Na Legionów frezowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Na Legionów frezowanie

Miasto, MZK
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół

Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.

W minioną sobotę 27 maja 2023 r. dla ruchu kołowego udostępniono cały plac NOT i Szosę Chełmińską w obydwu kierunkach. Od pl. NOT do ul. Dekerta trwają jeszcze uzupełniające prace brukarskie i porządkowe. Do wykonania pozostała jeszcze droga rowerowa, malowanie znaków poziomych i zagospodarowanie zieleni. Od Dekerta do Podgórnej, na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej, jutro (30 maja 2023 r.) układana będzie warstwa ścieralna asfaltu. W związku z tym wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza montowane są konstrukcje wiat przystankowych, a na odcinku od ul. Bema do Długiej niebawem rozpocznie się układanie mat rozchodnikowych, które utworzą zielone torowisko.

Dzieje się na ul. Legionów od ronda Czadcy do Inżynierskiej.  Ten odcinek jest obecnie wyłączony z ruchu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Więcej informacji o objazdach i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Na zamkniętym odcinku trwają roboty rozbiórkowe i frezowanie nawierzchni, a także przygotowania do montażu przejazdu kolejowo-tramwajowego.

Samo rondo Czadcy jest już dostępne dla ruchu, a na Wielkim Rowie wybudowano lewoskręt do stacji paliw Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Na odcinku od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda torowisko i sieć trakcyjna są już gotowe, a obecnie trwają prace przy urządzaniu zieleni i porządkowaniu terenu. Wzdłuż ul. Watzenrodego sadzone są krzewy i byliny, a łąki kwietne są już zagospodarowane i część z nich już kwitnie. Podobnie wzdłuż ul. Polnej.

Na całym odcinku stoją już wiaty przystankowe. Jutro rozpocznie się montaż konstrukcji pod pnącza na zielonych przystankach. Wzdłuż całej nowej linii zielonych przystanków będzie ich 14.

Warto tu przypomnieć, że nowa linia tramwajowa to nie tylko zielone przystanki, ale także ponad 5 tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk i kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nasadzenia nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin oraz urządzenie łąk kwietnych.

Początkowo planowano nasadzenia 102 drzew, około 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych oraz założenie ok.  7 tys. m2 łąk kwietnych. Zgodnie z pierwotnym projektem krzewy pojawią się np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, rondzie Czadcy,  skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda. Ponadto jednak na zielono zagospodarowana zostanie W trakcie budowy zdecydowano, że krzewami i innymi bylinami obsadzona zostanie także część terenów, które pierwotnie nie były przeznaczone do jedynie do obsiania trawą. Takie dodatkowe skwery powstaną przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/ul. Długa, ul. Ugory/Watzenrodego (wraz z urządzeniem terenów zieleni przy platformach przystankowych),  ul. Freytaga/Watzenrodego i ul. Grasera/Watzenrodego. W sumie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do liczby drzew dodać kolejne 46 sztuk, które pojawią się na nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Na odcinku od ronda Strobanda do nowej pętli prace rozpoczęły się najpóźniej, w grudniu 2022 r., ale sporo już zostało wykonane. Gotowe są zbrojone ławy, na których układane są podkłady, a na nich montowane szyny. W budynku socjalnym niebawem rozpoczną się prace przy elewacji.

Fot. W. Bujak/TV Toruń


 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: łodzie flisacze na Bulwarze Filadelfijskim
  Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim zakończył się montaż dwóch pomostów, służących do obsługiwania łodzi flisaczych, które już przeszły rejsy testowe na Wiśle.
 • MZK
  Od poniedziałku 15 kwietnia 2024 r. zwiększy się częstotliwość kursowania na kilku liniach autobusowych.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Wręczenie medalu "Thorunium" Annie Broniewicz przez prezydenta Michała Zaleskiego
  Miasto
  Koncert gitarowy Janusza Strobla i wręczenie "Thorunium" Annie Broniewicz uczciły 12 kwietnia 2024 r. jubileusz 30-lecia Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń".
 • Kultura, Miasto
  Zespół Rękodzieła Artystycznego "Klub Supełek" funkcjonujący przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury 12 kwietnia 2024 r. w Młynie Kultury obchodził jubileusz 45-lecia.
 • Pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej
  Miasto
  W 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 81. rocznicę ujawnienia zbrodni na Placu 4 Czerwca otwarta została wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”. Wydarzenie miało miejsce 12 kwietnia 2024 r.
 • 11 kwietnia 2024 roku w Hotelu Filmar odbyła się uroczysta inauguracja nowej Grupy BNI Premium w Toruniu – jednej z największych inicjatyw biznesowych w północnej Polsce. Celem Grupy BNI Premium jest połączenie właścicieli dużych firm, by dzięki synergii i współpracy poszerzać działalność o nowe rynki zbytu, optymalizować procesy w firmach,...
 • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu realizuje bezpłatne programy profilaktyczne i terapeutyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, dofinansowane ze środków Gminy Miasta Toruń.
 • Pogoda sprzyja intensywnym pracom drogowym. Obecnie trwa między innymi budowa ulicy Beliny - Prażmowskiego.
 • Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 5 maja 2024 r. na boisku X Liceum Ogólnokształcącego.
 • 13 kwietnia o godz. 16.30 na Lodowisku Tor Tor odbędą się pokazy łyżwiarskie na zakończenie sezonu 2023/2024 zawodników MKS AXEL: sekcja par tanecznych i solo dance, sekcja solistów, dzieci z Akademii Łyżwiarskiej oraz sekcji amatorskiej.
 • Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • TSŻ Toruń, mistrzowie Polski w speedrowerze, rozpoczęli zmagania w CS Superlidze. Już 14 kwietnia 2024 r. na rodzimym torze przy ul. Bielańskiej 66 zmierzą się z PKS Victorią Poczesna.