Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka
Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I

Pierwsi mieszkańcy bloku przy ul. Poznańskiej 294I w Toruniu odebrali swoje klucze. Uroczyste zasiedlenie mieszkań wybudowanych przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odbyło się 24 lipca 2023 roku.

Gmina Miasta Toruń w ramach realizacji polityki mieszkaniowej kontynuuje  budowę lokali mieszkalnych wspólnie z TTBS sp. z o.o. w formule finansowania 80% z Funduszu Dopłat i 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Lokale te są wynajmowane przez Gminę od TTBS sp. z o.o. i podnajmowane najemcom ubiegającym się o lokal w mieszkaniowym zasobie Gminy Miasta Toruń. Drugim sposobem finansowania budowy lokali mieszkalnych przez TTBS jest m.in. udział najemców (partycypantów) w kosztach budowy. Koszt budowy budynku przy ulicy Poznańskiej 294I wyniósł 12,6 mln zł:

 • z Funduszu Dopłat - 3,7 mln zł,
 • z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - 1,2 mln zł,
 • kredyt preferencyjny tzw. finansowanie zwrotne - 4,8 mln zł
 • partycypacja osób fizycznych - 3,3 mln zł, co stanowiło 25% kosztów budowy.

- Dzisiejsze spotkanie ma charakter bardzo uroczysty, bo oddajemy mieszkania w budynku, który został wybudowany niedawno. Inwestorem jest Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i przeznacza te 50 mieszkań dla swoich najemców. To najemcy, którzy zdecydowali się także partycypować w kosztach budowy. Po to, aby budować te bloki sięgnęliśmy także po kredyt, a pozostałe środki pochodzą z dwóch źródeł finansowanych z budżetu państwa: z Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To kolejna taka inwestycja, bo całkiem niedawno, dwa tygodnie temu, oddawaliśmy najemcom sąsiedni budynekmówił prezydent Torunia Michał Zaleski i dodawał, że teren na Glinkach stale się rozwija. – Zbudowaliśmy niedawno drogę, która prowadzi tu od ul. Poznańskiej. Samą ulicę Poznańską będziemy w przyszłym roku modernizować. Droga zyska nową nawierzchnię, a także chodnik. Jeździ tutaj linia autobusowa, a jej częstotliwość będzie się zwiększała w miarę zasiedlania kolejnych budynków. Na osiedlu jest już także sklep, zaplecze administracyjne wyznaczone przez TTBS. No i to zaczyna wreszcie tworzyć kompleks osiedlowy. Przed nami jeszcze na sąsiednich terenach realizacja, zapewne w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, przedszkola, a w przyszłości może i szkoły.

Juliusz Tetzlaff, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Rozwoju o Technologii podkreślał, że te budynki powstały z inicjatywy samorządu:

- Program, który tworzymy w resorcie i wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrażamy, oparty jest o to, żeby to gminy, samorządy, miasta z niego korzystały. Możliwość uczestniczenia dzisiaj w tej uroczystości, jak i zobaczenie całego już wybudowanego osiedla potwierdza, że te efekty naszej pracy dają dobre rezultaty. Umiecie Państwo korzystać z programu i budować tak wspaniałe osiedla, które dają miejsce zamieszkania. Miasto Toruń jest jednym z liderów w naszym programie.

Dzisiaj z rąk prezydenta Torunia, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Rozwoju o Technologii oraz przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego klucze do mieszkań odebrali przedstawiciele trzech rodzin.

- Myślę, że to jest miejsce, w którym warto poczuć się jak w domu. Wszystkim Państwu życzę udanego zamieszkania i proszę, abyście traktowali to jako swoje toruńskie miejsce do życia – podkreślał prezydent Zaleski.


Blok przy ul. Poznańskiej 294I został wybudowany przez firmę Vimag Sp. z o.o. Stawka czynszu wynosi 18,78 zł za m2. Budynek jest objęty programem „Mieszkanie na start”, co oznacza, że wszyscy najemcy spełniający kryterium dochodowe mogą starać się o dopłatę do czynszu w maksymalnej wysokości 9,38 zł za m2.

W budynku znajduje się 50 lokali mieszkalnych, o łącznej powierzchni 2.581 m2 o metrażu od 35 m2 do 60 m2, w tym 10 mieszkań 1-pokojowych, 23 mieszkania 2-pokojowe i 17 mieszkań 3- pokojowych. Mieszkania są wykończone, wyposażone w kuchenkę gazową, zlewozmywak wraz z baterią, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne antywłamaniowe, białą zabudowę sanitarną w łazienkach oraz panele w przedpokoju i pokojach. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska. Mieszkania i woda ogrzewana jest gazem, w każdym lokalu jest piec gazowy.

W budynkach znajdują się także pomieszczenia wspólne, takie jak wózkownie w każdej klatce schodowej, suszarnie oraz windy. Komunikację pionową w budynku zapewnią klatki schodowe oraz widny o udźwigu 630 kg z kabiną 8-osobową o wymiarach wewnętrznych 140x110 cm dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Dźwigi zapewnią dostęp z poziomu wejścia do budynku (terenu) na parter oraz inne kondygnacje nadziemne, jak również na kondygnację podziemną.

W części podziemnej znajdują się: wózkownie (z możliwością przechowywania również rowerów), suszarnie, pomieszczenia gospodarcze oraz komórki lokatorskie. Liczba  komórek lokatorskich – min. 1 komórka / mieszkanie. 

Dzisiejsze zasiedlenie to jednocześnie zakończenie budowy I etapu osiedla mieszkaniowego Glinki, w ramach którego Spółka oddała do użytku 449 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 21 848 m² oraz lokali użytkowych o powierzchni 301 m2. Łączny koszt realizacji tej inwestycji wyniósł 84,6 mln zł. Wsparcie z Funduszu Dopłat wyniosło 41,5 mln zł, a z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa 3,1 mln zł. Kredyt o preferencyjnych warunkach wyniósł 3,7 mln zł. 

W latach 2024-2026 przewidziana jest realizacja II etapu budowy tego osiedla, w którym ma powstać 7 budynków z 541 mieszkaniami o łącznej powierzchni 25 773 m² oraz lokalami użytkowymi o powierzchni 613 m² i 82 garażami. Na tym etapie inwestycji ma powstać 150 mieszkań dla seniorów w trzech budynkach wraz z lokalami użytkowymi, z których jeden będzie przeznaczony na klub seniora. Przewidywany koszt tej inwestycji to 198 mln zł. Planowana jest dopłata z Funduszu Dopłat 129 mln zł i wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości ok. 18 mln zł. Po zakończeniu II etapu osiedle będzie liczyło ponad 1000 mieszkań.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.