Nagrody w Kolegium Jagiellońskim | www.torun.pl

Nagrody w Kolegium Jagiellońskim

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Tomaś Petříček, laureat Nagrody Jagiellońskiej z członkami senatu uczelni

Swoje święto obchodziło 15 sierpnia 2020 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Z tej okazji w murach uczelni gościł Tomaś Petříček, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, który został uhonorowany przez szkołę Nagrodą Jagiellońską. Dyplomy i nagrody odebrali też tegoroczni absolwenci, odznaczono też członków kadry placówki.

- W Toruniu cieszymy się z każdego sukcesu odniesionego przez Państwa środowisko w minionym roku akademickim. Miały one miejsce wbrew pandemii, która zmieniła życie nas wszystkich - mówił obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, Honorowy Profesor Kolegium Jagiellońskiego. - Przekazuję najlepsze życzenia z okazji Święta Uczelni i dyplomatorium. Gratuluję osobom odznaczonym, a absolwentom odbierającym dziś dyplomy i nagrody życzę, aby zachowali trwałe i przyjazne relacje ze swoją uczelnią.

Do ważnych momentów w dziejach szkoły prezydent zaliczył m.in. niedawne podpisanie porozumienia z Wydawnictwem Edukacyjnym w sprawie edytowania „Monografii Kolegium Jagiellońskiego”,  obronę prac dyplomowych przez 50 studentów filii Kolegium w Czechach czy zdobycie złotego medalu w futsalu przez zawodników AZS Kolegium Jagiellońskiego.

Prezydent wyraził też uznanie dla międzynarodowej aktywności uczelni. Jej przejawem są tegoroczne Nagrody Jagiellońskie, które, na wniosek Rady Powierniczej Kolegium Jagiellońskiego, zostały przyznane dwojgu politykom z zaprzyjaźnionych państw sąsiednich: Ricie Tamśiuniene, posłance na Sejm Republiki Litewskiej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz panu Tomaśowi Petříčkowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej,  w uznaniu szczególnych zasług laureatów dla rozwoju Europy Środkowo- Wschodniej w obszarze polityki, gospodarki, kultury lub nauki. W sobotę w Toruniu Tomaś Petříček odebrał nagrodę osobiście.

Przeczytaj biogramy tegorocznych laureatów Nagrody Jagiellońskiej

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, zostali odznaczeni członkowie władz Uczelni: Lidia Chamarczuk-Mazurek, Elżbieta Górska i Ludwik Szuba. Podczas uroczystości wręczyła je posłanka minister Iwona Michałek.

Kolegium Jagiellońskie przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu to istniejąca od 2003 r. uczelnia niepubliczna, wpisana do rejestru Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Toruńska Szkoła Wyższa, obecną nazwę przyjęła w 2013 r. Jej rektorem jest prof. Grzegorz Górski. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe i MBA w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Oferuje też m.in. naukę języka chińskiego i bezpłatne, finansowane ze środków unijnych, stacjonarne studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (nabór na II, IV i V rok).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.