www.torun.pl

Nowa kadencja Rady Prezydenckiej

Miasto
Data publikacji: 09 października 2019

8 października 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Prezydenckiej, działająceju boku prezydenta naszego miasta już 5. kadencję. Kolejny raz toruński magistrat postanowił zwołać zgromadzenie cenionych radców, wspierających funkcjonowanie całego miasta, jak również sprawną prezydenturę jego gospodarza.

Nadrzędnym celem Rady Prezydenckiej jest pogłębianie integracji świata polityki, biznesu, sportu oraz kultury za sprawą wybitnych przedstawicieli każdej z wymienionych dziedzin, których prezydent zaprosił do Sali Rady w Ratuszu Staromiejskim. Tym samym Rada rozpoczęła kolejną kadencję swojej działalności.

Spotkania z magistratem stanowią cenną okazję do pochylenia nad sprawami życia codziennego naszego miasta, jak również do szukania rozwiązań na palące problemy jego mieszkańców.

– Chciałbym serdecznie podziękować za przyjęcie propozycji współpracy tym, którzy są już w tej radzie od dawna, jak również tym, którzy dopiero będą w niej debiutować - powiedział prezydent miasta Torunia, Michał Zaleski. Tworzymy grupę nieformalną, nieregulowaną żadną ustawą czy przepisami. Państwa decyzja, aby pomagać i współpracować ze mną, pozwala mi zapewnić zasób wiedzy o tym, jak funkcjonuje miasto, prosić o radę lub o pogłębioną dyskusję nad problemami dnia codziennego. Tak do tej pory, w minionych 4 kadencjach, rada funkcjonowała i mam nadzieję, że tak samo będzie pracowała również w tej kadencji. Zamykamy szeroką klamrą okrągły rok od ostatnich wyborów samorządowych. W porównaniu z latami poprzednimi, nowa kadencja będzie trwać aż 5 lat, więc żywię głęboką nadzieję, że uda się omówić i zrealizować wiele niecierpiących zwłoki rzeczy, głównie dzięki państwu obecności, dyskusji i radzie.

Przemówienie prezydenta otwierające posiedzenie zakończyła chwila ciszy i zadumy nad niedawno pożegnanym Adamem Holszańskim, który w poprzednich latach również zasiadał wśród członków  Rady Prezydenckiej.

Obecnym, jak również nowym przedstawicielom Rady, wręczono symboliczne listy z nadaniem przynależności do tego prestiżowego grona, funkcjonującego tuż przy prezydencie naszego miasta. Spotkanie zakończyła obszerna prezentacja o stanie miejskich finansów wraz z komentarzem Magdaleny Flisykowskiej-Kacprowicz, piastującej funkcję skarbnika Miasta Torunia.

Skład Rady Prezydenckiej w latach 2019-2023 tworzyć będą:
ks. Daniel Adamowicz
Zbigniew Banaszczuk
Jerzy Bańkowski
Cezary Bartosiewicz
Dariusz Błoński
Anna Broniewicz
Kazimierz Bryndal
Agnieszka Brzezińska
Szczepan Burak
prof. Bogusław Buszewski
dr Marek Czarnecki
Henryk Dulanowski
prof. Leszek Dziawgo
prof. Grzegorz Górski
prof. Roman Grucza
Piotr Hoffmann
Zygmunt Jaczkowski
dr Jacek Janiszewski
Jarosław Józefowicz
Witold Karbowski
Anna Kłobukowska
Maciej Korzeniowski
Stanisław Leszczyński
dr Barbara Litwin
prof. Ryszard Łaszewski
prof. Jadwiga Łukaszewicz
dr Adam Marszałek
prof. Krzysztof Mikulski
Henryk Miłoszewski
Justyna Morzy
Jan Mrozowski
prof. Piotr Petrykowski
gen. Andrzej Piotrowski
gen. Zygmunt Politowski
Rafał Predenkiewicz
dr Stanisław Rakowicz
ks. Piotr Roszak
Jerzy Rutkowski
Adam Stando
Irena Szczęsna
Jan Walczak
Maciej Wiśniewski
Dorota Zawacka-Wakarecy

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.