Najtwardsi strażacy świata | www.torun.pl

Najtwardsi strażacy świata

Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2013
Autor: Małgorzata Litwin

Czesi drużynowo i Paweł Hess z Bielska Białej w klasyfikacji indywidualnej – to triumfatorzy rozegranych w Toruniu V Międzynarodowych Mistrzostw Strażaków "Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013".

Już po raz piąty Toruń był areną zmagań strażaków z całego świata. Na mistrzostwa "Toughest Firefighter Alive Husqvarna Poland 2013” przyjechali zawodnicy z 11 krajów: Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Wielkiej Brytanii, Litwy, Słowenii, Węgier, Szkocji, Francji i dwóch krajów spoza Europy: Kanady i USA. Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą renomą - w tym roku udział zgłosiło indywidualnie i drużynowo ponad 300 osób, w tym reprezentacja partnerskiej Getyngi.

W scenerii toruńskiej starówki pożarnicy walczyli o najlepszy czas w konkurencjach sprawnościowych, w których trzeba się było wykazać siłą, szybkością, odwagą i wytrwałością. W pełnym rynsztunku: kombinezonie, hełmie i masce wykonywali takie zadania, jak: rozwinięcie i podłączenie dwóch linii wężowych do motopompy oraz zwijanie linii wężowych i złożenie ich do skrzynek, 100 uderzeń 6–kilogramowym młotem, podniesienie i przenoszenie 70-kg manekina na odcinku kilkudziesięciu metrów, bieg przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 20 kg, wejście z obciążeniem schodami na 12-metrową wieżę i wciągnięcie liną na jej szczyt węży gaśniczych.

Mistrzostwa zostały rozegrane w trzech kategoriach wiekowych: 18-35 lat, 35-45 lat, powyżej 45 lat i kategorii open. W ekstremalnej formule Firefighter Combat Challenge najlepszy okazał się Amerykanin Jeff Leonard i to on wywiózł z Torunia topór Najtwardszego Strażaka. Jednak najtwardszym z najtwardszych w całych zawodach – czyli obu formułach FCC i TFA – okazał się Polak, Paweł Hess z Bielska Białej, który w nagrodę dostał specjalny, artystycznie ozdobiony strażacki hełm bojowy. Zwycięzcami poszczególnych kategorii wiekowych w formule Toughest Firefighter Alive byli też Gerd Müller z niemieckiego teamu Spandahlem i Marcin Ździebło z Krakowa, wielokrotny już triumfator strażackiej imprezy w Toruniu. Drużynowo najlepszy był Czech TFA TeamNajlepszym w rywalizacji zawodnikiem z Torunia był Robert Stegnicki. Oprócz medali i pucharów uczestnicy otrzymali wiele cennych nagród rzeczowych, m.in. sprzęt od głównego sponsora - firmy Husqvarna.

Ceremonia zakończenia zawodów odbyła się w sobotę, 29 czerwca 2013 r. na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, st. bryg. Kazimierz Stafiej otrzymał z rąk wiceministra Grzegorza Karpińskiego nadaną przez panią minister Joannę Muchę brązową odznakę "Za zasługi dla sportu".

Organizatorem V Międzynarodowych Mistrzostw TFA Husqvarna Poland 2013 była Komenda Miejska Straży Pożarnej w Toruniu, a głównym sponsorem firma Husqvarna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski.


Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.