www.torun.pl

O centrach miast w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 18 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta Urzędu Miasta Torunia wraz z Ośrodkiem Badań Samorządowych Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu zorganizowało pierwsze w Polsce spotkanie menedżerów centrów miast. Miało ono na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk wśród osób na co dzień zajmujących się problemami starówek, jak również popularyzację tego rozwiązania (town centre management) w Polsce. - Funkcjonowanie jednostek zajmujących się zarządzaniem centrami miast to znana i sprawdzona metoda zarządzania publicznego w wielu krajach europejskich. Pozwala ona na skuteczniejsze i sprawniejsze rozwiązanie specyficznych problemów, jakie posiadają te części miast poprzez niemal codzienny i bezpośredni kontakt z funkcjonującymi tam osobamipowiedział dr Robert Gawłowski z WSB Toruń. - Poprzez organizację spotkania zależy nam na tym, aby menedżerowie poznali się osobiście, przedstawili swoje problemy, jak również pomysły, które będą przykładem i inspiracją dla innych menedżerów – dodał Gawłowski.

W Polsce kilka miast podjęło próbę stworzenia struktur TCM. Funkcje jednoosobowe menedżerów centrów powołano w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie, ale toruńskie rozwiązanie polegające na utworzeniu odrębnego biura w strukturze urzędu jest najdłużej – bo ponad 10 lat – działającym. - W Toruniu Biuro zarządzane przez menedżera centrum skupia się na dwóch zasadniczych aspektach: wizerunku i estetyce przestrzeni starówki oraz aktywizacji gospodarczej tego obszaruwyjaśniała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Zarządzamy terenem 234 ha, którego znaczna część jest wpisana na listę UNESCO. To szczególny obszar atrakcyjny turystycznie, wymagający osobnych procedur i szybkiego reagowania z uwagi na dużą liczbę użytkowników i ich bezpieczeństwo – nie tylko mieszkańców, ale również turystów i obsługujących ich przedsiębiorców – dodała Iżycka.

Spotkanie menedżerów z Torunia, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska i Lublina pokazało, że niezależnie od lokalizacji na mapie Polski, centra tych miast mają podobne problemy dotyczące m.in. wspierania lokalnej przedsiębiorczości, organizacji ruchu samochodowego czy komunikacji z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Uczestnicy wydarzenia jednomyślnie uznali potrzebę takich spotkań roboczych, co okazało się zbieżne z intencją organizatorów, aby stworzyć sieć współpracy menedżerów centrum miast, która poprzez systematyczne spotkania i wymianę dobrych praktyk będzie wsparciem w codziennym ich funkcjonowaniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.