Nagrody dla Ośmiu Wspaniałych z toruńskich szkół | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagrody dla Ośmiu Wspaniałych z toruńskich szkół

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 kwietnia 2024
Autor: Marcin Pryka

Do tej pory w 27 edycjach konkursu w Toruniu wyłoniono 145 laureatek i laureatów, a 8 spośród nich zostało laureatkami i laureatami na szczeblu ogólnopolskim. - To nasza toruńska duma i promocja. Wszystkim, którzy byli w grupie Ośmiu Wspaniałych serdecznie gratuluję i dziękuję za reprezentowanie naszego miasta – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. 

We wtorek 16 kwietnia 2024 r. w sali Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Przedzamcze w Toruniu odbył się finał 27. Samorządowego Konkursu Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”. To najpopularniejszy w Polsce i bardzo ceniony konkurs dla dzieci i nastolatków.

Grono tegorocznych laureatek i laureatów zostało wskazane przez powołane i bezstronne jury, które 5 marca 2024 r. przeprowadziło eliminacje lokalne konkursu. Zgodnie z jego werdyktem tytuł laureata konkursu nadano sześciorgu laureatkom i laureatom konkursu - zostali nimi:

 • Oliwia Folborska - uczennica IV klasy I LO w Toruniu,
 • Jan Kwiatkowski - uczeń III klasy I LO w Toruniu,
 • Wiktoria Molska - uczennica IV klasy V LO w Toruniu,
 • Dagmara Dybowska - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
 • Martyna Polak - uczennica III klasy VII LO w Toruniu,
 • Magdalena Kozłowska - uczennica II klasy fotograficznej Technikum TEB Edukacja w Toruniu

oraz Szkolnemu Klubowi Mediacji (to 15-osobowa grupa uczniowska z klas I-III z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu).

Oprócz tego przyznano cztery wyróżnienia - dwa w kategorii „Ósemeczka Juniow”: Hanna Łęgowska - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu i Apolonia Burniewicz - uczennica IV klasy SP nr 4 w Toruniu. Wyróżnienia otrzymali także Aleksy Świtała - uczeń I klasy Zespołu Szkół Inżynierii Środowiska i Jakub Hałajdziak - uczeń II klasy Zespołu Szkol Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu.

Miasto Toruń docenia wszystkie dostrzeżone i poddane ocenie zachowanie naszych nastolatków. To rozległa i imponująca perspektywa z takimi postawami, jak wspieranie Szlachetnej Paczki, działań Caritasu, zbiórki nakrętek, koleżeńskie korepetycje dla przyjaciół, prowadzenie klubu ekologicznego, sadzenie drzew w Toruniu, dostarczanie żywności potrzebującym, zbiórka dla Hospicjum „Nadzieja”, pomoc dla dzieci z Ukrainy, wolontariat w Fundacji „Arkadia” i praca z osobami niepełnosprawnymi, służba w Młodzieżowej Radzie Miasta, udział w finałach olimpiad (np. z zakresu języka hiszpańskiego czy filozofii), ofiarna służba harcerska, obecność na obchodach świąt narodowych, gra na gitarze, pasja wędrowników czy wolontariat podczas Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy 2023 w Toruniu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski pogratulował i podziękował czcigodnemu jury, wszystkim laureatkom i laureatom tegorocznej edycji konkursu, wyróżnionym nastolatkom, nauczycielom, wychowawcom, którzy inspirują młodych do społecznej aktywności, a w szczególności rodzicom – za to, że tworzą w toruńskich domach najlepsze warunki do rozwoju swoich nagradzanych pociech.

– Piękno, które wynika z tego konkursu to świadomość, że młodzi ludzie nie są tylko nastawieni ku sobie, nie są nastawieni tylko po to, by spełniać swoje plany, marzenia, realizować swoje cele, ale także rozglądają się dookoła i mówią: „tutaj mogę być przydatna, tu mogę być pomocny”. „Świat na Tak” – tym hymnem "Ośmiu Wspaniałych" powitaliśmy dzisiejsze spotkanie. Niech to będzie naprawdę świat na Tak dla każdego z Was, niech to będzie świadome przekonanie, że świat można budować na Tak, że ten świat wokół nas, który dręczy nas czasami problemami, kłopotami, złymi wiadomościami trzeba przemieniać na obraz pozytywny - powiedział w trakcie swojego przemówienia prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Ja jestem dumny z toruńskiej młodzieży, z toruńskich dzieci, z toruńskich rodzin za to, że potrafiliśmy stanąć na Tak w sytuacji okrucieństwa wojny w sąsiednim kraju, kiedy do nas trafiły uchodźczynie i uchodźcy, my zrobiliśmy wszystko, żeby im pomóc. Kiedy widzimy okrucieństwa innych wojen również wołajmy: "Niech będzie pokój, niech wojna się skończy, niech świat będzie na Tak". Wiem, że w toruńskich szkołach takiego myślenia o świecie się naucza, że toruński styl myślenia pozytywnego ma swoje odległe korzenie w historii naszego miasta. Miasta, które zawsze szczyciło się misjami pokojowymi, tolerancją dla różnych grup społecznych, wyznaniowych mieszkających w naszym mieście - dodał prezydent.

Inspiracją do zorganizowania konkursu dla Joanny Fabisiak – posłanki RP był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. To proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – było pełne optymizmu i doskonale nawiązywało do założeń planowanego Konkursu, którego celem jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie zachowań życzliwości na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Konkurs organizowany jest w 85 miastach z całej Polski, znany jest także w każdej toruńskiej szkole. Każde miasto wybiera grupę swojej wspaniałej młodzieży, a następnie przedstawia ją całej Polsce. Toruńskie laureatki i laureaci otrzymali upominki – przenośne dyski zewnętrzne, Szkolny Klub Mediacji otrzymał dofinansowanie do „Warsztatów rozwojowo-integracyjno-superwizyjnych dla mediatorów rówieśniczych”, które odbędą się w listopadzie 2024 r. w Osadzie Leśnej „Barbarka”, z kolei wyróżnieni dostali smartwatche.

Ponadto tradycyjnie tegorocznych toruńskich laureatów konkursu czeka wyjazd do Warszawy na ogólnopolski finał konkursu. Miasto Toruń zapewni wyjazd grupie toruńskich laureatów na warszawski finał, w którym Toruń będzie reprezentowany na przesłuchaniach ogólnopolskich przez Oliwię Folborską - uczennicę klasy IV z I LO w Toruniu.

Zdj. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • Na zdjęciu: ceramiczne czerwone maki, w tle Rynek Staromiejski
  Miasto
  80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • Kultura, Miasto
  Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.
 • W imieniu Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego zapraszamy przedsiębiorców do udziału w "Polsko-Litewskim Forum Biznesowym na Kujawach i Pomorzu". Forum odbędzie się w dniach 6-7 czerwca 2024 r. w Toruniu i Bydgoszczy. Udział jest bezpłatny.
 • Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zaprasza na niezapomnianą noc pełną sztuki, dźwięków i inspirujących spotkań. Przyjdźcie z rodziną i przyjaciółmi – każdy znajdzie coś dla siebie!
 • Prezydent Miasta Torunia ogłasza możliwości zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W ramach forum uczelni partnerskich projektu YUFE odbyło się spotkanie przedstawicieli uczelni członkowskich, w tym UMK, w którym udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...