Nagrody w Kolegium Jagiellońskim | www.torun.pl

Nagrody w Kolegium Jagiellońskim

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Tomaś Petříček, laureat Nagrody Jagiellońskiej z członkami senatu uczelni

Swoje święto obchodziło 15 sierpnia 2020 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Z tej okazji w murach uczelni gościł Tomaś Petříček, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, który został uhonorowany przez szkołę Nagrodą Jagiellońską. Dyplomy i nagrody odebrali też tegoroczni absolwenci, odznaczono też członków kadry placówki.

- W Toruniu cieszymy się z każdego sukcesu odniesionego przez Państwa środowisko w minionym roku akademickim. Miały one miejsce wbrew pandemii, która zmieniła życie nas wszystkich - mówił obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, Honorowy Profesor Kolegium Jagiellońskiego. - Przekazuję najlepsze życzenia z okazji Święta Uczelni i dyplomatorium. Gratuluję osobom odznaczonym, a absolwentom odbierającym dziś dyplomy i nagrody życzę, aby zachowali trwałe i przyjazne relacje ze swoją uczelnią.

Do ważnych momentów w dziejach szkoły prezydent zaliczył m.in. niedawne podpisanie porozumienia z Wydawnictwem Edukacyjnym w sprawie edytowania „Monografii Kolegium Jagiellońskiego”,  obronę prac dyplomowych przez 50 studentów filii Kolegium w Czechach czy zdobycie złotego medalu w futsalu przez zawodników AZS Kolegium Jagiellońskiego.

Prezydent wyraził też uznanie dla międzynarodowej aktywności uczelni. Jej przejawem są tegoroczne Nagrody Jagiellońskie, które, na wniosek Rady Powierniczej Kolegium Jagiellońskiego, zostały przyznane dwojgu politykom z zaprzyjaźnionych państw sąsiednich: Ricie Tamśiuniene, posłance na Sejm Republiki Litewskiej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz panu Tomaśowi Petříčkowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej,  w uznaniu szczególnych zasług laureatów dla rozwoju Europy Środkowo- Wschodniej w obszarze polityki, gospodarki, kultury lub nauki. W sobotę w Toruniu Tomaś Petříček odebrał nagrodę osobiście.

Przeczytaj biogramy tegorocznych laureatów Nagrody Jagiellońskiej

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, zostali odznaczeni członkowie władz Uczelni: Lidia Chamarczuk-Mazurek, Elżbieta Górska i Ludwik Szuba. Podczas uroczystości wręczyła je posłanka minister Iwona Michałek.

Kolegium Jagiellońskie przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu to istniejąca od 2003 r. uczelnia niepubliczna, wpisana do rejestru Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Toruńska Szkoła Wyższa, obecną nazwę przyjęła w 2013 r. Jej rektorem jest prof. Grzegorz Górski. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe i MBA w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Oferuje też m.in. naukę języka chińskiego i bezpłatne, finansowane ze środków unijnych, stacjonarne studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (nabór na II, IV i V rok).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu biegacze dobiegają do mety na Rynku Staromiejskim
    Miasto, Sport
    Z Berlina do Kaliningradu – tak przebiega tegoroczna trasa Lions Charity Run. Na mapie charytatywnego biegu łączącego trzy państwa znalazł się także Toruń. Uczestnicy zawitali do naszego miasta 20 września 2021 r.
  • Na zdjęciu: fragment murów z odkrytymi kanałami deszczowymi
    Miasto
    Podczas prac prowadzonych na Bulwarze Filadelfijskim odkryto fragmenty XIX-wiecznych kanałów burzowych.
  • Na zdjęciu baner z uśmiechniętą kobietą i napisem Punkt Szczepień Toruń Plaza
    Koronawirus, Miasto
    Szczepienie podczas sobotnich zakupów? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend września.
  • zdjęcie toruńskiego stoiska
    Biznes, Miasto
    Przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu prezentują portfolio gospodarcze Torunia podczas XIII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Największa impreza biznesowa Europy Centralnej odbywa się w Katowicach.
  • Pobierz regulamin strony “Mój Toruń” w serwisie Facebook.com
  • Grafika informująca o kampanii Złoty Wrzesień
    Miasto
    Miasto Toruń włącza się w kampanię „Złoty wrzesień”, która ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat nowotworów wieku dziecięcego.
  • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (13-19 września) potwierdzono 13 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nie zanotowano zgonów w wyniku tej choroby.
  • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach - w imieniu organizatorów akcji - zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 r.
  • W ramach VIII Kongresu Azjatyckiego odbędzie się panel energetyczny – udział w nim jest bezpłatny.
  • Po raz czwarty mieszkańcy Chełmińskiego Przedmieścia spotkali się na święcie swojego osiedla. Dzień Chełmionki obchodzony był 19 września 2021 r.
  • W niedzielę 19 września 2021 roku w SP nr 3 rozegrane zostały walki finałowe w jubileuszowym XXV Turnieju Bokserskim im. Zygmunta Krygiera.
  • Słynny Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej – Poznańskie Słowiki wystąpił 18 września 2021 r. w toruńskim Dworze Artusa.
  • Muzeum Twierdzy Toruń jest gospodarzem pikniku militarnego w weekend 18 i 19 września 2021 r.
  • W ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju na Rynku Nowomiejskim odbył się coroczny piknik ekologiczny.