Gorący początek konsultacji | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Gorący początek konsultacji

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2015
Autor: Paweł Piotrowicz

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Uczestnicy spotkania

Sporo emocji wzbudziło otwarte spotkanie konsultacyjne poświęcone tematowi zagospodarowania terenu przy nowym moście drogowym gen. Elżbiety Zawackiej i lasku sięgającego aż do ul. Przy Skarpie.

Spotkanie odbyło się 9 czerwca 2015 r., w Zespole Szkół nr 28 (niestety deszczowa pogoda nie pozwoliła na wyjście w teren - na spacer badawczy, co pierwotnie było planowane). W spotkaniu uczestniczyła liczna, niemal osiemdziesięcioosobowa  grupa torunian. W pierwszej części zaprezentowana została koncepcja zagospodarowania całego obszaru, opracowana przez warszawską pracownię architektoniczną Dom i Miasto. Prezentacji dokonał autor koncepcji - architekt Czesław Bielecki. W drugiej części spotkania odbyła się dyskusja, która dotyczyła zarówno przedstawionych propozycji architektonicznych, jak i problemów związanych z bieżącym funkcjonowaniem tego terenu.

Dyskusja była bardzo emocjonująca i została zdominowana przez dwa główne wątki: sposób zagospodarowania Fortu I, a zwłaszcza funkcja, która powinna się znaleźć w tym obiekcie oraz obawy mieszkańców ul. Winnica związane z ewentualną realizacją omawianej koncepcji architektonicznej.

Pierwszy z wątków poruszany był przede wszystkim przez przedstawicieli środowisk związanych z opieką nad zabytkami i miłośników fortyfikacji. Grupa ta przeciwstawia się przeznaczeniu Fortu I na cele rozrywkowe, proponując jednocześnie zagospodarowanie obiektu pod funkcje muzealne. W czasie dyskusji projektant wyraził gotowość zmiany zapisów na ten temat w swojej koncepcji, zwłaszcza, że jego celem nie jest proponowanie sposobu użytkowania lecz projektowanie rozwiązań  architektonicznych i urbanistycznych dla tego terenu. Projektant podkreślał jednak wielokrotnie, że przyszły zarządca fortu powinien dysponować potencjałem, który pozwoli na utrzymanie obiektu w należytym stanie.

Z kolei mieszkańcy ul. Winnica, której część także jest objęta omawianą koncepcją, wyrażali swoje obawy związane ze stanem prawnym nieruchomości, które obecnie zamieszkują. Prawie wszystkie tamtejsze działki należą do miasta i mieszkańcy obawiają się, że wprowadzenie projektu w życie może spowodować w przyszłości żądanie opuszczenia tych działek. Mówiono także o niskim komforcie życia w tej części miasta, problemach lub braku wodociągu czy infrastruktury drogowej, niemożności wykupienia działek.

Pozytywnie o proponowanych zmianach wypowiadali się przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Toruniu, którzy wskazywali m.in. na nowe możliwości, które otworzą się wraz z realizacją koncepcji. To nie tylko zmiana charakteru części obszaru na miejski czy poprawa infrastruktury, ale także nowe miejsca pracy, z których będą mogli korzystać okoliczni mieszkańcy.

Plansze z koncepcją w Atrium Copernicus

Zwracano także uwagę na aspekty ekologiczne, a także formułowano obawy związane z nadmierną ilością zabudowy przewidywanej w okolicach przyczółka mostowego, czy też wysokością wieżowców proponowanych na terenie oddalonym o ok. 200 metrów od pl. Daszyńskiego. W zasadzie nie odniesiono się do koncepcji postawienia kilku domów wielorodzinnych na części placu cyrkowego (okolica skrzyżowania Szosy Lubickiej i ul. Przy Skarpie).

- Spotkanie konsultacyjne miało mieć przede wszystkim charakter poznawczy, zarówno dla mieszkańców, jak i dla projektantów i urzędników - mówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji UMT. - Spodziewaliśmy się, że temat wzbudzi emocje i dobrze się stało, że pewne obawy i pytania związane z opracowaną koncepcją, zwłaszcza dotyczące ulicy Winnica, zostały głośno wypowiedziane. Ważne jest to, że dostrzegano także pozytywne aspekty projektu, związane z gospodarczym ożywieniem tego terenu. Jak mi się wydaje, znaczna część obecnych oczekuje właśnie pozytywnej zmiany. Są więc powody do dalszej dyskusji, pracy i wspólnego poszukiwania dobrych rozwiązań.

Uczestnicy konsultacji umówili się z organizatorami na kolejne spotkania, tym razem w mniejszych grupach o charakterze roboczym. Jedna z grup będzie zajmować się tematami zgłaszanymi przez mieszkańców ul. Winnica, druga terenami zieleni, zwłaszcza Fortem I.

- Ustaliliśmy z mieszkańcami Winnicy, że we własnym gronie omówią i spiszą swoje obawy, oczekiwania i pomysły związane z konsultowaną koncepcją, a następnie wyłonią spośród siebie kilku przedstawicieli i przyjdą na kolejne spotkanie do urzędu miasta, tym razem robocze - dodaje Piotrowicz. - Podobny schemat działania zaproponujemy miłośnikom fortyfikacji. Chcemy, żeby te spotkania odbyły się jeszcze w czerwcu.


Chcesz wiedzieć  więcej na temat tych konsultacji?
>>> Przejdź na stronę: www.konsultacje.torun.pl

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...