O Koperniku wiedzą najwięcej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

O Koperniku wiedzą najwięcej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku, który został ogłoszony z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma i trwającego Roku Mikołaja Kopernika. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego.

11 laureatów (6 osób w kategorii szkoły podstawowe i 5 osób w kategorii szkoły ponadpodstawowe) zostało wyłonionych po konkursowej rywalizacji z zakwalifikowanych 646 uczniów z 263 szkół podstawowych oraz 150 uczniów z 64 szkół ponadpodstawowych. 12. Do etapu centralnego zakwalifikowano 48 uczniów szkół podstawowych oraz 48 uczniów szkół ponadpodstawowych. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Centralna pod kierownictwem pana Czesława Stawikowskiego.

- Z całą pewnością można powiedzieć, że ten konkurs może inspirować i interesować młodych, bo w życiorysie Mikołaja Kopernika są jeszcze takie miejsca, które trzeba zbadać, którymi trzeba się zainteresować. I uczeni będą się tym zajmowali, ale młodzież, a to przecież liczna grupa, bo około 800 uczennic i uczniów z całej Polski pokazała swoją wiedzę na temat Mikołaja Kopernika. Laureaci konkursu pokazali wyjątkową wiedzę na temat dokonań Mikołaja Kopernika, jego życiorysu, ale i także środowiska i czasu, w którym tworzył i żył – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Laureaci konkursu pochodzą z wielu stron Polski. To miejscowości: Dobre, Krzywosądz, Kielce, Kamieniec Ząbkowicki, Strzelce Opolskie, Opole, Płock, Wrocław, Nowy Dwór Gdański oraz Toruń.

- To, że jest osoba z Torunia jest potwierdzeniem tego, iż Toruń Mikołajem Kopernikiem interesuje się nie tylko z okazji 550. rocznicy jego urodzin i  Kongresu Kopernikańskiego. Młodzi ludzie, kiedy się czymś interesują to po to, aby w przyszłości z tego skorzystać – dodał prezydent Zaleski.

Laureatami zostali:

- w kategorii szkół podstawowych:

1. Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem,

2. Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu,

3. Wiktor Szatkowski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy,

4. Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach,

5. Bartosz Koprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim,

6. Małgorzata Żołnierz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich;

- w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1. Aleksandra Filipowska z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

2. Tomasz Więcek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

3. Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku,

4. Jakub Kondratowicz z Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu,

5. Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim.

Zostały przyznane także wyróżnienia dla Magdaleny Gałązki z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie  i Jakuba Kutnika z I LO w Toruniu.

W konkursie przyznano również nagrody specjalne:

  • dla najlepszego uczestnika z Torunia - Artur Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września w Toruniu;
  • za najlepszy projekt - Michał Szymanek z Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie;
  • za najlepsze rozwiązanie zadań obserwacyjnych - Wiktor Szatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy.

Dodatkowo podczas uroczystości wręczono nagrody w ramach projektu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Wzięło w nim udział około 250 szkół, w tym szkoły polonijne i przedszkola. Laureatami zostało 11 szkół, które wykonały zadania w najbardziej kreatywny sposób. Rozwiązano też    konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika. W konkursie udział wzięli nauczyciele od przedszkola  po szkołę ponadpodstawową.

Rozdanie nagród poprzedziły prezentacje  nagrodzonych zadań obserwacyjnych i projektów edukacyjnych pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?”.

fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
    Kultura, Miasto
    Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
  • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
    Miasto, Sport
    Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
  • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
    Miasto, Sport
    W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: walka bokserska
    Miasto, Sport
    9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
    Drogi, Miasto
    Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
  • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
  • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
  • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
  • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.