Skrzypce na FORTE finał | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Skrzypce na FORTE finał

Kultura
Data publikacji: 01 grudnia 2008
Autor: admin_vobacom

Owacjami na stojąco zostali nagrodzeni Anna Maria Staśkiewicz oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal - wykonawcy finałowego koncertu Międzynarodowego Festiwalu Gwiazd FORTE piano 30 listopada 2008 r.

 

Festiwal FORTE piano odbył się w tym roku po raz pierwszy i związany był z obchodami 775-lecia Torunia. Przez niemal wszystkie niedzielne i poniedziałkowe wieczory października i listopada w Dworze Artusa odbywały się spotkania, koncerty, wystawy i spektakle. Mieliśmy m.in. okazję posłuchać kwartetu filharmoników berlińskich, laureatów ubiegłorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Toruniu, spotkać się z Wiesławem Myśliwskim. Jerzym Radziwiłowiczem, Krzysztofem Zanussim czy Jerzym Pilchem.

Prawdziwą ucztę organizatorzy zgotowali melomanom na zakończenie festiwalu. W niedzielnym Koncercie Prezydenckim wystąpiła znakomita toruńska skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz z towarzyszeniem jednej z najbardziej cenionych polskich orkiestr – Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Publiczność wstała z miejsc, gdy Anna Maria Staśkiewicz zakończyła swe brawurowe i pełne liryzmu wykonanie Czterech pór roku Vivaldiego. Gromkie brawa młodej toruniance biła też Agnieszka Duczmal, pierwsza dama polskiej dyrygentury, znana ze swojej działalności na rzecz promocji młodych talentów muzycznych. Drugą część koncertu wypełniła muzyka Stanisława Moniuszki, której wykonanie było prawdziwym popisem umiejętności orkiestry Amadeus, założonej 40 lat temu przez Agnieszkę Duczmal. Publiczność ponownie wstała z miejsc, a każdy z kolejnych trzech bisów był przyjmowany owacjami.

Agnieszka Duczmal - dyrygentka. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. W latach 1966-71 studiowała dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Witolda Krzemieńskiego, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Już w czasie studiów - w 1968 - utworzyła Orkiestrę Kameralną Polskiego Radia "Amadeus", której do dziś jest dyrektorem i kierownikiem artystycznym. Wraz z kierowaną przez siebie Orkiestrą "Amadeus" brała udział w licznych festiwalach europejskich (m.in. w Festiwalu "Warszawska Jesień") oraz odbyła tournees po krajach Europy, obu Ameryk, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Koncertowała m.in. z Marthą Argerich, Mischą Maiskym, Henrykiem Szeryngiem. Dyryguje orkiestrami symfonicznymi w kraju i za granicą. Jako pierwsza kobieta dyrygent wystąpiła na scenie mediolańskiej La Scali. W 1982 otrzymała nagrodę "La Donna del Mondo" ("Kobieta świata") przyznaną przez Międzynarodowe Centrum Kultury Saint Vincent w Rzymie (pod patronatem UNESCO i prezydenta Włoch) za wybitne w skali światowej osiągnięcia na polu kultury, nauki i działalności społecznej. W 1998 Agnieszka Duczmal została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Orkiestra Kameralna Amadeus Orkiestra współpracuje ze światowej sławy solistami, bierze udział w festiwalach, odbywa liczne tournee po krajach Europy, obu Ameryk, Azji i dalekiego Wschodu, grając w najsłynniejszych salach koncertowych świata (m.in. La Scala). Zespół dokonuje regularnych nagrań dla Polskiego Radia (ponad 300 godzin muzyki obejmującej repertuar od baroku do współczesności), a także dla zagranicznych stacji radiowych i telewizyjnych, m.in. BBC (Londyn), CBC (Montreal), NDR, WDR, SFD, radia meksykańskiego oraz ponad 5 godzin muzyki dla programu I TV francuskiej. W tym roku Orkiestra obchodzi Jubileusz 40-lecia.

Anna Maria Staśkiewicz urodziła się w roku 1983 w Toruniu. W 2007 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego. Swoje umiejętności doskonaliła m.in. pod kierunkiem prof. Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Występuje z wieloma prestiżowymi orkiestrami w Polsce. Jest laureatką znaczących konkursów skrzypcowych, a do jej sukcesów należą m.in.:

  • III Nagroda na XIII Międzynarodowym Konkursie  im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 r., Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta oraz Nagroda Słuchaczy Programu II Polskiego Radia dla  Najlepszego Uczestnika
  • Nagroda za najlepsze wykonanie koncertu skrzypcowego W.A. Mozarta  na XXII Międzynarodowym Konkursie Valsesia Musica 2006 we Włoszech;
  • I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi w 2001r. oraz Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie koncertu K. Szymanowskiego;
  • I Nagroda na XVI  Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim w Zielonej Górze w 2000 r.

Jest sześciokrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, stypendystką Fundacji Yamaha Europa. Nominowana do Paszportu Polityki (2003) i Nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyki" (2006). Otrzymała wielokrotnie  Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko–Pomorskiego, Prezydenta Miasta Torunia oraz Stypendia: Artystyczne Miasta Poznania, Prezydenta Miasta Torunia, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • Kultura, Miasto
    Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Kultura, Miasto
    Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Miasto, Sport
    Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • Kultura, Miasto
    Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Kultura, Miasto
    Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Medale Thorunium, Statuetki Herbu Torunia, Statuetki Toruńskiego Flisaka oraz Medale Pamiątkowe Roku Mikołaja Kopernika zostały wręczone osobom zasłużonym dla miasta. Uroczystość odbyła się 2 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim.
  • Uroczystości z udziałem wojska i pełen licznych atrakcji piknik patriotyczny - w ten sposób Toruń obchodził w tym roku Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. - Biało-czerwonymi flagami zdobimy toruńskie domy, patrzymy na nie z dumą i z uznaniem dla dziedzictwa narodowego naszego miasta i kraju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na inaugurację tegorocznego festiwalu Probaltica na Rynku Staromiejskim w Toruniu wystąpiła jazzowa orkiestra Kaunas Bigbandas z naszego miasta partnerskiego - Kowna. Następnie, w rocznicę przystąpienia do UE muzycy z krajów bałtyckich spotkali się w Toruniu i wspólnie zagrali IX Symfonię L. van Beethovena wraz z Hymnem Unii Europejskiej.
  • 2 maja 2024 r. po raz 20. obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
  • Na Rynku Staromiejskim odbyło się wydarzenie z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, podczas którego licznie zgromadzeni torunianie i przybyli do Torunia goście wspólnie z Chórem Akademickim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odśpiewali hymn UE pt. „Oda do radości”.
  • Tuż przed majówką miasto uruchomiło w Toruniu fontanny miejskie. Wracają także widowiskowe pokazy wieczorne na fontannie Cosmopolis przy Fosie Staromiejskiej.
  • We wtorek 30 kwietnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Toruniu odbył się uroczysty apel z okazji przyjęcia obowiązków Komendanta Miejskiego PSP w Toruniu przez bryg. Sławomira Grudzińskiego.
  • Nowe podłogi i balustrady - zakończył się remont tarasu widokowego przy ul. Majdany.