www.torun.pl

Maj 2005 - XIV rocznica pierwszego podniesienia bandery na ORP Toruń
List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy serdecznie. Chciałbym złożyć Państwu krótką relację z uroczystości z okazji XIV rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ", która odbyła się 21 i 24 maja na pokładzie okrętu. Delegacja z miasta Torunia z panem Prezydentem Michałem Zaleskim na czele, przyjechała do nas 20.05 wieczorem. 21.05 o 08.00 rano udaliśmy się na zbiórkę do uroczystego podniesienia bandery MW, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz załoga.

Oprócz delegacji z urzędu miasta, na okręcie byli obecni: komendant Portu Wojennego w Świnoujściu, dowódca 2 dywizjonu okrętów transportowo minowych, szef logistyki dywizjonu, dowódcy pozostałych okrętów - Lublina, Gniezna, Krakowa, Poznania i X.Czernickiego.

Podczas spotkania w ładowni najpierw zabrał głos dowódca okrętu, następnie swoje przemówienie wygłosił pan Prezydent, dowódca dywizjonu i komendant portu wojennego. Delegacja Toruńska przekazała dowódcy okrętu piękne ryngrafy przedstawiające herb okrętu (zdj. ryngraf), wspaniały toruński serwis do kawy oraz upominki dla załogi. Następnie kadra okrętowa i goście przenieśli się na główne stanowisko dowodzenia, gdzie odbyło się spotkanie przy kawie. Kpt. mar. M.Lenda zdmuchnął 14 świec z tortu urodzinowego okrętu, a następnie wręczył w imieniu załogi upominki gościom z Torunia - zdjęcia okrętu oraz tablicę z oznakami specjalności okrętowych załogi, a dowódca dywizjonu otrzymał jako pierwszy - ryngraf okrętu. Prezydent wręczył upominki kadrze oraz pozostałym gościom. W czasie spotkania było wiele okazji do wielu wspólnych zdjęć oraz wspominania początków okrętu, ćwiczeń i uroczystości, w których brał udział przez dotychczasowe czternaście lat. Na koniec spotkania cała załoga i goście zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na molo, na tle okrętu.

Jednakże to nie koniec ... uroczystość odbyła się 21 maja, natomiast rocznica obchodzona jest 24 maja i również w tym dniu załoga, tym razem we własnym gronie, spotkała się na uroczystym podniesieniu bandery. Odczytany został rozkaz dowódcy okrętu o wyróżnieniach załogi z okazji jubileuszu. Po południu okazało się, że z Torunia dojechał do nas jeszcze jeden niespodziewany prezent w postaci pieczonego prosiaka, zwanego również "świnką morską" lub "kubusiem"...

Zaskoczenie załogi nie miało granic!!! Jednakże błyskawiczne i elastyczne reakcje na nieoczekiwane sytuacje to najważniejsza domena współczesnych marynarzy, więc prędko zorganizowaliśmy uroczysty obiad załogi w ładowni, jako że pogoda wyjątkowo dopisała...

W trakcie obiadu dowódca okrętu wręczył kadrze pamiątkowe zdjęcia okrętu z dedykacją, a i panowie, którzy dowieźli i podawali prosiaczka otrzymali zdjęcia okrętu na pamiątkę. Było to bardzo miłe zwieńczenie niezwykłej i obfitującej w niespodzianki czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery na ORP "TORUŃ". Jeszcze raz dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i udział w naszym święcie, za miłe prezenty i zapraszamy za rok!

Następne spotkanie toruńsko-toruńskie, odbędzie się tym razem w mieście przy okazji I Konkursu Wiedzy Marynistycznej dla młodzieży, który odbędzie się w gimnazjum nr 31 i będzie obfitował w wiele niespodzianek.

Zapraszamy serdecznie! Dowódca okrętu kpt. mar. Marcin LENDA."

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.