Litewski park kieszonowy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Litewski park kieszonowy

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 września 2021
Autor: Magdalena Kujawa
wizualizacja parku

Biuro Ogrodnika Miejskiego pracuje nad kolejną dokumentacją projektową dla parków kieszonkowych w Toruniu. Tym razem, planowane zagospodarowanie dotyczy ok. 0,1 ha terenu z Bydgoskiego Przedmieścia - przy ul. Matejki/Słowackiego.

Podczas konsultacji społecznych „Sadzimy parki kieszonkowe”, przeprowadzonych od 10.2020 r. do 02.2021 r., lokalizacja ta uzyskała 104 głosy poparcia ze strony mieszkańców naszego miasta.

Park kieszonkowy to park o niewielkiej powierzchni od 300 do 5000 m2, zyskujący coraz większe uznanie społeczne na całym świecie, jako sposób na tworzenie nowej jakości niewielkich terenów zieleni w przestrzeni miejskiej.

Parki kieszonkowe w Toruniu, w dalszej perspektywie, mają stworzyć nietuzinkowy szlak tematyczny, nawiązujący do tematyki krajoznawczej, pozwalając odbyć w naszym mieście podróż dookoła świata, odkrywając charakterystyczne ciekawostki z różnych stron naszego globu. Do przygotowywanych obecnie dokumentacji dla „Szwajcarskiego Zakątka” (przy ul. Narcyzowej i Zagonowej), „Greckich Klimatów” (przy ul. Rydygiera 4-6-8) i „Zacisza Holandii” dołącza park kieszonkowy o tematyce litewskiej, z proponowaną nazwą „Ojczysta Litwa”, „Natchnienie Litwy”, „Litewska Inwokacja”, czy „Litewska Ojczyzna - pamiętamy o Wileńszczyźnie” (propozycja Rady Okręgu Bydgoskie Przedmieście) - do wyboru mieszkańców.

Ślady Litwy znajdziemy w tym terenie m.in. w wieży Giedymina, ławce multimedialnej z nagraniami m.in. inwokacji „Pana Tadeusza”, czy roślinności nawiązującej do barw flagi Litwy: żółty, zielony i czerwony. Z elementów zagospodarowania, sprzyjających adaptacji do zmian klimatycznych, odnajdziemy tu m.in. ogród deszczowy czy łąkę kwietną z roślinami miododajnymi i „hotelem dla owadów”, a wypoczynkowi i edukacji sprzyjać będą takie atrakcje, jak ławka w formie huśtawki, biblioteczka, czy tablice kredowe dla dzieci.

>>>Kliknij, aby zobaczyć wizualizację przedstawiającą wstępną koncepcję zagospodarowania terenu zieleni, wypracowaną na bazie wytycznych mieszkańców miasta, zebranych do tej pory przez BOM - PDF

Ewentualne uwagi/dodatkowe propozycje do koncepcji zagospodarowania Biuro Ogrodnika Miejskiego przyjmuje do 4 października 2021 pod adresem: bom@um.torun.pl , aby możliwe było dokończenie prac nad projektami budowlano-wykonawczymi i jak najszybsza realizacja przedsięwzięć w najbliższym możliwym czasie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.