Nagrody dla Ośmiu Wspaniałych z toruńskich szkół | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody dla Ośmiu Wspaniałych z toruńskich szkół

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. 

We wtorek 16 kwietnia 2024 r. w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze w Toruniu odbył się finał 27. Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. To najpopularniejszy w Polsce i bardzo ceniony konkurs dla dzieci i nastolatków.

Grono tegorocznych laureatek i laureatów zostało wskazane przez powołane i bezstronne jury, które 5 marca 2024 r. przeprowadziło eliminacje lokalne konkursu. Zgodnie z jego werdyktem tytuł laureata konkursu nadano sześciorgu laureatkom i laureatom konkursu - zostali nimi:

  • Oliwia Folborska - uczennica IV klasy I LO w Toruniu,
  • Jan Kwiatkowski - uczeń III klasy I LO w Toruniu,
  • Wiktoria Molska - uczennica IV klasy V LO w Toruniu,
  • Dagmara Dybowska - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
  • Martyna Polak - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
  • Magdalena Kozłowska - uczennica II klasy fotograficznej Technikum TEB Edukacja w Toruniu

oraz Szkolnemu Klubowi Mediacji (to 15-osobowa grupa uczniowska z klas I-III z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu).

Oprócz tego przyznano cztery wyróżnienia - dwa w kategorii „Ósemeczka Juniow”: Hanna Łęgowska - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu i Apolonia Burniewicz - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu. Wyróżnienia otrzymali także Aleksy Świtała - uczeń I klasy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Jakub Hałajdziak - uczeń II klasy Zespołu Szkol Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.

Miasto Toruń docenia wszystkie dostrzeżone i poddane ocenie zachowanie naszych nastolatków. To rozległa i imponująca perspektywa z takimi postawami, jak wspieranie Szlachetnej Paczki, działań Caritasu, zbiórki nakrętek, koleżeńskie korepetycje dla przyjaciół, prowadzenie klubu ekologicznego, sadzenie drzew w Toruniu, dostarczanie żywności potrzebującym, zbiórka dla Hospicjum „Nadzieja”, pomoc dla dzieci z Ukrainy, wolontariat w Fundacji „Arkadia” i praca z osobami niepełnosprawnymi, służba w Młodzieżowej Radzie Miasta, udział w finałach olimpiad (np. z zakresu języka hiszpańskiego czy filozofii), ofiarna służba harcerska, obecność na obchodach świąt narodowych, gra na gitarze, pasja wędrowników czy wolontariat podczas Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy 2023 w Toruniu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował i podziękował czcigodnemu jury, wszystkim laureatkom i laureatom tegorocznej edycji konkursu, wyróżnionym nastolatkom, nauczycielom, wychowawcom, którzy inspirują młodych do społecznej aktywności, a w szczególności rodzicom – za to, że tworzą w toruńskich domach najlepsze warunki do rozwoju swoich nagradzanych pociech.

– Piękno, które wynika z tego konkursu to świadomość, że młodzi ludzie nie są tylko nastawieni ku sobie, nie są nastawieni tylko po to, by spełniać swoje plany, marzenia, realizować swoje cele, ale także rozglądają się dookoła i mówią: „tutaj mogę być przydatna, tu mogę być pomocny”. „Świat na Tak” – tym hymnem "Ośmiu Wspaniałych" powitaliśmy dzisiejsze spotkanie. Niech to będzie naprawdę świat na Tak dla każdego z Was, niech to będzie świadome przekonanie, że świat można budować na Tak, że ten świat wokół nas, który dręczy nas czasami problemami, kłopotami, złymi wiadomościami trzeba przemieniać na obraz pozytywny - powiedział w trakcie swojego przemówienia prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ja jestem dumny z toruńskiej młodzieży, z toruńskich dzieci, z toruńskich rodzin za to, że potrafiliśmy stanąć na Tak w sytuacji okrucieństwa wojny w sąsiednim kraju, kiedy do nas trafiły uchodźczynie i uchodźcy, my zrobiliśmy wszystko, żeby im pomóc. Kiedy widzimy okrucieństwa innych wojen również wołajmy: "Niech będzie pokój, niech wojna się skończy, niech świat będzie na Tak". Wiem, że w toruńskich szkołach takiego myślenia o świecie się naucza, że toruński styl myślenia pozytywnego ma swoje odległe korzenie w historii naszego miasta. Miasta, które zawsze szczyciło się misjami pokojowymi, tolerancją dla różnych grup społecznych, wyznaniowych mieszkających w naszym mieście - dodał prezydent.

Inspiracją do zorganizowania konkursu dla Joanny Fabisiak – posłanki RP był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu, którego celem jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Konkurs organizowany jest w 85 miastach z całej Polski, znany jest także w każdej toruńskiej szkole. Każde miasto wybiera grupę swojej wspaniałej młodzieży, a następnie przedstawia ją całej Polsce. Toruńskie laureatki i laureaci otrzymali upominki – przenośne dyski zewnętrzne, Szkolny Klub Mediacji otrzymał dofinansowanie do „Warsztatów rozwojowo-integracyjno-superwizyjnych dla mediatorów rówieśniczych”, które odbędą się w listopadzie 2024 r. w Osadzie Leśnej „Barbarka”, z kolei wyróżnieni dostali smartwatche.

Ponadto tradycyjnie tegorocznych toruńskich laureatów konkursu czeka wyjazd do Warszawy na ogólnopolski finał konkursu. Miasto Toruń zapewni wyjazd grupie toruńskich laureatów na warszawski finał, w którym Toruń będzie reprezentowany na przesłuchaniach ogólnopolskich przez Oliwię Folborską - uczennicę klasy IV z I LO w Toruniu.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Organizacja ruchu w majówkowy weekend na Starówce
    Drogi, Miasto
    W weekend majowy w obrębie Starówki będą obowiązywać zmiany w organizacji ruchu i komunikacja miejskiej.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Święto Flagi i Konstytucji 3 Maja w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Kultura, Miasto
    Zapraszamy na koncerty w ramach 31. edycji Festiwalu Muzyki Krajów Bałtyckich PROBALTICA, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń i praktycznie od 1994 roku, czyli „od zawsze” pod Patronatem Prezydenta Miasta Torunia. Tegoroczna edycja odbywa się w dwudziestą rocznicę włączenia Polski, Litwy, Łotwy i Estonii do Unii Europejskiej.
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.