Wystawa na 160-lecie muzeum | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wystawa na 160-lecie muzeum

Kultura, Miasto
Data publikacji: 27 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Baner wystawy

„Królewskie miasto – trzy stulecia przemian kultury artystycznej Torunia (1454-1793)" - to tytuł wystawy, która w piątek, 1 października o godz. 17.30 zostanie otwarta w Ratuszu Staromiejskim. Ekspozycja zorganizowana została z okazji 160-lecia Muzeum Okręgowego.

Toruń w okresie od XV do XVIII wieku był jednym z ważniejszych centrów artystycznych w ówczesnej Polsce, stąd też w mieście znajduje się wiele unikatowych obiektów o niespotykanej ikonografii czy tematyce – m.in. malarstwo, ołtarze, epitafia, prospekty organowe, rzeźby oraz wyjątkowej klasy architektura. Służyły one nie tylko umacnianiu wiary, ale również podkreślały rangę miejscowego patrycjatu, nobilitując tym samym pozycję miasta w Koronie. W powstających tu artefaktach inspirowano się najczęściej dziełami warsztatów gdańskich, równocześnie do dekoracji stosując popularne w tym czasie wzory graficzne, niejednokrotnie czerpiąc z najlepszej tradycji sztuki europejskiej. Toruń był miejscem produkcji niezliczonej ilości przedmiotów codziennego użytku. Warsztaty toruńskie prezentowały wyroby najwyższej klasy, z których wiele jest arcydziełami sztuki złotniczej i dowodem maestrii swoich autorów. Liczne dzieła sztuki wypełniały codzienne przestrzenie – domów, kościołów i innych budynków użyteczności publicznej – zaspokajając wysublimowane gusta swoich mecenasów i stając się świadkiem nowej, rodzącej się epoki.

Zorganizowana z okazji 160–lecia istnienia muzeum wystawa prezentuje miasto jako ośrodek ukształtowany na wielu płaszczyznach, którego codzienność dopełniało życie artystyczne i naukowe rozwinięte na bardzo wysokim poziomie. Toruń ukazany został jako ośrodek artystyczno-naukowy, od czasów swojego największego rozkwitu, aż po upadek spowodowany wojną północną. Wystawa uwypukla ważne elementy kształtujące kulturalny i ekonomiczny krajobraz miasta: jego symbole (herb, pieczęć, własne monety, przywileje), naukę (Gimnazjum Akademickie, Kolegium Jezuickie, szkoły parafialne), władze miejskie, dzieła sztuki i ich mistrzów, życie gospodarcze (cechy rzemieślnicze, akta cechowe, pieczęcie cechowe, handel, jarmarki), a wszystkie te zagadnienia zostaną ukazane w kontekście życia patrycjusza toruńskiego z jednej strony oraz zwykłego rzemieślnika – z drugiej.

Dzięki podjętej współpracy z wieloma instytucjami toruńskimi, ogólnopolskimi, wsparciem otrzymanym od jego Ekscelencji ks. bp. Wiesława Śmigla oraz od licznych parafii, eksponujemy wybitne dzieła artystów doby nowożytnej. Niemało z nich zostało wystawionych po raz pierwszy. Prezentowane zabytki wpisane zostały w historyczno-kulturowy krajobraz obszaru polskich Prus Królewskich ze szczególnym uwzględnieniem Torunia.

Ekspozycja czynna będzie do 28 listopada. Kuratorzy: dr Michał Kurkowski, Katarzyna Pietrucka, Szymon Jan Stenka. Tekst o wystawie: Szymon Jan Stenka

Najczęściej czytane aktualności

  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Eko, Miasto
    Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • Fitch Ratings potwierdził ratingi Miasta Torunia i zmienił perspektywę międzynarodowych długoterminowych ratingów dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej z negatywnej na stabilną.
  • W dniu pierwszej sesji Rady Miasta Torunia IX kadencji, 7 maja br. w Katedrze śś. Janów odbędzie się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.
  • W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Drużyna Arriva Twarde Pierniki zakończyła sezon 2023/2024. Podsumowanie nastąpiło podczas uroczystego spotkania, jakie odbyło się w hotelu Filmar 28 kwietnia 2024 r.