www.torun.pl

Nowe pracownie w SP nr 8 [FILM]

Miasto
Data publikacji: 07 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W Szkole Podstawowej nr 8 przy ul. Łyskowskiego utworzone zostały trzy nowe sale: pracownia stolarsko-ślusarska, studio muzyczne oraz sala z symulatorem lotów Boeing 737.

Uroczyste otwarcie sal odbyło się 7 października 2019 roku.

- Jestem przekonany, że niewiele szkół podstawowych w naszym kraju może poszczycić się specjalistycznymi pracowniami. Chcemy, żeby uczniom szkoła kojarzyła się nie tylko z siedzeniem w ławce i temu właśnie służą te pracownie - powiedział z dumą Grzegorz Bortnowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W roku szkolnym 2019/2020 szkoła wzbogaciła się o trzy nowe sale: pracownię stolarsko-ślusarską,  studio muzyczne oraz symulator lotów Boeing 737. Z kolei wcześnie, w roku 2018 otwarto pracownie krawiecką i kuchenną, a w 2017 – pracownię robotyki. W planach jest stworzenie pracowni biologicznej, w której uczniowie mogliby pracować m.in. z użyciem mikroskopów. Środki na stworzenie pracowni pochodzą z programu Erasmus Plus przy wsparciu ze strony Rady Rodziców.

- Pan dyrektor jest pionierem wśród szkół w Polsce w tworzeniu nowej jakości nauczania. Cieszę się, że takie pracownie po latach wracają do szkół. Zaszczepienie wśród dzieci i młodzieży pasji do realizowania się w zajęciach technicznych, a także kreatywności, to doskonałe podstawy do poszukiwania swojej drogi zawodowej - powiedział zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz.

 Zajęcia w pracowniach cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów. Udział w nich rozwija różnorakie umiejętności, zarówno zwykłe, codzienne, jak wbicie gwoździa, przyszycie guzika czy ugotowanie prostej potrawy, ale także umiejętność pracy w zespole. W nowej pracowni stolarsko-ślusarskiej pojawiły się specjalne blaty robocze oraz zestawy podstawowych narzędzi, takich jak piły, heble, imadła, kostki ścierne itp. W pracowni muzycznej dla każdego ucznia zostały zakupione instrumenty: organy Casio, ukulele, poza tym perkusja oraz gitara elektryczna. Niezwykle specjalistyczny sprzęt znalazł się w pracowni przeznaczonej do nauki pilotażu samolotów pasażerskich. Symulator lotu Boeinga 737 to komputer  z oprogramowaniem i specjalistycznym osprzętem.

Realizacja: TV TORUŃ

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.