www.torun.pl

Gracjan Leczyk

 

Gracjan Leczyk
prezydent Torunia od 25.01.1978 do 25.06.1982

Ur. 27 listopada 1934 r. w Poznaniu. Tam skończył szkołę podstawową, technikum chemiczne oraz Wyższe Studia Ekonomiczne. Pracę zawodową rozpoczął w poznańskim Stomilu. Następnie przez prawie 15 lat pracował w Kujawskich Zakładach Przemysłu Tłuszczowego w Kruszwicy na stanowisku zastępcy dyrektora ds. administracyjno-handlowych. W 1975 r. podjął pracę w Komitecie Wojewódzkim PZPR w Toruniu. Po 3 latach urzędowania otrzymał nominację na prezydenta Torunia. Odwołany z tej funkcji po złożeniu rezygnacji w czerwcu 1982 r.

Okres jego prezydentury charakteryzuje zima stulecia, powódź stulecia oraz początki transformacji ustrojowej, łącznie z wprowadzeniem stanu wojennego. Wydarzenia te miały znaczący wpływ na jakość pracy w mieście. Prezydent Leczyk zasadniczy akcent położył na sprawy gospodarki komunalnej, rozwój komunikacji miejskiej. W tym czasie uruchomione zostały linie tramwajowe do Merinotexu, Elany i na Rubinkowo. Ponadto wybudowano kolejny odcinek trasy W-Z, Szosy Lubickiej, przebudowano m.in. rondo Pokoju Toruńskiego, oraz węzeł przy ul. Bażyńskich, wybudowano drugą nitkę ul. Kościuszki, zmodernizowano wylot na Gdańsk. Oddano do użytku zajezdnię autobusową, ujęcie wody na Drwęcy, rozpoczęto rozbudowę elektrociepłowni Merinotexs, EC Grębocin. Duży nacisk położono także na odnowę zabytków Starówki, przygotowano koncepcję uciepłowienia Starego Miasta. Oddano do użytku halę Olimpijczyk, zadaszenie Tor-Toru, pomnik Artylerzysty. Powołano służby porządkowe przy prezydencie, podpisano umowę z partnerską Getyngą, utworzono też odznakę za zasługi dla Torunia. Na szeroką skalę prowadzono również akcję budowy i rozbudowy przedszkoli.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.