Na Legionów frezowanie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Na Legionów frezowanie

Miasto, MZK
Data publikacji: 30 maja 2023
Autor: Sylwia Derengowska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: widok z drona na torowisko i zielone tereny wokół

Gotowe jest już torowisko i sieć trakcyjna na znacznej części nowej linii tramwajowej od przejazdu kolejowo-tramwajowego, wzdłuż ul. Polnej, Ugorów i Watzenrodego do ronda Strobanda. Na pozostałych odcinkach prace jeszcze trwają, ale zbliżają się do ostatniej prostej.

W minioną sobotę 27 maja 2023 r. dla ruchu kołowego udostępniono cały plac NOT i Szosę Chełmińską w obydwu kierunkach. Od pl. NOT do ul. Dekerta trwają jeszcze uzupełniające prace brukarskie i porządkowe. Do wykonania pozostała jeszcze droga rowerowa, malowanie znaków poziomych i zagospodarowanie zieleni. Od Dekerta do Podgórnej, na bocznym odcinku Szosy Chełmińskiej, jutro (30 maja 2023 r.) układana będzie warstwa ścieralna asfaltu. W związku z tym wystąpią czasowe utrudnienia w ruchu.

W rejonie skrzyżowania Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza montowane są konstrukcje wiat przystankowych, a na odcinku od ul. Bema do Długiej niebawem rozpocznie się układanie mat rozchodnikowych, które utworzą zielone torowisko.

Dzieje się na ul. Legionów od ronda Czadcy do Inżynierskiej.  Ten odcinek jest obecnie wyłączony z ruchu. Możliwy jest tylko dojazd do posesji. Więcej informacji o objazdach i funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w tym rejonie.

Na zamkniętym odcinku trwają roboty rozbiórkowe i frezowanie nawierzchni, a także przygotowania do montażu przejazdu kolejowo-tramwajowego.

Samo rondo Czadcy jest już dostępne dla ruchu, a na Wielkim Rowie wybudowano lewoskręt do stacji paliw Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Na odcinku od przejazdu kolejowo-tramwajowego na ul. Legionów do ronda Strobanda torowisko i sieć trakcyjna są już gotowe, a obecnie trwają prace przy urządzaniu zieleni i porządkowaniu terenu. Wzdłuż ul. Watzenrodego sadzone są krzewy i byliny, a łąki kwietne są już zagospodarowane i część z nich już kwitnie. Podobnie wzdłuż ul. Polnej.

Na całym odcinku stoją już wiaty przystankowe. Jutro rozpocznie się montaż konstrukcji pod pnącza na zielonych przystankach. Wzdłuż całej nowej linii zielonych przystanków będzie ich 14.

Warto tu przypomnieć, że nowa linia tramwajowa to nie tylko zielone przystanki, ale także ponad 5 tysięcy metrów toru pojedynczego zielonych torowisk i kompleksowe zagospodarowanie zieleni – nasadzenia nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin oraz urządzenie łąk kwietnych.

Początkowo planowano nasadzenia 102 drzew, około 21 tys. krzewów i roślin ozdobnych oraz założenie ok.  7 tys. m2 łąk kwietnych. Zgodnie z pierwotnym projektem krzewy pojawią się np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, rondzie Czadcy,  skrzyżowaniu Polnej i Ugorów, na niektórych skrzyżowaniach wzdłuż ul. Watzenrodego, na rondzie Strobanda. Ponadto jednak na zielono zagospodarowana zostanie W trakcie budowy zdecydowano, że krzewami i innymi bylinami obsadzona zostanie także część terenów, które pierwotnie nie były przeznaczone do jedynie do obsiania trawą. Takie dodatkowe skwery powstaną przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, przy parkingu przy ul. Małachowskiego oraz na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska/ul. Długa, ul. Ugory/Watzenrodego (wraz z urządzeniem terenów zieleni przy platformach przystankowych),  ul. Freytaga/Watzenrodego i ul. Grasera/Watzenrodego. W sumie ilości krzewów i roślin ozdobnych będzie można liczyć w dziesiątkach tysięcy, a do liczby drzew dodać kolejne 46 sztuk, które pojawią się na nowej pętli przy ul. Heweliusza.

Na odcinku od ronda Strobanda do nowej pętli prace rozpoczęły się najpóźniej, w grudniu 2022 r., ale sporo już zostało wykonane. Gotowe są zbrojone ławy, na których układane są podkłady, a na nich montowane szyny. W budynku socjalnym niebawem rozpoczną się prace przy elewacji.

Fot. W. Bujak/TV Toruń


 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: Zbigniew Fiderewicz i Adrian Mól, zastępcy prezedenta Torunia, stoją wśród przedstawicieli rządu i posłów i pokazują promesy na dofinansowanie
  Miasto
  2 października 2023 r. w Ratuszu Staromiejski miało miejsce wręczenie promes samorządowcom z dawnych województw toruńskiego i włocławskiego z VI edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich oraz II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • Nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
  Miasto
  Ruszył nabór projektów społecznych, które znajdą się w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Program Rewitalizacji Torunia do roku 2027”.
 • Miasto
  Uroczysta inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024 Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się w poniedziałek 2 października w Auli UMK. Po okresie wakacyjnym 17 878 studentów toruńskiej uczelni przystąpi do zajęć.
 • Na zdjeciu: fragment białego autobusu miejskiego
  Miasto, MZK
  W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
 • Miasto
  W Toruniu trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. - Nie zapomnimy. Pamięć o tych którzy stracili życie niech pozostanie na zawsze, niech będzie częścią naszej wspólnej aktywności i wspólnej obecności w życiu społecznym - apelował w trakcie głównych uroczystości prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjeciu: biału biurowiec firmy Pulscenter
  Biznes, Miasto
  Pulscenter to kolejna firma która prowadzi działalność w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. Na ponad półhektarowej działce kupionej od miasta za 606 tys. zł powstał budynek magazynowo-biurowy. Spółka Pulscenter działa w branży drogeryjnej.
 • W ciągu 11 lat osobiście prowadzili zajęcia profilaktyczne w ponad 1500 szkołach, w których uczestniczyło około 500 tysięcy młodych ludzi oraz co najmniej 9000 nauczycieli i dyrektorów szkół. W tym roku, dzięki wsparciu Gminy Miasta Torunia, pojawią się w siedmiu toruńskich szkołach ponadpodstawowych.  Łukasz Bęś i Jonatan Blank to członkowie...
 • Koncertem "Brzmienia Uniwersum #2" Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 45. sezon artystyczny.
 • Bartosz Zmarzlik wytrzymał presję i obronił tytuł mistrza świata. Zdecydował ostatni wyścig GP Polski na toruńskiej Motoarenie.
 • Z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki życzenia dla toruńskich muzyków przekazuje prezydent Torunia.
 • Widowisko balonowe EXIT w wykonaniu francuskiej grupy Cirque Inextremiste oczarowało Toruń!
 • W pierwszym meczu przed własną publicznością Arriva Twarde Pierniki Toruń pokonały w Arenie Toruń Enea Zastal BC Zielona Góra 85:74.
 • 29 września 2023 r. miało miejsce uroczyste ślubowanie uczniów trzech klas pierwszych rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 32.
 • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.