Naukowcy prześwietlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Naukowcy prześwietlą Toruń

Kultura
Data publikacji: 30 sierpnia 2007
Autor: admin_vobacom

W Toruniu będzie realizowany kompleksowy program badań naukowych poświęconych historii miasta. Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie porozumienie z  rektorem UMK prof. Andrzejem Jamiołkowskim. To szansa na odkrycie nieznanej historii Torunia.

Pracami naukowymi będzie kierować zespół złożony z archeologów, historyków, demografów, przedstawicieli nauk przyrodniczych. Taka interdyscyplinarność pozwala na wielopłaszczyznową i szczegółową analizę badawczą.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o opracowanie systemu, który pozwoliłby nam odkryć niezbadane tajemnice naszego miasta - mówi prof. Jadwiga Chudziakowa, kierownik Zespołu do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia. - Takie kompleksowe badania są już prowadzone w Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie. Toruń, mający tyle cennych zabytków, też na nie zasługuje.  Do tej pory badania archeologiczne były prowadzone wybiórczo. Zdarzały się nadzory archeologiczne, ale najczęściej towarzyszyły rozpoczęciu jakiejś inwestycji w mieście. Może to dziwić, ale my wciąż mało wiemy o Toruniu, o początkach miasta i jego rozwoju.   

Układ przestrzenny grodu, zarówno tego drewnianego, jak i murowanego, szlaki komunikacyjne, cmentarze, klasztory, demografia - te zagadnienia znajdą się w kręgu zainteresowań zespołu badaczy.
- Cieszę się, ze dzięki tej współpracy informacje o Toruniu będą jeszcze bardziej interesujące - zaznaczył przy podpisywaniu porozumienia prezydent Michał Zaleski.
Magistrat zobowiązał się do udostępnienia miejsc na badania archeologiczne, będzie też pomagać w ubieganiu się o środki europejskie i dotacje celowe na ich finansowanie.
- Odkrywanie Torunia to ogromna satysfakcja - mówił rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski. - Przy okazji nasi studenci nabędą praktycznych umiejętności.

Wyniki badań zostaną opublikowane. Prace naukowe i popularno-naukowe będą uzupełniać wystawy, których organizację zadeklarowało już Muzeum Okręgowe w Toruniu. 

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.