www.torun.pl

Nowa kadencja Rady Prezydenckiej

Miasto
Data publikacji: 09 października 2019

8 października 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Prezydenckiej, działająceju boku prezydenta naszego miasta już 5. kadencję. Kolejny raz toruński magistrat postanowił zwołać zgromadzenie cenionych radców, wspierających funkcjonowanie całego miasta, jak również sprawną prezydenturę jego gospodarza.

Nadrzędnym celem Rady Prezydenckiej jest pogłębianie integracji świata polityki, biznesu, sportu oraz kultury za sprawą wybitnych przedstawicieli każdej z wymienionych dziedzin, których prezydent zaprosił do Sali Rady w Ratuszu Staromiejskim. Tym samym Rada rozpoczęła kolejną kadencję swojej działalności.

Spotkania z magistratem stanowią cenną okazję do pochylenia nad sprawami życia codziennego naszego miasta, jak również do szukania rozwiązań na palące problemy jego mieszkańców.

– Chciałbym serdecznie podziękować za przyjęcie propozycji współpracy tym, którzy są już w tej radzie od dawna, jak również tym, którzy dopiero będą w niej debiutować - powiedział prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski. Tworzymy grupę nieformalną, nieregulowaną żadną ustawą czy przepisami. Państwa decyzja, aby pomagać i współpracować ze mną, pozwala mi zapewnić zasób wiedzy o tym, jak funkcjonuje miasto, prosić o radę lub o pogłębioną dyskusję nad problemami dnia codziennego. Tak do tej pory, w minionych 4 kadencjach, rada funkcjonowała i mam nadzieję, że tak samo będzie pracowała również w tej kadencji. Zamykamy szeroką klamrą okrągły rok od ostatnich wyborów samorządowych. W porównaniu z latami poprzednimi, nowa kadencja będzie trwać aż 5 lat, więc żywię głęboką nadzieję, że uda się omówić i zrealizować wiele niecierpiących zwłoki rzeczy, głównie dzięki państwu obecności, dyskusji i radzie.

Przemówienie prezydenta otwierające posiedzenie zakończyła chwila ciszy i zadumy nad niedawno pożegnanym Adamem Holszańskim, który w poprzednich latach również zasiadał wśród członków  Rady Prezydenckiej.

Obecnym, jak również nowym przedstawicielom Rady, wręczono symboliczne listy z nadaniem przynależności do tego prestiżowego grona, funkcjonującego tuż przy prezydencie naszego miasta. Spotkanie zakończyła obszerna prezentacja o stanie miejskich finansów wraz z komentarzem Magdaleny Flisykowskiej-Kacprowicz, piastującej funkcję skarbnika Miasta Torunia.

Skład Rady Prezydenckiej w latach 2019-2023 tworzyć będą:
ks. Daniel Adamowicz
Zbigniew Banaszczuk
Jerzy Bańkowski
Cezary Bartosiewicz
Dariusz Błoński
Anna Broniewicz
Kazimierz Bryndal
Agnieszka Brzezińska
Szczepan Burak
prof. Bogusław Buszewski
dr Marek Czarnecki
Henryk Dulanowski
prof. Leszek Dziawgo
prof. Grzegorz Górski
prof. Roman Grucza
Piotr Hoffmann
Zygmunt Jaczkowski
dr Jacek Janiszewski
Jarosław Józefowicz
Witold Karbowski
Anna Kłobukowska
Maciej Korzeniowski
Stanisław Leszczyński
dr Barbara Litwin
prof. Ryszard Łaszewski
prof. Jadwiga Łukaszewicz
dr Adam Marszałek
prof. Krzysztof Mikulski
Henryk Miłoszewski
Justyna Morzy
Jan Mrozowski
prof. Piotr Petrykowski
gen. Andrzej Piotrowski
gen. Zygmunt Politowski
Rafał Predenkiewicz
dr Stanisław Rakowicz
ks. Piotr Roszak
Jerzy Rutkowski
Adam Stando
Irena Szczęsna
Jan Walczak
Maciej Wiśniewski
Dorota Zawacka-Wakarecy

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  29 lutego 2020 roku o godz. 10:00 po raz kolejny można będzie zwiedzić Fort VII z przewodnikiem – Marcinem Orłowskim. Ruszyły zapisy na to wydarzenie.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Miasto
  Rozpoczyna się rekrutacja do szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Nabór do klas I potrwa od 24 lutego 2020 r. do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00                           Dzieci zamieszkałe w obwodzie szkoły podstawowej przyjmowane są do klasy I na podstawie zgłoszenia rodziców. Wzór karty zgłoszenia dziecka obwodowego tutaj...
 • Miasto
  Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 roku rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę oraz do klas I szkół podstawowych.
 • 18. edycja akcji Toruń za pół ceny odbędzie się w dniach 3-5 kwietnia 2020 r.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.
 • Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • 24 lutego 2020 r. rozpoczyna się rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Rekrutacja potrwa do 13 marca 2020 r. do godz. 15.00.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.