Toruń innowacyjny według Forbesa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń innowacyjny według Forbesa

Biznes, Miasto
Data publikacji: 14 sierpnia 2019
Autor: Maria Wesoła

W rankingu innowacyjnych miast magazynu "Forbes" Toruń zajął 6. miejsce wśród 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce.

Ranking jest oparty o ankietę, która została przeprowadzona przez autorów zestawienia. Miasta odpowiadały na 10 pytań dotyczących różnych aspektów ich funkcjonowania:

  1. Czy miasto ma przygotowany i zatwierdzony strategiczny program rozwoju w perspektywie 5, 10 i 20 lat? (maks. 5 pkt)
  2. Czy miasto ma system informatyczny, ułatwiający mieszkańcom kontakt z władzami lokalnymi? Jeśli tak, to ile procedur można załatwić przez internet? (maks. 5 pkt)
  3.  Ile i jakie serwisy internetowe przeznaczone dla mieszkańców posiada miasto? Prosimy wymienić adresy (maks. 5 pkt)
  4. Czy miasto posiada bezpłatne punkty dostępu do internetu: w budynkach użyteczności publicznej, w szkołach, w otwartej przestrzeni miejskiej, w innych miejscach? Jaka powierzchnia miasta (w procentach) jest pokryta bezpłatnym dostępem do internetu? (maks. 10 pkt)
  5. Czy miasto ma i korzysta z programu automatyzacji sterowania infrastrukturą, np. komunikacją miejską, wodociągami, energetyką? Jeśli nie, to czy w ciągu obecnego roku powstanie taki system? (maks. 10 pkt)
  6. Czy miasto dysponuje elektronicznym systemem informacji przestrzennej? Jeżeli nie, to czy uruchomi taki system w ciągu obecnego roku? (maks. 5 pkt)
  7. Czy miasto dysponuje SMS-owym systemem informacji lub ostrzeżeń? (maks. 5 pkt)
  8. Czy miasto zbudowało lub ma zamiar uruchomić aplikację albo platformę mobilną do komunikacji z mieszkańcami? (maks. 5 pkt)
  9. Czy miasto prowadzi program wsparcia finansowego w rozwój przedsiębiorstw związanych z rozwojem procesów technologicznych lub BPO (Business Process Outsourcing)? Jeśli tak, to w jaki sposób? (maks. 10 pkt)
  10. Prosimy wymienić i krótko opisać najważniejsze projekty innowacyjne lub wspierające innowacje. Proszę podać wydatki na ten cel w 2018 r. (maks. 20 pkt)

Na podstawie odpowiedzi powstało zestawienie 10 najbardziej innowacyjnych polskich miast:

  1. Gdańsk
  2. Wrocław
  3. Poznań
  4. Warszawa
  5. Szczecin
  6. Toruń
  7. Katowice
  8. Łódź
  9. Częstochowa
  10. Kraków
  11. Białystok

Autorzy zestawienia docenili istnienie i realizowanie strategii rozwoju miasta, rosnącą liczbę serwisów informacyjnych dla mieszkańców, system Toruń SMS oraz miejską aplikację mobilną (Toruń Porusza). W Toruniu rozwija się również z automatyzacja sterowania infrastrukturą, a mieszkańcom służą takie witryny, jak geoportal, gdzie można uzyskać informacje o uwarunkowaniach przestrzennych i nieruchomościach gruntowych. Rozwija się system dostępu do miejskiego internetu Toruń Wi-Fi oraz witryny i aplikacje, które umożliwiają zgłaszanie spraw mieszkańcom, m.in. "Moje drzewo", która pozwala wskazywać miejsca do nasadzeń, a już niebawem będzie działać aplikacja, która pozwoli użytkownikom zgłaszać usterki i awarie.

Fot. Daniel Pach

 


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Drogi, Miasto
    Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.
  • 2 maja - Święto Flagi
    Miasto
    2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Drogi, Miasto
    W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. o godzinie 17.00 Bulwar Filadelfijski zostanie udostępniony dla ruchu.
  • Kultura, Miasto
    Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • Miasto
    Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Oddział Miejski Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego im. Mariana Sydowa w Toruniu zaprasza mieszkańców miasta i regionu do udziału w kolejnych wyprawach krajoznawczo – pieszych w dniach 4 i 8 maja 2024 r.
  • Centrum Wsparcia Biznesu jest partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej - Copernican Digital Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-8 maja 2024 r. na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania UMK. Organizatorem konferencji jest Studenckie Koło Naukowe Forum e-biznesu.
  • Blisko 100 rowerzystów wzięło udział w pierwszej edycji historycznych rajdów rowerowych „Flisackim szlakiem”. Wydarzenie jest częścią roku upamiętniającego tradycje flisactwa w Toruniu. Kolejny rajd z tego cyklu zaplanowano 11 maja 2024.
  • Rozpoczynamy kolejny cykl biegów przełajowych pn. „Cross Barbarka 2024” i gorąco zapraszamy do udziału.
  • Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w dniu 1 i 3 maja 2024 r. nie wnosimy opłat.