Muzyka i Architektura | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Muzyka i Architektura

Kultura
Data publikacji: 29 czerwca 2009
Autor: admin_vobacom

Przez całe lato, aż do początku września torunianie i turyści zwiedzać mogą piękne zabytkowe wnętrza i jednocześnie słuchać muzyki, za sprawą której przeniesiemy się w różne zakątki Europy, świata, a nawet kosmosu. Dzieje się tak dzięki festiwalowi, którego organizatorem jest Toruńska Orkiestra Symfoniczna.

W tym roku do nazwy imprezy dodano element mający podkreślić nasze starania o tytuł ESK. Od teraz jest to Międzynarodowy Festiwal "Europa – Toruń. Muzyka i Architektura". Koncerty odbywają się prawie zawsze w soboty o godz. 20.00 w ciekawych salach i plenerach starówki. Do wykorzystywanych już wcześniej miejsc, takich jak Dwór Artusa, Ratusz Staromiejski, Sala Kolumnowa Towarzystwa Naukowego czy sala widowiskowa MDK dołączył w tym roku budynek zboru poewangelickiego na Rynku Nowomiejskim.

Ale przecież nie tylko po Toruniu przemieszczać się będą melomani podczas festiwalu. Będzie to okazja do podróży po różnych stylach muzycznych, a także wycieczki w czasie, bo wykonywane będą utwory kompozytorów różnych epok. Z tym ostatnim typem podróży łączy się kolejny ważny element festiwalu. Swoje odzwierciedlenie znajdą w nim rocznice: 200. urodzin Felixa Medelssohna-Bartholdy’ego, 100. urodzin Grażyny Bacewicz, 250-lecie śmierci Jerzego Fryderyka Haendla, 200-lecie śmierci Józefa Haydna oraz 100-lecie śmierci Mieczysława Karłowicza. Nazwy poszczególnych wieczorów muzycznych sugerują z kolei, że organizatorzy przekraczać będą granice państw, prezentując twórczość kompozytorów z różnych miejsc na świecie.

Otwarcie festiwalu miało miejsce 27 czerwca. W Dworze Artusa wystąpił jeden z najznakomitszych skrzypków polskich Konstanty Andrzej Kulka, który oddał swoim występem hołd Mendelssohnowi.

Pierwszy lipcowy koncert (4.07.) przeniesie nas z siedziby Towarzystwa Naukowego aż do Australii. Stamtąd przyjedzie znany już w Toruniu zespół The Sydeny Consort, który oprócz utworów Haendla przybliży nam również twórczość kompozytorów australijskich. Tydzień później znajdziemy się w słonecznej Portugalii. Będzie to jedyny koncert, w którym nie zabrzmi muzyka klasyczna, lecz liryczne fado. Dwa kolejne koncerty związane są z Międzynarodowym Rokiem Astronomii. Koncert 18 lipca nosić będzie tytuł "Księżycowa serenada", zaś kolejny (25.07.) będzie miał niebiański charakter przede wszystkim za sprawą gwiazdy, która w nim wystąpi. Usłyszymy wybitną sopranistkę Iwonę Hossę, której na gitarze towarzyszyć będzie Krzysztof  Meisinger.

Sierpień rozpoczniemy od podróży do Austrii (1.08). Na program złożą się utwory klasyków wiedeńskich: Beethovena i Haydna. Miejsce przy fortepianie zajmie Hubert Salwarowski.
Wyjątkowo nie w sobotę lecz w poniedziałek (3.08) w sali Hotelu Bulwar, u stóp Krzywej Wieży odbędzie się "Wieczór przed podróżą". Dyrygentem będzie Horst Sohm, który zorganizował tournee dla muzyków toruńskiej orkiestry na Costa Brava w Hiszpanii. Koncert stanowić będzie ostatnią próbę zespołu przed zagranicznymi występami. 8 sierpnia przenosimy się do Danii. W katedrze śś. Janów usłyszeć będzie można Chór Vestsjaellands Kammerkor wspomagany przez organistę Wojciecha Sarbę. Ciekawostką i nowością będą dwa kolejne koncerty nazwane Wieczorami Fortepianowymi Młodych Talentów, w których wystąpią najlepsi uczestnicy masterclass Paderewski Piano Academy (15 i 22.08.).
"Razem i osobno" to tytuł koncertu zaplanowanego na 29 sierpnia. Usłyszymy w nim dwa kwartety: Quatuor Europa i Kwartet Smyczkowy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Festiwal zakończy się 5 września na Rynku Nowomiejskim wieczorem operowym pod nazwą "Ich dwoje i ten trzeci". Zaśpiewa para solistów z Opery Nova w Bydgoszczy: Victoria Vatutina (sporan) i Pavlo Tolstoj (tenor), a dyrygować będzie Maciej Figas.

>>> TU znajdziesz program festiwalu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Miasto, Sport
    Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto
    Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Po dramatycznym meczu siatkarze CUK Aniołów Toruń zwyciężyli Spartę Grodzisk Mazowiecki 3:2 i wykonali pierwszy krok do awansu w rozgrywanym w Toruniu turnieju finałowym 2.ligi.
  • 15. edycja Międzynarodowego Festiwalu Grafiki Projektowej Plaster już trwa! Wystawę plakatu i ilustracji z Ameryki Południowej i Meksyku można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej do 27 lipca.
  • W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Przedstawiciele drużyny siatkarskiej CUK Anioły Toruń odwiedzili prezydenta Pawła Gulewskiego. Podczas spotkania Wilfredo León wręczył włodarzowi Torunia koszulkę klubową.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.