Nagrody w Kolegium Jagiellońskim | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody w Kolegium Jagiellońskim

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Tomaś Petříček, laureat Nagrody Jagiellońskiej z członkami senatu uczelni

Swoje święto obchodziło 15 sierpnia 2020 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Z tej okazji w murach uczelni gościł Tomaś Petříček, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, który został uhonorowany przez szkołę Nagrodą Jagiellońską. Dyplomy i nagrody odebrali też tegoroczni absolwenci, odznaczono też członków kadry placówki.

- W Toruniu cieszymy się z każdego sukcesu odniesionego przez Państwa środowisko w minionym roku akademickim. Miały one miejsce wbrew pandemii, która zmieniła życie nas wszystkich - mówił obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, Honorowy Profesor Kolegium Jagiellońskiego. - Przekazuję najlepsze życzenia z okazji Święta Uczelni i dyplomatorium. Gratuluję osobom odznaczonym, a absolwentom odbierającym dziś dyplomy i nagrody życzę, aby zachowali trwałe i przyjazne relacje ze swoją uczelnią.

Do ważnych momentów w dziejach szkoły prezydent zaliczył m.in. niedawne podpisanie porozumienia z Wydawnictwem Edukacyjnym w sprawie edytowania „Monografii Kolegium Jagiellońskiego”,  obronę prac dyplomowych przez 50 studentów filii Kolegium w Czechach czy zdobycie złotego medalu w futsalu przez zawodników AZS Kolegium Jagiellońskiego.

Prezydent wyraził też uznanie dla międzynarodowej aktywności uczelni. Jej przejawem są tegoroczne Nagrody Jagiellońskie, które, na wniosek Rady Powierniczej Kolegium Jagiellońskiego, zostały przyznane dwojgu politykom z zaprzyjaźnionych państw sąsiednich: Ricie Tamśiuniene, posłance na Sejm Republiki Litewskiej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz panu Tomaśowi Petříčkowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej,  w uznaniu szczególnych zasług laureatów dla rozwoju Europy Środkowo- Wschodniej w obszarze polityki, gospodarki, kultury lub nauki. W sobotę w Toruniu Tomaś Petříček odebrał nagrodę osobiście.

Przeczytaj biogramy tegorocznych laureatów Nagrody Jagiellońskiej

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, zostali odznaczeni członkowie władz Uczelni: Lidia Chamarczuk-Mazurek, Elżbieta Górska i Ludwik Szuba. Podczas uroczystości wręczyła je posłanka minister Iwona Michałek.

Kolegium Jagiellońskie przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu to istniejąca od 2003 r. uczelnia niepubliczna, wpisana do rejestru Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Toruńska Szkoła Wyższa, obecną nazwę przyjęła w 2013 r. Jej rektorem jest prof. Grzegorz Górski. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe i MBA w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Oferuje też m.in. naukę języka chińskiego i bezpłatne, finansowane ze środków unijnych, stacjonarne studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (nabór na II, IV i V rok).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Spotkanie dla przedsiębiorców z sektora BPO - plakat
  Biznes, Miasto
  Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.