O Koperniku wiedzą najwięcej | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

O Koperniku wiedzą najwięcej

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 września 2023
Autor: Paula Gałązka

Poznaliśmy laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku, który został ogłoszony z okazji 550. rocznicy urodzin astronoma i trwającego Roku Mikołaja Kopernika. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, wojewódzkiego i centralnego.

11 laureatów (6 osób w kategorii szkoły podstawowe i 5 osób w kategorii szkoły ponadpodstawowe) zostało wyłonionych po konkursowej rywalizacji z zakwalifikowanych 646 uczniów z 263 szkół podstawowych oraz 150 uczniów z 64 szkół ponadpodstawowych. 12. Do etapu centralnego zakwalifikowano 48 uczniów szkół podstawowych oraz 48 uczniów szkół ponadpodstawowych. Nad przebiegiem konkursu czuwała Komisja Centralna pod kierownictwem pana Czesława Stawikowskiego.

- Z całą pewnością można powiedzieć, że ten konkurs może inspirować i interesować młodych, bo w życiorysie Mikołaja Kopernika są jeszcze takie miejsca, które trzeba zbadać, którymi trzeba się zainteresować. I uczeni będą się tym zajmowali, ale młodzież, a to przecież liczna grupa, bo około 800 uczennic i uczniów z całej Polski pokazała swoją wiedzę na temat Mikołaja Kopernika. Laureaci konkursu pokazali wyjątkową wiedzę na temat dokonań Mikołaja Kopernika, jego życiorysu, ale i także środowiska i czasu, w którym tworzył i żył – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski.

Laureaci konkursu pochodzą z wielu stron Polski. To miejscowości: Dobre, Krzywosądz, Kielce, Kamieniec Ząbkowicki, Strzelce Opolskie, Opole, Płock, Wrocław, Nowy Dwór Gdański oraz Toruń.

- To, że jest osoba z Torunia jest potwierdzeniem tego, iż Toruń Mikołajem Kopernikiem interesuje się nie tylko z okazji 550. rocznicy jego urodzin i  Kongresu Kopernikańskiego. Młodzi ludzie, kiedy się czymś interesują to po to, aby w przyszłości z tego skorzystać – dodał prezydent Zaleski.

Laureatami zostali:

- w kategorii szkół podstawowych:

1. Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kujawskiej w Dobrem,

2. Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września 1939 w Toruniu,

3. Wiktor Szatkowski z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy,

4. Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 im. Kornela Makuszyńskiego w Kielcach,

5. Bartosz Koprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim,

6. Małgorzata Żołnierz z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Strzelcach Opolskich;

- w kategorii szkół ponadpodstawowych:

1. Aleksandra Filipowska z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

2. Tomasz Więcek z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Opolu,

3. Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku,

4. Jakub Kondratowicz z Liceum Ogólnokształcące nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu,

5. Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcące im. Ziemi Żuławskiej w Nowym Dworze Gdańskim.

Zostały przyznane także wyróżnienia dla Magdaleny Gałązki z Technikum nr 3 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie  i Jakuba Kutnika z I LO w Toruniu.

W konkursie przyznano również nagrody specjalne:

  • dla najlepszego uczestnika z Torunia - Artur Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 im. Bohaterów Września w Toruniu;
  • za najlepszy projekt - Michał Szymanek z Technikum nr 5 w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Stanisława Reymonta w Łukowie;
  • za najlepsze rozwiązanie zadań obserwacyjnych - Wiktor Szatkowski ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Krzywosądzy.

Dodatkowo podczas uroczystości wręczono nagrody w ramach projektu „Szkoła Przyjaciół Kopernika”. Wzięło w nim udział około 250 szkół, w tym szkoły polonijne i przedszkola. Laureatami zostało 11 szkół, które wykonały zadania w najbardziej kreatywny sposób. Rozwiązano też    konkurs dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika. W konkursie udział wzięli nauczyciele od przedszkola  po szkołę ponadpodstawową.

Rozdanie nagród poprzedziły prezentacje  nagrodzonych zadań obserwacyjnych i projektów edukacyjnych pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?”.

fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.