Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi radnego Bartosza Szymanskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi radnego Bartosza Szymanskiego

Miasto
Data publikacji: 03 kwietnia 2024

Poniżej publikujemy odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi radnego Bartosza Szymanskiego z dn. 2.04.2024 r.:

Szanowny Panie, 

Nieprawdziwa i niezgodna z rzeczywistością jest konkluzja wysnuta przez Pana Radnego podczas przedwyborczej konferencji prasowej w dniu 2 kwietnia br., jakoby „projekty z budżetu obywatelskiego były pomniejszane i realizowane w mniejszym zakresie niż planowano, niż to, na co głosowali mieszkańcy”.

Przedstawia Pan taki fałszywy wniosek na podstawie porównania szacunkowych i rzeczywistych kosztów realizacji kilku zadań, spośród ok. 550 wybranych i wykonanych w edycjach budżetu obywatelskiego na lata 2014-2023. Tymczasem takie porównanie świadczy jedynie o tym, że w procedurach zamówień publicznych udało się miastu uzyskać lepsze niż pierwotnie zakładano warunki finansowe realizacji poszczególnych zadań – co raczej należałoby uznać za godną pochwały gospodarność środkami publicznymi.

Co więcej – np. wskazany przez Pana, jako jeden z nieprawidłowo zrealizowanych, projekt nasadzenia lip na Rynku Nowomiejskim został wykonany w ponad 100% - przegłosowano posadzenie czterech – pięciu lip, a posadzono ich sześć (rzeczywiście odstępstwo!), dla zachowania kompozycji w szpalerze. Uzyskanie oszczędności na tym zadaniu wynika natomiast z zastosowania technologii tańszej niż przyjęto we wstępnych szacunkach, co zostało zrobione w uzgodnieniu z wnioskodawcami.

Regułą stosowaną przy wszystkich zadaniach budżetowych, także projektów z budżetu obywatelskiego, jest wykonanie pełnego ich zakresu. Ewentualne drobne modyfikacje są zawsze uzgadniane z wnioskodawcami na etapie wykonania. Odstępstwa od tej reguły zdarzają się w sytuacji, kiedy rzeczywisty koszt realizacji, wynikający z przetargów, przekracza dostępną pulę środków i możliwości finansowe budżetu. Takie sytuacje są rzadkie, zawsze uzgadniane, czasami konsultowane społecznie, czasami wprowadzane do „zwykłego” budżetu miasta.

Zachęcam Pana do mniej pochopnego wysnuwania wniosków. Proste porównanie dwóch liczb może dać fałszywy obraz sytuacji. Warto pójść w teren, zapytać u źródła – wówczas szansa pozyskanie obrazu prawdziwego będzie znacznie większa.

 

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.