MZK do Lubicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MZK do Lubicza

Drogi, Miasto, MZK
Data publikacji: 20 grudnia 2012
Autor: Magdalena Dębczyńska-Wróblewska

Od 1 stycznia 2013 roku autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu kursowały będą do Lubicza, Krobi i Gronowa. Porozumienie w tej sprawie podpisali 20 grudnia 2012 roku prezydent Torunia Michał Zaleski i wójt gminy Lubicz Marek Olszewski.

- Dziękuję wójtowi gminy Lubicz oraz jej mieszkańcom, że zdecydowali się powierzyć Gminie Miasta Toruń organizację zbiorowego transportu publicznego na swoim terenie. To duże zaufanie mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Bardzo liczymy na to, że linie pozamiejskie będą się poszerzały również na obszar innych gmin.

- Wznawiamy tę komunikację po czteroletniej przerwie, więc nie jest to nowość dla mieszkańców gminy Lubicz. Myślę, że te cztery lata pozwoliły nam przemyśleć wiele aspektów współpracy – powiedział wójt gminy Lubicz Marek Olszewski. - Najważniejsze jest to, iż wspólnie z prezydentem Torunia doszliśmy do wniosku, że transport Miejskiego Zakładu Komunikacji na terenie gminy Lubicz to najlepsze rozwiązanie dla mieszkańców, dla pasażerów.

Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu już wcześniej współpracował z Gminą Lubicz w sferze dowozów. 28 grudnia 2011 r. pomiędzy Gminą Miasta Toruń a Gminą Lubicz zostało zawarte porozumienie. Obejmowało ono okres od 2 stycznia do 31 grudnia 2011 r. Na jego mocy toruńskie autobusy MZK kursowały na linii nr 23, na trasie Kopanino – Złotoria – Lipowa – Toruńska – Drwęca – Turystyczna – Przy Skarpie – Szosa Lubicka – Żółkiewskiego – Dworzec Wschodni – Chrobrego – Dobrzyńska – Plac Św. Katarzyny.  Z tego tytuły Gmina Miasta Toruń dostawała od Gminy Lubicz stosowne wynagrodzenie. Od stycznia do września 2012 roku było to ponad 223 tys. zł.

W czerwcu 2012 roku wójt Gminy Lubicz zaproponował rozszerzenie współpracy w 2013 r. i uruchomienie - obok istniejącej linii nr 23 - nowych połączeń autobusowych łączących Toruń z Lubiczem, Krobią i Gronowem. Po analizach ostatecznie ustalono, że połączenia takie powstaną poprzez wydłużenie trasy linii nr 21 od pętli przy ul. Wapiennej do Gronowa oraz uruchomienie nowych linii nr 37 z placu Teatralnego do Gronowa przez ul. Skłodowskiej-Curie (linia ta miała być uruchomiona po ukończeniu przebudowy ul. Skłodowskiej-Curie w celu skomunikowania mieszkańców osiedla Bielawy–Grębocin m.in. z przychodnią Citomed) i linii nr 35 na trasie pl. Teatralny – Lubicz (Krobia).

 

Roczne wynagrodzenie Gminy Miasta Toruń za realizację przedmiotu porozumienia wyniesie ok. 1 500 tys. zł netto, (1 620 tys. zł brutto). GMT określiła cenę za jeden wozokilometr w 2013 r. na poziomie 4,10 zł plus VAT.

Świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na terenie Gminy Lubicz będzie finansowane w części przez Gminę Lubicz i w części z wpływów ze sprzedaży biletów- całość stanowić będzie dochód GMT.

Ceny biletów:

 • jednorazowy normalny 2,80 x 2 = 5,60 zł
 • jednorazowy ulgowy 1,40 x 2 =2,80 zł
 • miesięczny na 1 linię miejsko-podmiejską - normalny 83 zł/ ulgowy 41,50 zł (ceny w Mobilisie 90 zł i 45,90)
 • miesięczny na wszystkie linie w granicach administracyjnych miasta i 1 linię miejsko-podmiejską - normalny 122,40 zł/ ulgowy 61,20

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.