www.torun.pl

O centrach miast w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 18 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta Urzędu Miasta Torunia wraz z Ośrodkiem Badań Samorządowych Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu zorganizowało pierwsze w Polsce spotkanie menedżerów centrów miast. Miało ono na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk wśród osób na co dzień zajmujących się problemami starówek, jak również popularyzację tego rozwiązania (town centre management) w Polsce. - Funkcjonowanie jednostek zajmujących się zarządzaniem centrami miast to znana i sprawdzona metoda zarządzania publicznego w wielu krajach europejskich. Pozwala ona na skuteczniejsze i sprawniejsze rozwiązanie specyficznych problemów, jakie posiadają te części miast poprzez niemal codzienny i bezpośredni kontakt z funkcjonującymi tam osobamipowiedział dr Robert Gawłowski z WSB Toruń. - Poprzez organizację spotkania zależy nam na tym, aby menedżerowie poznali się osobiście, przedstawili swoje problemy, jak również pomysły, które będą przykładem i inspiracją dla innych menedżerów – dodał Gawłowski.

W Polsce kilka miast podjęło próbę stworzenia struktur TCM. Funkcje jednoosobowe menedżerów centrów powołano w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie, ale toruńskie rozwiązanie polegające na utworzeniu odrębnego biura w strukturze urzędu jest najdłużej – bo ponad 10 lat – działającym. - W Toruniu Biuro zarządzane przez menedżera centrum skupia się na dwóch zasadniczych aspektach: wizerunku i estetyce przestrzeni starówki oraz aktywizacji gospodarczej tego obszaruwyjaśniała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Zarządzamy terenem 234 ha, którego znaczna część jest wpisana na listę UNESCO. To szczególny obszar atrakcyjny turystycznie, wymagający osobnych procedur i szybkiego reagowania z uwagi na dużą liczbę użytkowników i ich bezpieczeństwo – nie tylko mieszkańców, ale również turystów i obsługujących ich przedsiębiorców – dodała Iżycka.

Spotkanie menedżerów z Torunia, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska i Lublina pokazało, że niezależnie od lokalizacji na mapie Polski, centra tych miast mają podobne problemy dotyczące m.in. wspierania lokalnej przedsiębiorczości, organizacji ruchu samochodowego czy komunikacji z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Uczestnicy wydarzenia jednomyślnie uznali potrzebę takich spotkań roboczych, co okazało się zbieżne z intencją organizatorów, aby stworzyć sieć współpracy menedżerów centrum miast, która poprzez systematyczne spotkania i wymianę dobrych praktyk będzie wsparciem w codziennym ich funkcjonowaniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Kultura, Miasto
  25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.