Nowoczesne centrum dla pielęgniarstwa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nowoczesne centrum dla pielęgniarstwa

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Szkielet i fantom ludzki w Centrum Symulacji Medycznej

W Toruniu powstało Centrum Symulacji Medycznej – nowoczesny ośrodek kształcenia pielęgniarskiego. Placówka została otwarta 18 stycznia 2022 r. przy ul. Konstytucji 3 Maja 40 c.

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej to część działającego w Toruniu Kolegium Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Placówka powstała w ścisłej współpracy z Okręgową Izbą Pielęgniarek i Położnych w Toruniu.

- Celem tej inwestycji jest podniesienie jakości kształcenia praktycznego studentów na kierunku pielęgniarstwo w Wyższej Szkole Gospodarki oraz rozwój i doskonalenie umiejętności poprzez umożliwienie zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce, w warunkach kontrolowanych, w konkretnych, wybranych sytuacjach klinicznych - mówił prof. dr Marek Chamot, rektor Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy.

W uroczystości otwarcia CSM uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz WSG i środowiska medycznego z regionu oraz samorządowcy z miasta i województwa. Po oficjalnym przecięciu wstęgi goście zwiedzili centrum, oprowadzani przez panią Beatę Świerszczyńską, dziekan ds. pielęgniarstwa WSG.

Budynek przy ul. Konstytucji 3 Maja 40 c został zaadaptowany i wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, szkoleniowy oraz system audiowizualny w ramach projektu unijnego o wartości blisko 2,5 mln zł, współfinansowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze mają tu do dyspozycji sale symulacyjne niskiej, pośredniej i wysokiej wierności, a w nich w różnego typu symulatory, umożliwiające ćwiczenie rzeczywistych sytuacji, z jakimi styka się personel medyczny w szpitalach i przychodniach. Na bardzo realistycznych fantomach i trenażerach, przy użyciu nowoczesnych technologii komputerowych adepci pielęgniarstwa mogą trenować czynności ratownicze i codzienne obowiązki pielęgnacyjno-opiekuńcze: od mierzenia pacjentom parametrów życiowych, poprzez higienę i podawanie leków, po obserwację i diagnozowanie stanu podopiecznych. Sprzęt audiowizualny umożliwia nagrywania sesji symulacyjnych i ich późniejsze analizowanie z prowadzącymi zajęcia. Ośrodek ma też sale przystosowane do egzaminowania słuchaczy (m.in. egzamin OSCE).

- Będziemy nadal pozyskiwać środki na doposażenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, tak aby w przyszłości przekształcić je w Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej, służące nie tylko pielęgniarkom, ale także położnym i ratownikom medycznym - zapowiada doc. dr inż. Dorota Łoboda, dziekan WSG, koordynatorka Projektu Centrum Symulacji Medycznej.

Więcej o studiowaniu pielęgniarstwa w Toruniu na stronie Kolegium Nauk Medycznych WSG

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Prezydent Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia przed Radą Najwyższą Ukrainy w Kijowie, fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Na zdjęciu: prace związane z układniem płyt pod nowe toru tramwajowe
  Miasto, MZK
  Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Na zdjęciu: rzut na teren inwestycyjny we wschodniej części Torunia
  Biznes, Miasto
  Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Plakat informujący o spotkaniu autorskim „Kosmos i Życie"
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Na zdjęciu: młodzi wykonawcy ze Studia P na scenie Młodzieżowego Domu Kultury
  Kultura, Miasto
  Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • Na zdjęciu: strony gazet z artykułami o Toruniu
  Miasto
  O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym na plakat profilaktyczny "Jestem wolny – jestem sobą!". Prace można nadsyłać do 24 czerwca 2022 r.
 • Dzisiaj, 21 maja 2022 roku na Stadionie Miejskim odbywa się Toruńska Olimpiada Osób z Niepełnosprawnościami. Licznie przybyłych zawodników przywitał prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Po dwuletniej przerwie do naszego miasta wracają Piernikalia, czyli juwenalia po toruńsku! Tematem przewodnim tegorocznego święta studentów UMK jest „Powrót do przyszłości”.
 • 20 maja 2022 r. na toruńskim poligonie odbyła się uroczystość przekazania dowództwa amerykańskiej artylerii. Od dzisiaj w bazie wojskowej Camp Destroyer oficjalnie stacjonować będzie 3. Batalion 29. Pułku Artylerii Polowej pod dowództwem podpułkownika George’a R. Riggina.
 • Światowy Dzień Pszczoły, który obchodzony jest 20 maja, społeczność SP nr 35 w Toruniu świętowała w sposób bardzo szczególny. Tego dnia na przedszkolaków czekały warsztaty z pszczelarzem, zielone lekcje na świeżym powietrzu oraz wiele innych atrakcji związanych z owadami zapylającymi.
 • 20-21 maja 2022 r. w Toruniu odbywają się XXI Ogólnopolska Konferencja Medycyna Paliatywna Hospicjum 2022 i XVIII Ogólnopolskie Forum Onkologii i Psychoonkologii.
 • W dniach 21-22 maja 2022 roku w hali sportowej UCS przy ul. Św. Józefa 17 odbędzie się I Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców.
 • Zakończyła się rozbudowa mostu drogowego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt zyskał nową nawierzchnię, zostały poszerzone ciągi pieszo-rowerowe, pojawiły się tarasy widokowe, windy. Jednym słowem – wygląda jak nowy.