Prof. Dr Wilhelm Siegfried Hirsch (1887) | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prof. Dr Wilhelm Siegfried Hirsch (1887)

Wilhelm Siegfried Hirsch
(1814-1901), profesor Gimnazjum Toruńskiego

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. 17 XII w Królewcu w zamożnej rodzinie kupieckiej. Od 1824 uczęszczał do królewieckiego gimnazjum Friedrichs-Kollegium i w szkole tej zdał wiosną 1833 maturę. Następnie podjął, na skutek nalegań ojca, wbrew swoim zainteresowaniom, studia filozoficzne, i filologiczne na Albertinie, gdzie też XI 1837 promował się. Jako nauczyciel odbył roczną próbną praktykę w Berlinie i w 1839 złożył egzamin nauczycielski z dziedziny matematyki, po czym od 16 II 1840 podjął pracę w Gimnazjum Toruńskim, gdzie pozostał aż do końca pracy zawodowej - przeszedł na emeryturę X 1882.

W V 1865 otrzymał stanowisko prof. Gimn. Tor. Od pocz. pobytu w Toruniu stał się jednym z najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego. Już w młodości interesował się przede wszystkim muzyką i kształtował swe zamiłowania w salonie prowadzonym w Królewcu, w domu radcy sądowego Marenskiego. W czasie krótkiego pobytu w Berlinie kontynuował teoretyczne studia muzyczne.

Po zamieszkaniu w Toruniu w 1840 podjął się organizacji, wraz z landratem H. von Besserem pierwszego w mieście towarzystwa śpiewaczego (Singverein), a w 1844 był wraz z nim współzałożycielem Liedertafel. Po zaniechaniu przez to ostatnie towarzystwo działalności w 1849, doprowadził do jego reaktywacji w 1853. W 1860 objął także kierownictwo nad nowo założonym chórem Towarzystwa Rzemieślniczego (Handwerker-Liedertafel). 7-9 VI 1862 zorganizował drugi zjazd prowincjonalny chórów w Toruniu. Przejście na emeryturę umożliwiło pełniejsze zaangażowanie się w życie kulturalne miasta i w amatorskim ruchu muzycznym; był też aktywnym dyrygentem na koncertach miejskich.

Poza aktywnością w stowarzyszeniach śpiewaczych działał także w innych dziedzinach życia kulturalnego, m.in. zarządzał zbiorami powstałego w 1838 towarzystwa czytelniczego Voigtscher Leseverein oraz księgozbiorem powołanej w 1882 miejskiej biblioteki ludowej. Aktywność ta przyniosła mu liczne honorowe członkostwa w towarzystwach, m.in. w Singverein, Liedertafel, w towarzystwie gimnastycznym Turnverein oraz w Ostdeutscher Sangerbund. Należał również w 1853 do członków-założycieli towarzystwa naukowego Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst i w 1865, z okazji 25-lecia towarzystwa śpiewaczego Singverein, otrzymał jego członkostwo honorowe. W 1872 wszedł do 5-osobowej komisji, złożonej z profesorów Gimnazjum Toruńskiego przygotowującej jubileuszowe wydanie dzieła Kopernika "De revolutionibus", które ukazało się w 1873.

W 1887 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Podsumowaniem teoretycznych zainteresowań Hirscha była praca "Aristoxenos und seine Grundzn. Rhytmik". Był dwukrotnie żonaty; z pierwszego związku z Amalie Oloff (ur. w Tor 1822) pochodził syn Franz Wilhelm (1844-1920), pisarz, (m.in. autor powieści "Annchen von Tharau, ein Lied aus alter Zeit"), publicysta, redaktor (od 1871) gazety "Neues Blatt" w Lipsku. Ze związku z drugą żoną Caroline z d. Cholevius (ur. w Grudziądzu w 1833), urodziło się co najmniej troje dzieci, w tym: Amalie Hermine Zipora (27 XII 1854); Heinrich Felix. Hirsch zmarł 4 II 1901 w Toruniu, pogrzeb odbył się 6 II na cmentarzu św. Jerzego z udziałem wszystkich męskich towarzystw śpiewaczych oraz licznych mieszkańców.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strony: 93-94. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.