Trzy stulecia Torunia na wystawie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trzy stulecia Torunia na wystawie

Kultura, Miasto
Data publikacji: 02 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu została otwarta nowa wystawa „Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)". Ekspozycja została przygotowana z okazji 160-lecia Muzeum Okręgowego. Będzie czynna do 28 listopada.

Toruń w okresie od XV do XVIII wieku był jednym z ważniejszych centrów artystycznych w ówczesnej Polsce. W naszym mieście znajduje się wiele unikatowych obiektów, jak malarstwo, ołtarze, epitafia, prospekty organowe, rzeźby oraz wyjątkowej klasy architektura. Służyły one nie tylko umacnianiu wiary, ale również podkreślały rangę miejscowego patrycjatu, nobilitując tym samym pozycję miasta w Koronie. Miejscowi artyści inspirowali się najczęściej dziełami warsztatów gdańskich, niejednokrotnie czerpiąc z najlepszej tradycji sztuki europejskiej. Toruń był miejscem produkcji niezliczonej ilości przedmiotów codziennego użytku. Warsztaty toruńskie prezentowały wyroby najwyższej klasy, z których wiele jest arcydziełami sztuki złotniczej i dowodem mistrzostwa swoich autorów. Liczne dzieła sztuki wypełniały codzienne przestrzenie – domów, kościołów i innych budynków użyteczności publiczne.

Zorganizowana z okazji 160–lecia istnienia muzeum wystawa prezentuje miasto, którego codzienność dopełniało życie artystyczne i naukowe rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. Toruń ukazany został od czasów swojego największego rozkwitu aż po upadek spowodowany wojną północną. Na wystawie zobaczymy m.in. symbole miasta (herb, pieczęć, własne monety, przywileje) i zabytki związane z historią samorządu miejskiego, szkolnictwa (Gimnazjum Akademickie, Kolegium Jezuickie, szkoły parafialne), a także życiem gospodarczym (cechy rzemieślnicze, akta cechowe, pieczęcie cechowe, handel, jarmarki).

Dzięki współpracy z wieloma instytucjami toruńskimi i ogólnopolskimi oraz wsparciem otrzymanym od jego Ekscelencji ks. bp. Wiesława Śmigla i licznych parafii, muzeum eksponuje wybitne dzieła artystów doby nowożytnej. Niemało z nich zostało wystawionych po raz pierwszy. Prezentowane zabytki wpisane zostały w historyczno-kulturowy krajobraz obszaru polskich Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem Torunia.

Kuratorami wystawy, której wernisaż miał miejsce 1 października 2021 r., są: dr Michał Kurkowski, Katarzyna Pietrucka, Szymon Jan Stenka.

Na podstawie oprac. Szymona Stenki

Fot. Adam Zakrzewski



Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.