Rajd rowerowy na lewobrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rajd rowerowy na lewobrzeżu

Miasto, Sport
Data publikacji: 28 maja 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Krajoznawczy Rajd Rowerowy 2020 - edycja lewobrzeże odbędzie się 6 czerwca 2020 r. Do udziału zapraszają Miasto Toruń oraz Stowarzyszenie Go Sport.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona ze względu na utrzymujący się stan zagrożenia epidemicznego.

Formularz zgłoszeniowy

Planowa trasa krajoznawczego rajdu rowerowego 2020 - edycja lewobrzeże:

godz. 13:30 - start rajdu – Dworzec PKP Toruń Główny

godz. 14:00 - Zamek Dybów

godz. 15:00 - Fort X Twierdzy Toruń, Bateria Wiślana

godz. 16:00 - Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce

godz. 17:00 - zakończenie rajdu

Długość trasy to ok. 12 km. Rajd rozpocznie się od zwiedzania budynku dworca Toruń Główny, który został zbudowany w 1861 roku, kiedy to poprowadzono do Torunia sieć kolejową od strony Bydgoszczy. Kolejnym etapem będzie zwiedzanie ruin Zamku Dybów, zbudowanego przez Władysława Jagiełłę w latach 1424-1428. Z czasem przy zamku powstała konkurująca z krzyżackim Toruniem osada, którą nazwano Nieszawą. Tam też zaplanowano ognisko dla uczestników rajdu. Następnie uczestnicy wydarzenia przejadą w okolice Fortu X Twierdzy Toruń, otwartej baterii artylerii, zbudowanej pod nazwą Batterie Grünthalmühle. Fort został wzniesiony w latach 1889-1892 w celu kontroli doliny Wisły. Jest to ziemna bateria z sześcioma stanowiskami artyleryjskimi dla dział kalibru 12 cm. Na zakończenie rajdu rowerzyści odwiedzą Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, który jest pierwszym w Polsce skansenem poświęconym osadnictwu olenderskiemu, rozwijającemu się od XVI w. Poznawanie historii protestanckiej grupy menonitów, którzy zasiedlali tereny zalewowe w okolicy Torunia zakończy tę edycję rajdu krajoznawczego. Przewodnikiem będzie znawca historii miasta i regionu Paweł Bukowski.

Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.

Szczegóły

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.