Statuetka na urodziny CKK Jordanki | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Statuetka na urodziny CKK Jordanki

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 listopada 2016
Autor: Sylwia Derengowska

Występ ukraińskiego duetu  5'nizza, wspomnienia, wystawa fotograficzna i kolejne wyróżnienie – tak przebiegały pierwsze urodziny Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki. Jubileusz odbył się 19 listopada 2016 roku.

- 344 dni korzystamy i cieszymy się z sali na toruńskich Jordankach. Obiekt otworzyliśmy hucznie wraz z jego projektantem i wykonawcami przed rokiem: w sobotę 12 grudnia 2015 r. Siła wykonanej wówczas przez toruńskich symfoników i chórzystów IX Symfonii Ludwiga van Beethovena zdaje się wciąż określać prestiż i dynamikę wszystkiego, co dzieje się pod dachem tego przepięknego obiektu – mówił podczas jubileuszowej imprezy prezydent Torunia Michał Zaleski. - Otwieraliśmy go z wielkimi oczekiwaniami i drobnymi obawami, czy odważna propozycja hiszpańskiego architekta Fernando Menisa zostanie przez torunian i gości naszego miasta zaakceptowana. Po roku śmiało możemy powiedzieć: Spełniły się nam wyłącznie dobre sny!

- Mija rok od czasu, kiedy spełniło się marzenie wielu osób – torunian, miłośników szeroko rozumianej kultury i nie tylko. Także moje. Bo to, czy na Jordankach powstanie Centrum Kulturalno-Kongresowe, jeszcze trzy lata temu nie było wcale pewne. Nasza sala rodziła się w bólach. To, czy w ogóle ją budować, miało tylu samo zwolenników, co przeciwników. Nie wszystkim podobał się projekt Fernando Menisa, inni twierdzili, że dla Torunia sala jest za duża, jeszcze inni – że jest zbyt mała. To dzięki determinacji prezydenta Torunia i jego współpracowników jesteśmy dzisiaj w tym miejscu. I za to mu bardzo dziękujępowiedział prezes CKK Jordanki Grzegorz Grabowski.

Nieprzypadkowo na świętowanie jubileuszu wybrano właśnie 19 listopada. Dokładnie rok wcześniej Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał zgodę na użytkowanie obiektu, co było równoznaczne z tym, że Centrum mogło przyjąć pierwszych gości. Przyjąć już nie jako zwiedzających plac budowy, w kaskach i kamizelkach, ale jako odbiorców kultury. Dookoła wisiał jeszcze pobudowlany pył, a Jordanki gościły tysiące ludzi ciekawych Sali - najpierw podczas dni otwartych, a potem na regularnych imprezach.

- Uczyliśmy się tej sali od początku razem. Jej topografii i możliwości. Jestem przekonany, że ta nauka nie poszła w las, że CKK Jordanki spełniło pokładane w nim oczekiwania, a niedowiarków do siebie przekonałododał Grzegorz Grabowski.

Przez niespełna rok funkcjonowania CKK Jordanki odwiedziło 140 tys. widzów. Odbyło się tu 91 koncertów, 42 spektakle (od teatralnych po baletowe) i 43 konferencje. Jordanki przyciągnęły również uczestników 14 gali, 28 specjalistycznych szkoleń, 19 spotkań biznesowych i politycznych, 8 festiwali oraz dwóch kabaretów. Sala ma też ponad 8 tys. fanów na Facebooku.

Toruńskie Centrum znalazło się również w centrum uwagi mediów branżowych oraz wielu środowisk i ośrodków architektonicznych, budowlanych czy turystycznych w Polsce i na świecie. Zaledwie roczne Jordanki mają już na swoim koncie tytuły:

  • jednego z 7 Nowych Cudów Polski (nadany przez „National Geographic”,
  • jednego z sześciu najlepszych projektów w międzynarodowym zestawieniu w kategorii „beton w architekturze”,
  • finalisty Światowego Festiwalu Architektury Berlin 2016,
  • Nagrody Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich,
  • Bryły Roku 2015,
  • nagrody architektonicznej tygodnika „Polityka”,
  • Modernizacji Roku,
  • nagrody za „najlepszy projekt kulturalny” przyznany na festiwalu architektury w Barcelonie.

Bez wyróżnień nie obyło się także w jubileuszowy wieczór. CKK Jordanki zostało nagrodzone statuetką miesięcznika Builder jako najlepszy obiekt. Prezydentowi Torunia wręczył ją Marek Zdziebłowski – wydawca miesięcznika Builder i Michał Grocki – dyrektor projektu Builder Exclusive.

Builder przygotował również specjalne wydanie poświęcone w całości toruńskiemu obiektowi. Na stu stronach prestiżowego wydawnictwa opisano, jak i z czego powstała sala.

Na zakończenie jubileuszu zagrał ukraiński duet 5'nizza - jeden z największych fenomenów muzycznych współczesnej Ukrainy. Grupę tworzy Siergiej Babkin i Andriej "San" Zaporożec. Wolność artystyczna, eklektyzm i oryginalne teksty są elementami składającymi się na muzykę grupy, która łączy różne style muzyczne - od reggae, ragga przez hip-hop i beatbox po muzykę kabaretową i jazz, a nawet punk - rock. Swoją muzykę wykonują w języku rosyjskim oraz ukraińskim.

Organizatorem koncertu była Toruńska Agenda Kulturalna i Miasto Toruń, Mecenasem Mostostal Warszawa, a sponsorami Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Bank PKO SA, Apator SA, Arriva i Kancelaria Prawnicza Hogan Lowels. Galę wsparli też VINPOL i CAFE MOLUS.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.
  • Zachęcamy turystów i mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z wygodnych, bezpiecznych i monitorowanych parkingów typu P&R. W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
  • Fundacja Studio M6 rozpoczyna blok szkoleniowo-doradczy dedykowany dla organizacji pozarządowych z województwa kujawsko-pomorskiego.