www.torun.pl

Lipiec 2006 - zwycięzcy II Konkursu Marynistycznego na okręcie

Serdeczne pozdrowienia z pokładu ORP TORUŃ!

15 lipca 2006 r. na pokład okrętu ORP TORUŃ stacjonującego w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni, przybyli zwycięzcy II konkursu marynistycznego z toruńskiego Gimnazjum nr 29 w składzie:

 • Marta OPARKOWSKA
 • Marcin SZYMCZAK
 • Anna WRÓBLEWSKA
 • opiekun - Pani Teresa BANIUKIEWICZ

Finaliści zostali zakwaterowani na okręcie, gdzie na początek dostali krótki czas na aklimatyzację w nowym otoczeniu, a potem odbył się szybki, lecz bardzo uroczysty obiad w mesie oficerskiej. Po poobiedniej sjeście przy kawie i opowieściach o morskich podbojach (morza bałtyckiego) dokonywanych przez marynarzy floty wojennej, wyżej wymieniona wesoła kompania w asyście dwóch oficerów z pływającego Torunia, udała się na podbój... Sopotu.

Na początku krótka podróż autobusem, następnie kolejką podmiejską i już byliśmy na "Monciaku" Sopockim. A w lecie jak to na Monciaku, tłum ludzi, że nie ma gdzie wcisnąć palca. Żar z nieba lał się przeokrutnie. Ulgę przyniosła dopiero morska bryza na sopockim molo. Następnie wesoła kompania odnalazła chłodek w cieniu parasolek Copacabany, gdzie popijała zimną colę z lodem i gaworzyła o morskich podróżach. Po powrocie na okręt czekała już na nas kolacja. Po kolacji i wspólnym przepowiadaniu najbliższej przyszłości nastał koniec tego wyczerpującego dnia.

Nazajutrz, po szybkim śniadanku udaliśmy się na zwiedzanie Trójmiasta. W programie znalazły się takie wspaniałe miejsca jak Westerplatte, stare miasto Gdańsk, na którym znalazła się chwila na posiedzenie w kawiarni i konsumpcję lodów. Wieczorową porą dziwnym trafem ponownie znaleźliśmy się w Sopocie, gdzie każdy miał chwilę dla siebie. Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy szybko oddali się w ramiona Morfeusza.

Słoneczna niedziela upłynęła pod znakiem zwiedzania Gdyni. Wielkie wrażenie zrobiło Muzeum Marynarki Wojennej, a zwłaszcza jego "część pływająca" okręt-muzeum ORP "Błyskawica". Spacer po skwerze Kościuszki i oceanarium także pozostawiły miłe wspomnienia. Na deser zostało dogłębne zwiedzanie naszego okrętu, który podczas postoju na stoczni ma do pokazania znacznie więcej ze swojej budowy niż w dniach postoju w macierzystym porcie.

Wspólnie spędzone chwile na zawsze pozostaną w pamięci finalistów jak i załogi ORP TORUŃ. Pozostaje załączyć apel: uczcie się droga młodzieży, a może i Wy odwiedzicie okręt i jego atrakcje już przyszłym roku!!!

Z pozdrowieniami od załogi i dowódcy okrętu

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Sylwester Borkowski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.