Nie żyje laureatka Nagrody Lindego | www.torun.pl

Nie żyje laureatka Nagrody Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Barbara Köhler podczas uroczystości wręczenia nagrody w Toruniu w 2013 r..

Barbara Köhler – niemiecka poetka, laureatka Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi z 2003 r. zmarła 8 stycznia 2021 r. w wieku 61 lat. Informację przekazało Miasto Getynga.

Z ogromnym żalem żegnamy wybitną niemiecką poetkę. Zaszczyciła swoją sympatią Toruń i Getyngę, wspierając polsko-niemieckie pojednanie. W 2003 r. nasze miasta złożyły Jej hołd jako mistrzyni słowa i jednej z najwybitniejszych współczesnych pisarek niemieckich – piszą w nekrologu prezydent Torunia Michał Zaleski, Nadburmistrz Getyngi Rolf-Georg Koehler oraz członkowie Kapituły Nagrody.

Barbara Köhler otrzymała Nagrodę Literacką im. Samuela Bogumiła Lindego, przyznaną wspólnie przez oba miasta partnerskie Toruń i Getyngę wraz z polskim poetą, prozaikiem i krytykiem Włodzimierzem Kowalewskim w 2003 roku za ich wysiłki na rzecz porozumienia i pojednania między Niemcami a Polską. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 15 listopada 2003 r. w Toruniu.

Barbara Köhler urodziła się w Burgstädt / Saksonia w 1959 roku. Po ukończeniu szkoły średniej i odbyciu szkolenia zawodowego jako pracownik tekstylny w Plauen prowadziła różne zajęcia w Karl-Marx-Stadt. W latach 1985-1988 studiowała w Instytucie Literatury im. Johana R. Bechera w Lipsku. Po upadku Muru Berlińskiego była niezależną artystką, pracowała jako poetka, eseistka, autorka instalacji i tłumaczka. Od 1994 roku mieszkała w Duisburgu. Köhler otrzymała wiele nagród. Poza Nagrodą Samuela Bogumiła Lindego (2003), m.in. nagrodą Clemensa Brentano (1996), nagrodą im. Joachima Ringelnatza (2008), Erlangen Literature Prize for Poetry as a Translation (2009),
Peter Huchel Prize (2016) i Ernst Meister Prize (2018).

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.