Nagrody w Kolegium Jagiellońskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nagrody w Kolegium Jagiellońskim

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Tomaś Petříček, laureat Nagrody Jagiellońskiej z członkami senatu uczelni

Swoje święto obchodziło 15 sierpnia 2020 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Z tej okazji w murach uczelni gościł Tomaś Petříček, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, który został uhonorowany przez szkołę Nagrodą Jagiellońską. Dyplomy i nagrody odebrali też tegoroczni absolwenci, odznaczono też członków kadry placówki.

- W Toruniu cieszymy się z każdego sukcesu odniesionego przez Państwa środowisko w minionym roku akademickim. Miały one miejsce wbrew pandemii, która zmieniła życie nas wszystkich - mówił obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, Honorowy Profesor Kolegium Jagiellońskiego. - Przekazuję najlepsze życzenia z okazji Święta Uczelni i dyplomatorium. Gratuluję osobom odznaczonym, a absolwentom odbierającym dziś dyplomy i nagrody życzę, aby zachowali trwałe i przyjazne relacje ze swoją uczelnią.

Do ważnych momentów w dziejach szkoły prezydent zaliczył m.in. niedawne podpisanie porozumienia z Wydawnictwem Edukacyjnym w sprawie edytowania „Monografii Kolegium Jagiellońskiego”,  obronę prac dyplomowych przez 50 studentów filii Kolegium w Czechach czy zdobycie złotego medalu w futsalu przez zawodników AZS Kolegium Jagiellońskiego.

Prezydent wyraził też uznanie dla międzynarodowej aktywności uczelni. Jej przejawem są tegoroczne Nagrody Jagiellońskie, które, na wniosek Rady Powierniczej Kolegium Jagiellońskiego, zostały przyznane dwojgu politykom z zaprzyjaźnionych państw sąsiednich: Ricie Tamśiuniene, posłance na Sejm Republiki Litewskiej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz panu Tomaśowi Petříčkowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej,  w uznaniu szczególnych zasług laureatów dla rozwoju Europy Środkowo- Wschodniej w obszarze polityki, gospodarki, kultury lub nauki. W sobotę w Toruniu Tomaś Petříček odebrał nagrodę osobiście.

Przeczytaj biogramy tegorocznych laureatów Nagrody Jagiellońskiej

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, zostali odznaczeni członkowie władz Uczelni: Lidia Chamarczuk-Mazurek, Elżbieta Górska i Ludwik Szuba. Podczas uroczystości wręczyła je posłanka minister Iwona Michałek.

Kolegium Jagiellońskie przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu to istniejąca od 2003 r. uczelnia niepubliczna, wpisana do rejestru Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Toruńska Szkoła Wyższa, obecną nazwę przyjęła w 2013 r. Jej rektorem jest prof. Grzegorz Górski. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe i MBA w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Oferuje też m.in. naukę języka chińskiego i bezpłatne, finansowane ze środków unijnych, stacjonarne studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (nabór na II, IV i V rok).

Fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
  Kultura, Miasto
  Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
 • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
  Miasto, Sport
  Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
  Miasto, Sport
  W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.