www.torun.pl

O centrach miast w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 18 kwietnia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta Urzędu Miasta Torunia wraz z Ośrodkiem Badań Samorządowych Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu zorganizowało pierwsze w Polsce spotkanie menedżerów centrów miast. Miało ono na celu wymianę wiedzy i dobrych praktyk wśród osób na co dzień zajmujących się problemami starówek, jak również popularyzację tego rozwiązania (town centre management) w Polsce. - Funkcjonowanie jednostek zajmujących się zarządzaniem centrami miast to znana i sprawdzona metoda zarządzania publicznego w wielu krajach europejskich. Pozwala ona na skuteczniejsze i sprawniejsze rozwiązanie specyficznych problemów, jakie posiadają te części miast poprzez niemal codzienny i bezpośredni kontakt z funkcjonującymi tam osobamipowiedział dr Robert Gawłowski z WSB Toruń. - Poprzez organizację spotkania zależy nam na tym, aby menedżerowie poznali się osobiście, przedstawili swoje problemy, jak również pomysły, które będą przykładem i inspiracją dla innych menedżerów – dodał Gawłowski.

W Polsce kilka miast podjęło próbę stworzenia struktur TCM. Funkcje jednoosobowe menedżerów centrów powołano w Gdańsku, Bydgoszczy, Łodzi i Lublinie, ale toruńskie rozwiązanie polegające na utworzeniu odrębnego biura w strukturze urzędu jest najdłużej – bo ponad 10 lat – działającym. - W Toruniu Biuro zarządzane przez menedżera centrum skupia się na dwóch zasadniczych aspektach: wizerunku i estetyce przestrzeni starówki oraz aktywizacji gospodarczej tego obszaruwyjaśniała Aleksandra Iżycka, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta. - Zarządzamy terenem 234 ha, którego znaczna część jest wpisana na listę UNESCO. To szczególny obszar atrakcyjny turystycznie, wymagający osobnych procedur i szybkiego reagowania z uwagi na dużą liczbę użytkowników i ich bezpieczeństwo – nie tylko mieszkańców, ale również turystów i obsługujących ich przedsiębiorców – dodała Iżycka.

Spotkanie menedżerów z Torunia, Łodzi, Bydgoszczy, Gdańska i Lublina pokazało, że niezależnie od lokalizacji na mapie Polski, centra tych miast mają podobne problemy dotyczące m.in. wspierania lokalnej przedsiębiorczości, organizacji ruchu samochodowego czy komunikacji z mieszkańcami i przedsiębiorcami. Uczestnicy wydarzenia jednomyślnie uznali potrzebę takich spotkań roboczych, co okazało się zbieżne z intencją organizatorów, aby stworzyć sieć współpracy menedżerów centrum miast, która poprzez systematyczne spotkania i wymianę dobrych praktyk będzie wsparciem w codziennym ich funkcjonowaniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ponad 400 osób stanęło 17 sierpnia 2019 r. na starcie drugiego, nocnego biegu, rozegranego w ramach Toruńskich Sztafet Wolności 2019/2020.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Miasto, Sport
  15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • 26 uzdolnionych uczniów uczęszczających do klas programowo najwyższych w szkołach ponadgimnazjalnych w minionym roku szkolnym otrzyma nagrody od prezydenta Michała Zaleskiego. Wręczenie wyróżnień zaplanowano na 22 sierpnia 2019 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...
 • Królowa polskich rzek gościła już wiele gwiazd i znamienitości hobbystycznej, jak również profesjonalnej żeglugi. Nie inaczej jest również na naszym, toruńskim odcinku Wisły, przez który 14 i 15 sierpnia 2019 roku mają okazję przepłynąć i zaprezentować się okazałe dłubanki czy nawet wikińskie drakkary.
 • Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • 14 sierpnia 2019 r. na wyspie piaskowej na Wiśle odbył się wernisaż wystawy “Powidoki wiślane szypra Kałuży”. Prace Jacka Marczewskiego można obejrzeć w ramach Festiwalu Wisły 2019.
 • Spotkanie z projektantem, możliwość zgłoszenia uwag przez internet - tak będą wyglądały konsultacje dotyczące rozbudowy ul. Batorego w Toruniu - od ul. Polnej w kierunku północnym.