www.torun.pl

Nagrody w Kolegium Jagiellońskim

Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Tomaś Petříček, laureat Nagrody Jagiellońskiej z członkami senatu uczelni

Swoje święto obchodziło 15 sierpnia 2020 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Z tej okazji w murach uczelni gościł Tomaś Petříček, Minister Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej, który został uhonorowany przez szkołę Nagrodą Jagiellońską. Dyplomy i nagrody odebrali też tegoroczni absolwenci, odznaczono też członków kadry placówki.

- W Toruniu cieszymy się z każdego sukcesu odniesionego przez Państwa środowisko w minionym roku akademickim. Miały one miejsce wbrew pandemii, która zmieniła życie nas wszystkich - mówił obecny na uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski, Honorowy Profesor Kolegium Jagiellońskiego. - Przekazuję najlepsze życzenia z okazji Święta Uczelni i dyplomatorium. Gratuluję osobom odznaczonym, a absolwentom odbierającym dziś dyplomy i nagrody życzę, aby zachowali trwałe i przyjazne relacje ze swoją uczelnią.

Do ważnych momentów w dziejach szkoły prezydent zaliczył m.in. niedawne podpisanie porozumienia z Wydawnictwem Edukacyjnym w sprawie edytowania „Monografii Kolegium Jagiellońskiego”,  obronę prac dyplomowych przez 50 studentów filii Kolegium w Czechach czy zdobycie złotego medalu w futsalu przez zawodników AZS Kolegium Jagiellońskiego.

Prezydent wyraził też uznanie dla międzynarodowej aktywności uczelni. Jej przejawem są tegoroczne Nagrody Jagiellońskie, które, na wniosek Rady Powierniczej Kolegium Jagiellońskiego, zostały przyznane dwojgu politykom z zaprzyjaźnionych państw sąsiednich: Ricie Tamśiuniene, posłance na Sejm Republiki Litewskiej i Ministrowi Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej oraz panu Tomaśowi Petříčkowi, Ministrowi Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej,  w uznaniu szczególnych zasług laureatów dla rozwoju Europy Środkowo- Wschodniej w obszarze polityki, gospodarki, kultury lub nauki. W sobotę w Toruniu Tomaś Petříček odebrał nagrodę osobiście.

Przeczytaj biogramy tegorocznych laureatów Nagrody Jagiellońskiej

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski, nadanymi przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za wybitne zasługi dla rozwoju edukacji i osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, zostali odznaczeni członkowie władz Uczelni: Lidia Chamarczuk-Mazurek, Elżbieta Górska i Ludwik Szuba. Podczas uroczystości wręczyła je posłanka minister Iwona Michałek.

Kolegium Jagiellońskie przy ul. Jęczmiennej 23 w Toruniu to istniejąca od 2003 r. uczelnia niepubliczna, wpisana do rejestru Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Początkowo funkcjonowała pod nazwą Toruńska Szkoła Wyższa, obecną nazwę przyjęła w 2013 r. Jej rektorem jest prof. Grzegorz Górski. Uczelnia prowadzi studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe i MBA w obszarze administracyjno-ekonomicznym, pedagogicznym i bezpieczeństwa narodowego. Oferuje też m.in. naukę języka chińskiego i bezpłatne, finansowane ze środków unijnych, stacjonarne studia magisterskie na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (nabór na II, IV i V rok).

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Eko, Miasto
  Trwa realizacja projektu obywatelskiego, w ramach którego w Toruniu pojawią się tzw. zielone przystanki komunikacji miejskiej. Gotowa jest koncepcja projektowa.
 • Na zdjęciu: budynek Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu
  Kultura, Miasto
  Krzysztof Stanisławski 1 października 2020 roku obejmie stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W najbliższą sobotę 26 września 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: gala Festiwalu Camerimage 2019 na toruńskich Jordankach
  Kultura, Miasto
  Radni wyrazili zgodę na zmiany w budżecie miasta na rok 2020 i w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2050. Dotyczyły one przesunięć w finansowaniu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Władze ECF zwróciły się z prośbą o zgodę na wykorzystanie 1 miliona złotych z dotacji celowej na wydatki inwestycyjne, a nie na organizację...
 • Miasto
  Co roku w ostatnią niedzielę września przypada Międzynarodowy Dzień Głuchych. To okazja do przypomnienia o potrzebach i problemach osób dotkniętych utratą słuchu.
 • 22. sesja Rady Miasta Torunia - ekran monitora na tle banera Toruń
  Miasto
  Radni podczas sesji Rady Miasta 24 września przegłosowali stanowisko ws. treści budżetu na rok 2021.
 • Koncerty klasyczne i rozrywkowe, Noc Naukowców w Młynie Wiedzy, jesienne wycieczki miejskie i podmiejskie, a dla dzieciaków przegląd filmów w CSW - to tylko mały wyjątek z tego, co będzie się działo w ten weekend w toruńskiej kulturze. A w sporcie decydujący mecz o awans do PGE Ekstraligi rozegra Apator Toruń.
 • Toruńscy radni zgodzili się na wydłużenie kadencji organów pomocniczych Gminy Miasta Toruń.
 • 85 billboardów promujących potencjał gospodarczy Torunia zostanie odśłoniętych w 10 polskich miastach w ramach projektu „Invest in BiT CITY2”.
 • 1 października 2020 roku w Dworze Artusa odbędzie się tegoroczny koncert Fundacji Platon. Gwiazdą wieczoru będzie zespół KROKE.
 • Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.
 • Wieloletni dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Marek Rubnikowicz otrzyma Medal "Za zasługi dla Miasta Torunia" na wstędze – tak jednogłośnie zdecydowali radni podczas 22. sesji Rady Miasta Torunia 24 września 2020 r.
 • W poniedziałek 28 września 2020 r. zmieni się organizacja ruchu drogowego w rejonie pl. Niepodległości.