dokument wnioskodawcy w formie elektronicznej z potwierdzeniem skutecznego doręczenia dnia 11 marca 2024 r.

5. Plany budowy tzw. Trasy Staromostowej (połączenia Placu Niepodległości z Szosą Chełmińską) są znane już od kilkudziesięciu lat i aktualnie mogą być zrealizowane. W związku z tą inwestycją na targowisku, z 938 stanowiskami handlowymi, ok. 49 (5,22%) zostanie przeniesionych w inne lokalizacje, i w ten sposób liczba miejsc stałych się nie zmniejszy.

Skomunikowanie targowiska w trakcie budowy ulicy będzie zapewnione od strony ul. Szosa Chełmińska. Z kolei docelowe przejścia dla pieszych od strony zachodniej będą, zgodnie z projektem, w dwóch miejscach tj. w rejonie skrzyżowania z ul. Gałczyńskiego oraz u wylotu ul. Sportowej.

6. Odnosząc się do domniemań o rzekomym cyt. „sparaliżowaniu urzędników”, w domyśle przeze mnie, są jedynie powtórzeniem narzuconej przez zadającego pytania tezy (co wynika z dostępnych w internecie nagrań). Nie ma absolutnie takiej potrzeby, aby ktokolwiek z moich współpracowników miał czuć obawę, bo wykonują swoją pracę rzetelnie i profesjonalnie. Zgodnie z przepisami odpowiadam za efekty i skutki ich pracy, trudno abym nie uczestniczył świadomie w wykonywaniu zdań przez podległych mi ponad 400 urzędniczek i urzędników.

W kilkuset osobowym zespole urzędniczym UMT naturalne są odejścia z pracy (emerytury, zmiany zakładów pracy itp.). Niezwłocznie przeprowadzane są nabory na wolne stanowiska urzędnicze. Efekt ogłoszeń? W ostatnich naborach na 3 wolne stanowiska urzędnicze ds. obsługi administracyjnej mieszkańców zgłosiło się 87 kandydatów, a na kolejne 2 wolne stanowiska związane z obsługą turystyki oraz konsultacji społecznych wpłynęły 33 oferty! Tym samym absurdalna jest Pana teza cyt. „nie ma chętnych na te stanowiska, które się zwalniają”.

Jeszcze na marginesie tego wątku, skoro wielokrotnie wypowiada się Pan o kształtowaniu planów miasta, w tym budżetowych, to czy i kiedy zaproponował Pan np. zwiększenie środków finansowych na rozwój potencjału urzędniczego? Bo twierdzenie Pana o zamierzeniu cyt. „będzie trzeba wprowadzić nową ekipę” do UMT nie tylko brzmi złowieszczo dla obecnych, naprawdę solidnych i dobrych urzędniczek i urzędników, ale przede wszystkim tanie nie będzie.

 Z poważaniem,

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.