Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 24 lipca 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Nowi mieszkańcy bloku przy Poznańskiej 294I

Pierwsi mieszkańcy bloku przy ul. Poznańskiej 294I w Toruniu odebrali swoje klucze. Uroczyste zasiedlenie mieszkań wybudowanych przez Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego odbyło się 24 lipca 2023 roku.

Gmina Miasta Toruń w ramach realizacji polityki mieszkaniowej kontynuuje  budowę lokali mieszkalnych wspólnie z TTBS sp. z o.o. w formule finansowania 80% z Funduszu Dopłat i 10% z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Lokale te są wynajmowane przez Gminę od TTBS sp. z o.o. i podnajmowane najemcom ubiegającym się o lokal w mieszkaniowym zasobie Gminy Miasta Toruń. Drugim sposobem finansowania budowy lokali mieszkalnych przez TTBS jest m.in. udział najemców (partycypantów) w kosztach budowy. Koszt budowy budynku przy ulicy Poznańskiej 294I wyniósł 12,6 mln zł:

 • z Funduszu Dopłat - 3,7 mln zł,
 • z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa - 1,2 mln zł,
 • kredyt preferencyjny tzw. finansowanie zwrotne - 4,8 mln zł
 • partycypacja osób fizycznych - 3,3 mln zł, co stanowiło 25% kosztów budowy.

- Dzisiejsze spotkanie ma charakter bardzo uroczysty, bo oddajemy mieszkania w budynku, który został wybudowany niedawno. Inwestorem jest Toruńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego i przeznacza te 50 mieszkań dla swoich najemców. To najemcy, którzy zdecydowali się także partycypować w kosztach budowy. Po to, aby budować te bloki sięgnęliśmy także po kredyt, a pozostałe środki pochodzą z dwóch źródeł finansowanych z budżetu państwa: z Funduszu Dopłat i Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. To kolejna taka inwestycja, bo całkiem niedawno, dwa tygodnie temu, oddawaliśmy najemcom sąsiedni budynekmówił prezydent Torunia Michał Zaleski i dodawał, że teren na Glinkach stale się rozwija. – Zbudowaliśmy niedawno drogę, która prowadzi tu od ul. Poznańskiej. Samą ulicę Poznańską będziemy w przyszłym roku modernizować. Droga zyska nową nawierzchnię, a także chodnik. Jeździ tutaj linia autobusowa, a jej częstotliwość będzie się zwiększała w miarę zasiedlania kolejnych budynków. Na osiedlu jest już także sklep, zaplecze administracyjne wyznaczone przez TTBS. No i to zaczyna wreszcie tworzyć kompleks osiedlowy. Przed nami jeszcze na sąsiednich terenach realizacja, zapewne w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, przedszkola, a w przyszłości może i szkoły.

Juliusz Tetzlaff, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Rozwoju o Technologii podkreślał, że te budynki powstały z inicjatywy samorządu:

- Program, który tworzymy w resorcie i wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wdrażamy, oparty jest o to, żeby to gminy, samorządy, miasta z niego korzystały. Możliwość uczestniczenia dzisiaj w tej uroczystości, jak i zobaczenie całego już wybudowanego osiedla potwierdza, że te efekty naszej pracy dają dobre rezultaty. Umiecie Państwo korzystać z programu i budować tak wspaniałe osiedla, które dają miejsce zamieszkania. Miasto Toruń jest jednym z liderów w naszym programie.

Dzisiaj z rąk prezydenta Torunia, dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Rozwoju o Technologii oraz przedstawicieli Banku Gospodarstwa Krajowego klucze do mieszkań odebrali przedstawiciele trzech rodzin.

- Myślę, że to jest miejsce, w którym warto poczuć się jak w domu. Wszystkim Państwu życzę udanego zamieszkania i proszę, abyście traktowali to jako swoje toruńskie miejsce do życia – podkreślał prezydent Zaleski.


Blok przy ul. Poznańskiej 294I został wybudowany przez firmę Vimag Sp. z o.o. Stawka czynszu wynosi 18,78 zł za m2. Budynek jest objęty programem „Mieszkanie na start”, co oznacza, że wszyscy najemcy spełniający kryterium dochodowe mogą starać się o dopłatę do czynszu w maksymalnej wysokości 9,38 zł za m2.

W budynku znajduje się 50 lokali mieszkalnych, o łącznej powierzchni 2.581 m2 o metrażu od 35 m2 do 60 m2, w tym 10 mieszkań 1-pokojowych, 23 mieszkania 2-pokojowe i 17 mieszkań 3- pokojowych. Mieszkania są wykończone, wyposażone w kuchenkę gazową, zlewozmywak wraz z baterią, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne antywłamaniowe, białą zabudowę sanitarną w łazienkach oraz panele w przedpokoju i pokojach. Do każdego mieszkania przynależy komórka lokatorska. Mieszkania i woda ogrzewana jest gazem, w każdym lokalu jest piec gazowy.

W budynkach znajdują się także pomieszczenia wspólne, takie jak wózkownie w każdej klatce schodowej, suszarnie oraz windy. Komunikację pionową w budynku zapewnią klatki schodowe oraz widny o udźwigu 630 kg z kabiną 8-osobową o wymiarach wewnętrznych 140x110 cm dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. Dźwigi zapewnią dostęp z poziomu wejścia do budynku (terenu) na parter oraz inne kondygnacje nadziemne, jak również na kondygnację podziemną.

W części podziemnej znajdują się: wózkownie (z możliwością przechowywania również rowerów), suszarnie, pomieszczenia gospodarcze oraz komórki lokatorskie. Liczba  komórek lokatorskich – min. 1 komórka / mieszkanie. 

Dzisiejsze zasiedlenie to jednocześnie zakończenie budowy I etapu osiedla mieszkaniowego Glinki, w ramach którego Spółka oddała do użytku 449 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 21 848 m² oraz lokali użytkowych o powierzchni 301 m2. Łączny koszt realizacji tej inwestycji wyniósł 84,6 mln zł. Wsparcie z Funduszu Dopłat wyniosło 41,5 mln zł, a z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa 3,1 mln zł. Kredyt o preferencyjnych warunkach wyniósł 3,7 mln zł. 

W latach 2024-2026 przewidziana jest realizacja II etapu budowy tego osiedla, w którym ma powstać 7 budynków z 541 mieszkaniami o łącznej powierzchni 25 773 m² oraz lokalami użytkowymi o powierzchni 613 m² i 82 garażami. Na tym etapie inwestycji ma powstać 150 mieszkań dla seniorów w trzech budynkach wraz z lokalami użytkowymi, z których jeden będzie przeznaczony na klub seniora. Przewidywany koszt tej inwestycji to 198 mln zł. Planowana jest dopłata z Funduszu Dopłat 129 mln zł i wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości ok. 18 mln zł. Po zakończeniu II etapu osiedle będzie liczyło ponad 1000 mieszkań.

fot. Sławomir Kowalski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Maturzystka na 100%
  Miasto
  Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...