Tereny inwestycyjne na lewobrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tereny inwestycyjne na lewobrzeżu

Biznes, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 15 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę kompleksowej infrastruktury technicznej oznacza rozpoczęcie prac na terenach inwestycyjnych należących do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Wydarzenie miało miejsce 15 października 2018 roku przy ul. Andersa, gdzie położone są te tereny. Symbolicznego wbicia łopat dokonali: prezydent Torunia Michał Zaleski, Michał Korolko – prezes TARR, Marek Smoczyk - sekretarz województwa kujawsko-pomorskiego oraz Piotr Leczkowski – prezes PBDI SA. Ta spółka jest generalnym wykonawcą prac.

- Wcześniej zarządcą tych terenów było Wojsko Polskie, które postanowiło przekazać je podmiotom cywilnym. Przejęło je miasto Toruń, a następnie na mocy uchwały z 12 maja 2016 roku przekazało do Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. W pierwszej kolejności mają powstawać tu firmy z najnowszych technologii, prowadzące też własne badaniawyjaśna prezydent Michał Zaleski.

Ponad 16 ha terenów inwestycyjnych zlokalizowanych w Toruńskim Parku Technologicznym to 33 działki o powierzchni od 0,31 ha do 1,34 ha (jest możliwość łączenia działek) przeznaczone na działalność usługowo-produkcyjną i magazynową. Oferta nieruchomości skierowana jest głównie do innowacyjnych firm z sektora MŚP. Doskonała lokalizacja, korzystne położenie komunikacyjne, kompleksowe uzbrojenie gruntów, uregulowany stan prawny oraz infrastruktura przygotowana do prowadzenia kluczowych dla gospodarki szeroko rozumianych sektorów high-tech oraz sektora BPO/SSC to główne atuty terenów, które oferuje TARR.

W efekcie rozpoczętych prac na tym terenie powstaną: drogi (2,3 km), chodniki (3 km), ciągi pieszo-rowerowe (0,6 km), oświetlenie drogowe (na odcinku 3 km), kanalizacja sanitarna (2,8 km) i deszczowa (3,3 km), sieci: wodociągowa i hydrantowa (2,5 km), gazowa (2,4 km)i telekomunikacyjna (1,7 km) oraz przebudowa sieci energetycznej (1,7 km). Dodatkowo wykonane zostaną nasadzenia zieleni.

Planowany termin zakończenia prac to 30 września 2019 r.

- Mam nadzieję, że powstanie tu park technologiczny taki jak przy ul. Aleksandrowskiej. Przypomnę, że tam kiedyś teren wyglądał podobnie, a dziś działa ponad 100 przedsiębiorstw z branży nowoczesnych technologii, ponad 1000 miejsc pracy – mówi Michał Korolko, prezes TARR.Ostatnia działka przy ul. Aleksandrowskiej została zbyta w 2016 roku. Od tego czasu mieliśmy zapytania zarówno od działających tam firm, które wciąż chcą się rozwijać, jak i od firm zewnętrznych, które chcą stać się częścią Toruńskiego Parku Technologicznego. TARR bowiem to całe otoczenie biznesu, taki ekosystem wzajemnie wspierających się i współpracujących ze sobą przedsiębiorstw – i taki model chcemy p[przenieść tutaj.

Uroczystość inauguracyjną poprzedziła konferencja „Toruń/Andersa – Twoje miejsce na rozwój” skierowana do przedsiębiorców, potencjalnych inwestorów z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, zainteresowanych przeprowadzeniem nowych inwestycji, jak również rozwojem działalności gospodarczej na terenach inwestycyjnych zlokalizowanych przy ul. Gen. W. Andersa w Toruniu. Podczas konferencji zaprezentowano ofertę wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, a Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przedstawiło potencjał gospodarczy regionu. Nieruchomości znajdujące się na terenie Toruńskiego Parku Technologicznego znajdą się także w miejskiej ofercie nieruchomości przeznaczonych pod inwestycje.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.