Powstaje Muzeum Twierdzy Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Powstaje Muzeum Twierdzy Toruń

Inwestycje, Kultura, Miasto
Data publikacji: 20 marca 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Trwa adaptacja koszar Bramy Chełmińskiej na Muzeum Twierdzy Toruń. Obiekt, który upamiętni toruńskie zabytki militarne, ma być otwarty w czerwcu 2020 r.

Muzeum powstaje w sąsiedztwie dworca autobusowego, w jednym z dawnych obiektów fortecznych, tzw. Koszarach Bramy Chełmińskiej. Przez wiele lat budynek fortu B66 służył celom magazynowym, potem zamknięty niszczał. Pomysł zagospodarowania go na cele kulturalne i wykorzystania na ten cel funduszy unijnych pojawił się w 2013 r. Rozważano utworzenie tam inkubatora kulturalnego dla toruńskich organizacji. Ostatecznie w 2016 r. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało zielone światło dla adaptacji zabytkowego obiektu na Muzeum Twierdzy Toruń. W naszym mieście zachowało się bowiem około 200 różnej wielkości dzieł fortecznych, przede wszystkim z XIX i początków XX w. Placówka będzie zatem ciekawym uzupełnieniem oferty turystycznej Torunia i miejscem, w którym toruńska twierdza i jej bogata historia zyskają należne upamiętnienie.

Inwestorem przedsięwzięcia jest miasto, a nadzór nad nim sprawuje Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miasta Torunia. Prace remontowo-budowlane, prowadzone pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków, ruszyły wiosną 2018 r. Obejmują przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem, zakup trwałego wyposażenia, montaż ekspozycji i zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem. Projekt przewiduje przywrócenie historycznego wyglądu budynku z odtworzeniem pierwotnej infrastruktury fortecznej, adaptację terenów przylegających do fortu dla potrzeb historycznych grup rekonstrukcyjnych i ekspozycji sprzętu wojskowego, oświetlenie, ogrodzenie, montaż monitoringu i udogodnień dla osób niepełnosprawnych.

Za przygotowanie wystawy i koncepcję działania placówki odpowiada Muzeum Okręgowe w Toruniu, dla którego Muzeum Twierdzy Toruń będzie nowym oddziałem. Ramowy scenariusz ekspozycji przygotował Marcin Wichrowski, współautor „Atlasu Twierdzy Toruń”, przez wiele lat związany z Muzeum Twierdzy Kostrzyń.

Muzeum Twierdzy Toruń prezentować będzie dzieje jednej z najlepiej zachowanych warowni w Europie, rozwój toruńskich fortyfikacji od średniowiecza do połowy XX w., oraz historię garnizonu stacjonującego tu w okresie dwudziestolecia międzywojennego. 

- Założeniem jest, by wszystkie te zagadnienia były przedstawione w sposób ciekawy, a jednocześnie prosty w odbiorze, z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialnychmówi Hubert Smolarek z Muzeum Okręgowego w Toruniu. - W Muzeum Twierdzy Toruń obejrzymy między innymi wszystkie rodzaje dzieł fortecznych i ich budowniczych, poznamy poszczególne elementy wyposażenia fortów i ich funkcje, uzbrojenie i umundurowanie żołnierzy z poszczególnych okresów historycznych oraz życie codzienne toruńskiego garnizonu. 

Konkurs na koncepcję plastyczną i multimedialną ekspozycji wygrało krakowskie konsorcjum firm New Amsterdam i NoLabel z Krakowa, które dla Torunia przygotowywało już wystawy w Muzeum Toruńskiego Piernika i Domu Kopernika.

Muzeum Twierdzy Toruń będzie siódmym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Ma być gotowe w czerwcu 2020 r. Adaptacja jest realizowana z udziałem funduszy europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Koszt inwestycji to ponad 22 mln zł, a kwota dofinansowania unijnego to blisko 14,4 mln zł.

Fot. tytułowe: Michał Walkowski, galeria: Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.