O Koperniku wiedzą wszystko | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O Koperniku wiedzą wszystko

Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku siedzą pojedynczo w ławkach szkolnych

Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych wzięli udział w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 2023 r. 93 finalistów przyjechało do Torunia, gdzie odbywa się finał konkursu.

- Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Mikołaju Koperniku, a także przypomnienie jego osiągnięć w nauce. Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Ten konkurs pokazuje także talenty młodych ludzi, ich zapał do zdobywania wiedzy. Kto wie, może wśród nich jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

- Jest to jedyny w kraju taki konkurs i chyba drugiego takiego nie będzie przez następnych 50 lat, aż do kolejnego jubileuszu Kopernikańskiego. To bardzo duże i wyczerpujące zadanie pod względem zarówno organizacyjnym, jak i finansowym. Zakończenie całości będzie miało podczas wielkiej gali 15 września, kiedy razem z Ministrem Edukacji i Prezydentem Miasta Torunia będziemy wręczać nagrody laureatom dodał Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty.

Etap centralny odbywa się w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Mikołaja Kopernika (test pisemny) oraz w Planetarium, gdzie uczniowie zaprezentują projekt edukacyjny pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” i udzielą odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.  W tym etapie udział bierze 93 uczniów – 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przechodzi 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich komisji wyłoni zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Dodatkowo dla uczestników przygotowano atrakcje. W przeddzień konkursu mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego „Astronarium”.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.