Naukowcy prześwietlą Toruń | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Naukowcy prześwietlą Toruń

Kultura
Data publikacji: 30 sierpnia 2007
Autor: admin_vobacom

W Toruniu będzie realizowany kompleksowy program badań naukowych poświęconych historii miasta. Prezydent Torunia Michał Zaleski podpisał w tej sprawie porozumienie z  rektorem UMK prof. Andrzejem Jamiołkowskim. To szansa na odkrycie nieznanej historii Torunia.

Pracami naukowymi będzie kierować zespół złożony z archeologów, historyków, demografów, przedstawicieli nauk przyrodniczych. Taka interdyscyplinarność pozwala na wielopłaszczyznową i szczegółową analizę badawczą.

- Od wielu lat zabiegaliśmy o opracowanie systemu, który pozwoliłby nam odkryć niezbadane tajemnice naszego miasta - mówi prof. Jadwiga Chudziakowa, kierownik Zespołu do Badań Średniowiecznego i Nowożytnego Torunia. - Takie kompleksowe badania są już prowadzone w Wrocławiu, Poznaniu czy Szczecinie. Toruń, mający tyle cennych zabytków, też na nie zasługuje.  Do tej pory badania archeologiczne były prowadzone wybiórczo. Zdarzały się nadzory archeologiczne, ale najczęściej towarzyszyły rozpoczęciu jakiejś inwestycji w mieście. Może to dziwić, ale my wciąż mało wiemy o Toruniu, o początkach miasta i jego rozwoju.   

Układ przestrzenny grodu, zarówno tego drewnianego, jak i murowanego, szlaki komunikacyjne, cmentarze, klasztory, demografia - te zagadnienia znajdą się w kręgu zainteresowań zespołu badaczy.
- Cieszę się, ze dzięki tej współpracy informacje o Toruniu będą jeszcze bardziej interesujące - zaznaczył przy podpisywaniu porozumienia prezydent Michał Zaleski.
Magistrat zobowiązał się do udostępnienia miejsc na badania archeologiczne, będzie też pomagać w ubieganiu się o środki europejskie i dotacje celowe na ich finansowanie.
- Odkrywanie Torunia to ogromna satysfakcja - mówił rektor UMK prof. Andrzej Jamiołkowski. - Przy okazji nasi studenci nabędą praktycznych umiejętności.

Wyniki badań zostaną opublikowane. Prace naukowe i popularno-naukowe będą uzupełniać wystawy, których organizację zadeklarowało już Muzeum Okręgowe w Toruniu. 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ścieżka w powstającym parku kieszonkowym
  Eko, Miasto
  Wydział Środowiska i Ekologii ogłosił kolejny przetarg na wykonanie nowych dokumentacji projektowo-kosztorysowych dla czterech nowych parków kieszonkowych w Toruniu.
 • Pracownicy Grupy Maflow pomagają Ukrainie
  Biznes, Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Pomoc zostanie skierowana do Łucka - partnerskiego miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła pw. św. Józefa
  Miasto
  Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Działki na Jarze sprzedane
  Biznes, Miasto
  Dwie działki pod domy jednorodzinne na osiedlu JAR mają nowych właścicieli
 • Miasto, Sport
  Gabriela Wrzeszcz zdobyła srebrny medal na Pucharze Świata Belgian Open Taekwondo w Lommel. Nasza zawodniczka wygrała trzy walki. Pokonała Irlandkę, Polkę i Belgijkę, w finale przegrywając z Greczynką i tym samym zajmując wysokie, drugie miejsce.
 • Na zdjęciu: fasada szkoły podstawowej nr 28, zielona z kolorowymi rysunkami
  Miasto
  Nauczyciele otrzymali wyrównanie wynagrodzeń, a podwyżki wynagrodzeń obejmą także pracowników niepedagogicznych miejskich szkół i przedszkoli w Toruniu.
 • Wierni parafii św. Józefa na osiedlu Bielany zgromadzili się podczas uroczystej mszy odpustowej.
 • Od kwietnia 2023 r. uzyskanie dofinansowania będzie możliwe w pełni online za pomocą nowego systemu iPFRON+ umożliwiającego uzyskiwanie wsparcia PFRON bez wychodzenia z domu.
 • W ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Szkole Podstawowej nr 3 odbyła się trzecia edycja konkursu ortograficznego "Dyktando Toruńskie". Uczniowie szkół podstawowych zawalczyli o Złote, Srebrne i Brązowe Pióro Prezydenta Miasta Torunia.
 • Wiosną jeszcze bardziej zachęcamy do skorzystania z kulturalnej oferty Torunia. W marcu warto zajrzeć chociażby do Centrum Sztuki Współczesnej! Toruńskie CSW Znaki Czasu są w formie i doceniają to krytycy. Instytucja znalazła się na drugim miejscu w kategorii Galerii Samorządowych tegorocznego rankingu galerii opublikowanego przez tygodnik...
 • Grunty znajdują się przy ul. Łódzkiej 148, Włocławskiej 103 oraz Podgórskiej 36–40 i Dwernickiego 3-7.
 • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-16 kwietnia 2023 roku.
 • Wraz z początkiem wiosny MZK Toruń ogłosiło czasową obniżkę cen na Samoobsługowej Stacji Paliw MZK.
 • Brzegiem Wisły przy Forcie X i ruinach zamku Dybów powiedzie w sobotę 25 marca 2023 r. piesza wycieczka z cyklu "Wędrówki rodzinne z PTTK".