Najtwardsi strażacy świata | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Najtwardsi strażacy świata

Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Czesi drużynowo i Paweł Hess z Bielska Białej w klasyfikacji indywidualnej – to triumfatorzy rozegranych w Toruniu V Międzynarodowych Mistrzostw Strażaków "Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013".

Już po raz piąty Toruń był areną zmagań strażaków z całego świata. Na mistrzostwa "Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013” przyjechali zawodnicy z 11 krajów: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowenii, Węgier, Szkocji, Francji i dwóch krajów spoza Europy: Kanady i USA. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą renomą - w tym roku udział zgłosiło indywidualnie i drużynowo ponad 300 osób, w tym reprezentacja partnerskiej Getyngi.

W scenerii toruńskiej starówki pożarnicy walczyli o najlepszy czas w konkurencjach sprawnościowych, w których trzeba się było wykazać siłą, szybkością, odwagą i wytrwałością. W pełnym rynsztunku: kombinezonie, hełmie i masce wykonywali takie zadania, jak: rozwinięcie i podłączenie dwóch linii wężowych do motopompy oraz zwijanie linii wężowych i złożenie ich do skrzynek, 100 uderzeń 6–kilogramowym młotem, podniesienie i przenoszenie 70-kg manekina na odcinku kilkudziesięciu metrów, bieg przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 20 kg, wejście z obciążeniem schodami na 12-metrową wieżę i wciągnięcie liną na jej szczyt węży gaśniczych.

Mistrzostwa zostały rozegrane w trzech kategoriach wiekowych: 18-35 lat, 35-45 lat, powyżej 45 lat i kategorii open. W ekstremalnej formule Firefighter Combat Challenge najlepszy okazał się Amerykanin Jeff Leonard i to on wywiózł z Torunia topór Najtwardszego Strażaka. Jednak najtwardszym z najtwardszych w całych zawodach – czyli obu formułach FCC i TFA – okazał się Polak, Paweł Hess z Bielska Białej, który w nagrodę dostał specjalny, artystycznie ozdobiony strażacki hełm bojowy. Zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych w formule Toughest Firefighter Alive byli też Gerd Müller z niemieckiego teamu Spandahlem i Marcin Ździebło z Krakowa, wielokrotny już triumfator strażackiej imprezy w Toruniu. Drużynowo najlepszy był Czech TFA TeamNajlepszym w rywalizacji zawodnikiem z Torunia był Robert Stegnicki. Oprócz medali i pucharów uczestnicy otrzymali wiele cennych nagród rzeczowych, m.in. sprzęt od głównego sponsora - firmy Husqvarna.

Ceremonia zakończenia zawodów odbyła się w sobotę, 29 czerwca 2013 r. na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, st. bryg. Kazimierz Stafiej otrzymał z rąk wiceministra Grzegorza Karpińskiego nadaną przez panią minister Joannę Muchę brązową odznakę "Za zasługi dla sportu".

Organizatorem V Międzynarodowych Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013 była Komenda Miejska Straży Pożarnej w Toruniu, a głównym sponsorem firma Husqvarna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.


Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Bulwar Filadelfijski otwarty na całej długości
  Drogi, Miasto
  Dobre wieści z Bulwaru Filadelfijskiego. Dziś (14 maja) o godzinie 17.00 zostanie udostępniony do ruchu drugi, ostatni odcinek tej ulicy.
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Na zdjęciu: przedstawiciele Wojskowego Korpusu Dyplomatycznego siedzą przy stołach w sali Ratusza
  Miasto
  W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...