Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Za nami pierwszy dzień 68. PZLA Mistrzostw Polski

Miasto, Sport
Data publikacji: 17 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

17 i 18 lutego 2024 roku w Arenie Toruń odbywają się 68. Halowe Mistrzostwa Polski Seniorów w Lekkiej Atletyce. Na starcie weekendowych zmagań stanęło ponad 500 zawodników.

Miasto Toruń po raz dziesiąty w swojej historii gości jedne z najważniejszych zawodów lekkoatletycznych w naszym kraju. Podczas ceremonii otwarcia prezydent Michał Zaleski podziękował za organizację mistrzostw prezesowi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Henrykowi Olszewskiemu i prezesowi Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztofowi Wolsztyńskiemu. - Święto lekkiej atletyki to także udział toruńskich zawodniczek i zawodników. Dziewięcioro ich startuje w tych zawodach i to za nich przede wszystkim kibice trzymają kciuki, a ja dopinguję wszystkich startujących w tych ważnych zawodach. Życzę wszystkim zawodniczkom i zawodnikom, aby Arena Toruń była dla nich sprzyjającym miejscem rywalizacji, aby wywieźli stąd jak najlepsze wrażenia - powiedział otwierając mistrzostwa prezydent Michał Zaleski.

Podczas dwudniowego święta Królowej Sportu miłośnicy tej dyscypliny mają możliwość podziwiania rywalizacji najlepszych polskich zawodników w niemal wszystkich konkurencjach lekkoatletycznych. Do Grodu Kopernika przybyły wielkie gwiazdy polskiego sportu, medaliści największych imprez światowych. W sumie do startu w zawodach zgłoszono 511 lekkoatletów, m.in.: Ewa Swoboda, Pia Skrzyszowska, Marika Popowicz-Drapała, Jakub Szymański, Damian Czykier, Piotr Lisek, Sofia Ennaoui i wielu innych.

Najlepiej w eliminacjach rywalizacji na 400 metrów spisała się liderka krajowych tabel Marika Popowicz-Drapała. Zawodniczka bydgoskiego Zawiszy wygrała swoją serię osiągając czas 52.55. Najlepszy rezultat w sezonie uzyskała też zwyciężczyni kolejnego biegu, czyli Justyna Święty-Ersetic. Doświadczona biegaczka AZS-u-AWF-u Katowice pobiegła w eliminacjach 52.74. Stawkę jutrzejszego finału uzupełniają Kinga Gacka, Iga Baumgart-Witan, Alicja Wrona-Kutrzepa oraz Anna Maria Gryc. Wartym odnotowania jest jeszcze wynik Anastazji Kuś – juniorka młodsza olsztyńskiego AZS-u przebiegła 400 metrów w 54.15. To najlepszy w historii czas uzyskany przez zawodniczkę z kategorii U18.

W eliminacjach mężczyzn najszybszy był Maksymilian Szwed. Zawodnik łódzkiego AZS-u jako jedyny pokonał 400 metrów w czasie poniżej 47 sekund pewnie wygrywając swoją serię w czasie 46.84. Do finału awansowali jeszcze Mateusz Rzeźniczak, Jan Wawrzkowicz, Daniel Sołtysiak, Patryk Grzegorzewicz oraz Michał Wróbel. Bez awansu pozostali najszybsi w pierwszej serii eliminacyjnej Igor Bogaczyński oraz Patryk Dobek.

Najszybszą zawodniczka pierwszej rundy rywalizacji w biegu na 800 metrów była Anna Wielgosz. Zawodniczka Resovii Rzeszów pokonała cztery okrążenia Areny Toruń w 2:04.73. Do finału awansowały także Angelika Sarna, Agnieszka Dybka, Margarita Koczanowa, Sylwana Gajda, Magdalena Breza, Oliwia Sowa oraz Milena Korbut.

Najlepszy czas eliminacji biegu na 800 metrów panów uzyskał Mateusz Borkowski, który wygrał drugą serię z wynikiem 1:49.73. W pierwszej serii triumfował Patryk Sieradzki (1:50.61), a w trzeciej – niespełna dwie godziny po starcie na 400 metrów – wygrał Patryk Dobek (1:51.15). Skład finału uzupełniają Jakub Chmielarz, Bartosz Kitliński oraz Kacper Lewalski.

Po pierwszych konkurencjach rywalizacji wieloboistów na czele plasuje się Paweł Wiesiołek. Zawodnik Warszawianki w biegu na 60 metrów uzyskał czas 7.08, ale zajął drugą lokatę za młodziutkim Hubertem Trościanką, który zaimponował czasem 7.04. W skoku w dal Wiesiołek uzyskał 7.30, a następnie pchnął kulą 14.12 ulegając Horbowicz (15.49). Bardzo dobrze podopieczny Michała Modelskiego spisał się w skoku wzwyż pokonując poprzeczkę na 2.02. Po pierwszej części rywalizacji Wiesiołek zgromadził 3298 pkt.

W rywalizacji kobiet Paulina Ligarska wygrała bieg na 60 metrów przez płotki z rekordem życiowym 8.51. Skok wzwyż wygrała Sophia Mulder (1.77), a Julia Słocka i Paulina Ligarska solidarnie zaliczyły 1.74. Dzięki dobremu startowali w pchnięciu kulą – 14.45 – Paulina Ligarska jest liderką pięcioboju. Zawodniczka Sopockiego Klubu Lekkoatletycznego po trzech konkurencjach ma na koncie wartościowe 2742 pkt.

W tym roku podczas mistrzostw Polski w Arenie Toruń na kibiców czeka dodatkowa atrakcja. W westybulu hali powstała specjalna strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury. W strefie pod hasłem Rozgrzewka z książką pojawiły się mobilna biblioteczka pełna nowości wydawniczych, leżaki i animacje.

Transmisję z wydarzenia prowadzi TVP Sport.

Toruńskie mistrzostwa są zwieńczeniem krajowego sezonu halowego oraz ostatnią szansą na zdobycie przepustek do udziału w mistrzostwach świata w hali, które odbędą się w Glasgow (1-3 marca 2024 r.) jak również ważnym elementem przygotowań do mistrzostw Europy w Rzymie (7-12 czerwca 2024 r.), a przede wszystkim do igrzysk olimpijskich w Paryżu (26 lipca – 11 sierpnia br.).

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Kultura, Miasto
    12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...
  • Trzy firmy z Torunia znalazły się w gronie najlepszych pracodawców w kraju. Dziennikarze magazynu „Forbes” wspólnie z analitykami firmy Statista opublikowali wyniki czwartej edycji rankingu „Poland’s Best Employers 2024”.
  • W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Sezon roweru miejskiego rozpoczął się w tym roku 1 marca. Od tego czasu odnotowaliśmy prawie 21 tysięcy wypożyczeń. W systemie zarejestrowali się nowi użytkownicy, a najbardziej obleganą stacją jest ta zlokalizowana na placu Rapackiego.
  • Dzień Europy obchodzony jest co roku 9 maja, aby uczcić pokój i jedność w Europie oraz upamiętnić rocznicę podpisania deklaracji Schumana.