Gorący początek konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Gorący początek konsultacji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2015
Autor: Paweł Piotrowicz
Uczestnicy spotkania

Sporo emocji wzbudziło otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone tematowi zagospodarowania terenu przy nowym moście drogowym gen. Elżbiety Zawackiej i lasku sięgającego aż do ul. Przy Skarpie.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2015 r., w Zespole Szkół nr 28 (niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła na wyjście w teren - na spacer badawczy, co pierwotnie było planowane). W spotkaniu uczestniczyła liczna, niemal osiemdziesięcioosobowa  grupa torunian. W pierwszej części zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania całego obszaru, opracowana przez warszawską pracownię architektoniczną Dom i Miasto. Prezentacji dokonał autor koncepcji - architekt Czesław Bielecki. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, która dotyczyła zarówno przedstawionych propozycji architektonicznych, jak i problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem tego terenu.

Dyskusja była bardzo emocjonująca i została zdominowana przez dwa główne wątki: sposób zagospodarowania Fortu I, a zwłaszcza funkcja, która powinna się znaleźć w tym obiekcie oraz obawy mieszkańców ul. Winnica związane z ewentualną realizacją omawianej koncepcji architektonicznej.

Pierwszy z wątków poruszany był przede wszystkim przez przedstawicieli środowisk związanych z opieką nad zabytkami i miłośników fortyfikacji. Grupa ta przeciwstawia się przeznaczeniu Fortu I na cele rozrywkowe, proponując jednocześnie zagospodarowanie obiektu pod funkcje muzealne. W czasie dyskusji projektant wyraził gotowość zmiany zapisów na ten temat w swojej koncepcji, zwłaszcza, że jego celem nie jest proponowanie sposobu użytkowania lecz projektowanie rozwiązań  architektonicznych i urbanistycznych dla tego terenu. Projektant podkreślał jednak wielokrotnie, że przyszły zarządca fortu powinien dysponować potencjałem, który pozwoli na utrzymanie obiektu w należytym stanie.

Z kolei mieszkańcy ul. Winnica, której część także jest objęta omawianą koncepcją, wyrażali swoje obawy związane ze stanem prawnym nieruchomości, które obecnie zamieszkują. Prawie wszystkie tamtejsze działki należą do miasta i mieszkańcy obawiają się, że wprowadzenie projektu w życie może spowodować w przyszłości żądanie opuszczenia tych działek. Mówiono także o niskim komforcie życia w tej części miasta, problemach lub braku wodociągu czy infrastruktury drogowej, niemożności wykupienia działek.

Pozytywnie o proponowanych zmianach wypowiadali się przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, którzy wskazywali m.in. na nowe możliwości, które otworzą się wraz z realizacją koncepcji. To nie tylko zmiana charakteru części obszaru na miejski czy poprawa infrastruktury, ale także nowe miejsca pracy, z których będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

Plansze z koncepcją w Atrium Copernicus

Zwracano także uwagę na aspekty ekologiczne, a także formułowano obawy związane z nadmierną ilością zabudowy przewidywanej w okolicach przyczółka mostowego, czy też wysokością wieżowców proponowanych na terenie oddalonym o ok. 200 metrów od pl. Daszyńskiego. W zasadzie nie odniesiono się do koncepcji postawienia kilku domów wielorodzinnych na części placu cyrkowego (okolica skrzyżowania Szosy Lubickiej i ul. Przy Skarpie).

- Spotkanie konsultacyjne miało mieć przede wszystkim charakter poznawczy, zarówno dla mieszkańców, jak i dla projektantów i urzędników - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT. - Spodziewaliśmy się, że temat wzbudzi emocje i dobrze się stało, że pewne obawy i pytania związane z opracowaną koncepcją, zwłaszcza dotyczące ulicy Winnica, zostały głośno wypowiedziane. Ważne jest to, że dostrzegano także pozytywne aspekty projektu, związane z gospodarczym ożywieniem tego terenu. Jak mi się wydaje, znaczna część obecnych oczekuje właśnie pozytywnej zmiany. Są więc powody do dalszej dyskusji, pracy i wspólnego poszukiwania dobrych rozwiązań.

Uczestnicy konsultacji umówili się z organizatorami na kolejne spotkania, tym razem w mniejszych grupach o charakterze roboczym. Jedna z grup będzie zajmować się tematami zgłaszanymi przez mieszkańców ul. Winnica, druga terenami zieleni, zwłaszcza Fortem I.

- Ustaliliśmy z mieszkańcami Winnicy, że we własnym gronie omówią i spiszą swoje obawy, oczekiwania i pomysły związane z konsultowaną koncepcją, a następnie wyłonią spośród siebie kilku przedstawicieli i przyjdą na kolejne spotkanie do urzędu miasta, tym razem robocze - dodaje Piotrowicz. - Podobny schemat działania zaproponujemy miłośnikom fortyfikacji. Chcemy, żeby te spotkania odbyły się jeszcze w czerwcu.


Chcesz wiedzieć  więcej na temat tych konsultacji?
>>> Przejdź na stronę: www.konsultacje.torun.pl

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto, Sport
  18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • 17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.